Hlavní obsah
Sport

Bára Krejčíková - o tříleté cestě zpátky, z jarní beznaděje až na vrchol

Foto: WTB Galery, https://www.flickr.com/photos/wtbgallery/50223470351

ilustrativní foto

Když Bára v roce 2021 zvedla nad hlavu pohár pro vítězku French Open, vše nasvědčovalo tomu, že míří mezi absolutní tenisovou elitu.

Článek

I po zbytek roku 2021 se jí dařilo, čtvrtfinále na US Open, osmifinále ve Wimbledonu a další dobré výsledky na turnajích WTA Tour ji posunuly ze 40.místa v žebříčku až na třetí.

Ještě začátek roku 2022 vypadal pro Báru slibně, další grandslamové čtvrtfinále v Austrálii jistě nebyl špatný výsledek, nicméně její výkon už v té době ovlivňovaly zdravotní potíže.

Pravdou je, že šla z turnaje do turnaje, k tomu ještě navíc hrála, a to velmi úspěšně, i ženského debla. Byla to obrovská zátěž a tělo dostávalo pořádně zabrat. Krejčíková po Austrálii odehrála ještě nepříliš úspěšně dva turnaje a pak si musela dát několikaměsíční pauzu kvůli zranění lokte. Vrátila se až těsně před French Open, na turnaj, kde o rok dříve vyhrála. Tentokrát to ale tak slavné nebylo, vypadla hned v prvním kole. Ani na zbylých grandslamech se jí nedařílo a postupně se propadala žebříčkem. Její úderová jistota z roku 2021 byla najednou pryč, nemohla se do toho znovu dostat. Až na podzim začala zase hrát kvalitní výsledky, vyhrála dva turnaje, což bylo příslibem pro začátek následující sezóny.

Začátek roku 2023 byl sice spíše zklamáním, ale pak se jí povedlo vyhrát velký turnaj v Dubaji. Nicméně na tento úspěch se jí nedařilo navázat, většinou končívala na turnajích předčasně. To se jí stalo i v Paříži, kde opět prohrála už v prvním kole. Poté přišel Wimbledon, jedno špatné došlápnutí a skreč ve druhém kole kvůli bolestem v kotníku. A Báru opět čekala několikaměsíční zdravotní pauza. Když se vrátila, zase trvalo několik turnajů, než se dostala do tempa. Konec roku znovu přinesl naději, že by se mohla dostat zpět mezi top hráčky.

Letošní rok opět začal slibně, čtvrtfinále na Australian Open skýtalo naději, že by mohlo být opět lépe. Jenže poté přišlo další zranění, tentokrát zad. Krejčíková se musela zas na dva měsíce z turnajů odmlčet. Vrátila se v dubnu, ale bylo znát, že jí chybí zápasová praxe. Turnaje končívala v prvních kolech. Nejinak to bylo i v místě, kde zažila první velký úspěch, potřetí v řadě prohrála v Paříži v prvním kole a komentátor Wilander (bývalý špičkový tenista) nad tím kroutil hlavou.

Bára zjevně nebyla ani psychicky v pohodě, přestala si věřit, rozešla se se svým trenérem, na turnajích nasbírala od dubna do startu Wimbledonu 6 porážek a jen 2 výhry. V tomto rozpoložení vstupovala do letošního travnatého grandslamu. Na její triumf by v té chvíli asi nikdo nevsadil ani zlámanou grešli, však také kurz na její triumf byl na startu Wimbledonu u Tipsportu 1:100. Takový kurz obvykle mívají ti, kterým sázková kancelář vůbec nevěří. A přece se to stalo. Kdyby někdo byl velkým optimistou, mohl za vsazenou tisícovku vyhrát 100 tisíc. Ale takových asi moc nebylo.

Co se stalo s Bárou? Především, konečně se cítila zdravotně v pořádku, což je samozřejmě zásadní, pokud vás limituje zdravotní stav, hrajete přes bolest, nikdy to nebude ono. Paradoxně Báře posloužily i ty předchozí neúspěchy, Bára vždy po zranění potřebovala několik turnajů, aby se rozehrála a získala opět úderovou jistotu.

Ale hlavně bylo vidět, jak důležitá je pro výkon správně nastavená psychika. Platí to částečně i u mužů, ale u žen je to asi to nejdůležitější. Když si hráčka věří a má správně nastavenou hlavu, je pak mnohem lepší hráčkou, než když se utápí v nejistotách.

Na turnaj Bára dorazila až z pozice 32. hráčky světa. První kolo doslova ubojovala, nebylo to nic suverénního a rozhodně nic nenasvědčovalo tomu, že by měla tak zazářit. Podobně vypadalo i druhé kolo, ve třetím kole jí pomohlo, že soupeřka nebyla zdravá a utkání skrečovala.

Bára postupovala a s každým dalším setem získávala stále víc na jistotě a na psychické pohodě. Asi zlomové utkání bylo s Collinsovou. Proti této soupeřce nebyla rozhodně favoritkou, ale i když to nebylo nic jednoznačného, soupeřce nedávala moc příležitostí na break a těžkou soupeřku zdolala. Kolo od kola hrála lépe.

Do souboje s Ostapenkovou, která do té doby všechny soupeřky doslova válcovala, už nastoupila úplně jiná hráčka. Sebevědomá, vědoma si svých kvalit, s hladem po vítězství, se spoustou energie. Zlepšila všechny aspekty své hry, proti Lotyšce pak překvapila silným servisem, což nebývala zrovna doména naší tenistky.

V semifinálovém souboji potkala asi hlavní favoritku na titul, Rybakinovou z Kazachstánu. Jednalo se o předčasné finále, dalo se čekat, že vítězka tohoto zápasu si dojde pro vítěznou trofej. Bára začala bídně, rychle prohrávala 0:4, ale už byla tak psychicky silná, že jí to nesložilo. První set sice ještě ztratila, ale v druhém začala přebírat otěže zápasu. Jak sama říkala - byla jsem v zóně. Jinými slovy, prostě si věřila a šla si za tím, za výhrou.

Před finále s italskou soupeřkou už byla najednou favoritkou ona, přesto, že Paoliniová má letos výbornou sezónu. Bára v prvním setu taky naděje na zisk grandslamu potvrzovala a poměrně snadno ho získala. Ve druhém setu Italka zpřesnila údery, naopak Bára si vybrala slabší chvilky a tak se šlo do třetího setu. V něm byla na svém podání Bára mnohem jistější než soupeřka a moc fiftýnů neztratila, naopak při podání Italky se víc bojovalo.

A pak přišel sedmý gem, tzv. Tildenův, tedy gem, který nejčastěji rozhoduje o vítězství v setu. Tak tomu bylo i tentokrát. Krejčíková s Paoliniovou v gemu držela krok a dostala se k výhodě. V tu chvíli Italka zahrála trochu smolnou dvojchybu a Bára tak získala klíčový brejk. Italka se sice ještě vzchopila a při podání naší tenistky na vítězství se dokázala dostat ke dvěma brejkbolům. Ale Bára si s tím poradila způsobem šampiónky a nakonec svůj třetí mečbol proměnila.

Dokázala tak něco, v co nikdo nedoufal, možná už ani ona sama, ale opět se vrátila na výsluní. Tak snad na něm nějakou tu dobu vydrží, moc bych jí to přál. Klíčové pro to, aby mohla být v herní pohodě, je její zdravotní stav, který ji během kariéry bohužel často limituje.

Krejčíková si kromě velkého počtu bodů do žebříčku a návratu do první světové desítky, odnáší i bohatou finanční odměnu - 2,7 miliónu liber. Sice výhra podléhá 45-procentnímu zdanění, nicméně i tak jí zbyde slušná částka, v přepočtu na Kč to dělá bezmála 44 miliónů, slušný výdělek za 14 dní.

Nicméně, přejme jí to, rozhodně to nedostala jen tak zadarmo, stálo jí to mnoho fyzického i psychického úsilí, musela si vše tvrdě vybojovat.

Tak jí popřejme hodně štěstí v jeji další kariéře a třeba i to, aby jí to za pár týdnů v Paříži zacinkalo.

zdroje:

https://www.idnes.cz/sport/tenis

https://cs.wikipedia.org/wiki/Barbora_Krej%C4%8D%C3%ADkov%C3%A1

https://www.sport.cz

https://www.wtatennis.com

přenosy Eurosportu

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz