Článek
Tradičně proti sobě stojí zástupce demokratů a republikánů. Asi ještě nikdy nebyla taková kandidátská nouze jako letos. Když se podíváme na oba kandidáty, tak zjistíme, že snížili kvalitativní laťku pořádně nízko.
Republikánský kandidát Donald Trump, který nakonec získal prezidentské křeslo, je především představitelem buranského chování, populistického plácání, neúcty k pravidlům a zákonům, sexuálního zneužívání. Je obžalován a souzen z mnoha závažných trestných činů, jako je falšování dokumentů, snaha ovlivnit výsledky voleb, korupce, odzcizení přísně tajných dokumentů, podvody v byznysu kvůli získání výhodnější pozice. Je neuvěřitelné, že přesto, že mu hrozí tresty v souhrnné výši několika průměrných lidských životů, republikánům nic nebránilo v tom, aby byl pro ně jasný prezidentský kandidát č.1. A voličům pak následně nijak nevadilo jeho pohrdání americkými zákony a vlastně všemi, kdo nejsou na jeho straně a byli ochotni si ho zvolit za svého prezidenta.
Kandidátka demokratů Kamala Harrisová byla především vnímaná jako východisko z nouze. Dlouho se svého snu na další prezidentské období držel jako klíště Joe Biden, ale lidi kolem něj stále víc zneklidňovalo, že v jeho chování, vyjadřování se, orientaci byla pořád jasnější postupující demence. Sám prezident, jak to tak u nemocných lidí obvykle bývá, na to neměl náhled, a tak musel být k odstoupení od kandidatury doslova dostrkán. Bylo to ovšem za pět minut dvanáct.
Nutno podotknout, že Bidenovo stávající prezidentské období, nebylo Američany vůbec vnímáno jako pozitivní a jednalo se o krajně nepopulárního prezidenta. Pochopitelně, že o tom dobře věděla i samotná demokratická kandidátka Harrisová, dosud Bidenova víceprezidentka. Bylo by tedy velmi taktické, aby se vůči Bidenovu prezidentství vymezila a nebyla vnímána jako pokračovatelka nepopulárního prezidenta. Ale co udělala Kamala Harrisová? Když byla dotázána médii, co by udělala jinak než Joe Biden, prohlásila: „Nic mě nenapadá.“ To je v podstatě to samé, jako kdyby prohlásila, že nechce vyhrát volby. Trump je sice neurvalec, ale v případě upozorňování na nižší IQ své protivnice tak nejspíš nebyl až tak daleko od pravdy, jinak by nemohla reagovat takto přihlouple. Narozdíl od Bidena by byla schopna samostatně nalézt východ z Oválné pracovny, ale tato dovednost jí bude nakonec k ničemu.
Je tedy velmi smutné, že taková země jako Spojené státy není schopna vygenerovat lepší prezidentské kandidáty a spokojí se s takovým podprůměrem. Česi ale nemají moc právo se Američanům posmívat, stačí se podívat, kdo je favoritem příštích parlamentních voleb u nás, hnutí, jejichž hlavní představitel je symbolem neschopnosti, populismu a bezohledného egoismu.
Jaké bude prezidentství Donalda Trumpa, to se teprve uvidí. Nelze se tak úplně řídit jeho výroky, řada z nich nebyla myšlena vážně a byla jen tahákem pro voliče, jejich realizace ale nikdy plánována nebyla. Pouhým žvaněním je pochopitelně i jeho prohlášení, že by konflikt na Ukrajině vyřešil za jediný den. Válka na Ukrajině je přitom pro náš region v mezinárodní politice asi tím nejpalčivějším problémem.
Uvidíme, co nám toto nové prezidentské období přinese. Svět s Donaldem Trumpem v prezidentském křesle určitě nebude lepší, ale třeba zase nebude až tak zle, jak to na první pohled vypadá. Doufejme..
zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kamala_Harrisov%C3%A1
https://www.echo24.cz/a/HcNrY/zpravy-svet-anatomie-volby-porazka-harrisova-horsi-biden
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-trumpovi-hrozi-az-641-let-za-mrizemi-235017
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-amerika-trump-opet-slibil-rychly-konec-valky-na-ukrajine-40431191