Článek
Naštěstí se v naší výpravě najdou i tací, kteří mají poněkud vyšší cíle a touží po opravdovém úspěchu, samotnou účast jako úspěch nevnímají.
Takový je právě nový olympijský vítěz Fuksa. Už dlouho patří do absolutní světové kanoistické špičky, na minulých dvou olympiádách mu přesto medaile unikaly. Až letos se konečně dočkal. Hodně tomu obětoval, aby se to tentokrát povedlo. Samotný závod opanoval až tak suverénně, že jsem se bál, že mu dojdou síly. Už v polovině trati měl opravdu velký náskok. Posledních 250 m už ale bylo jasné, že mu zlato nikdo nevyfoukne, to už jsem si jen užíval ten pocit, že to dokáže a vybojuje pro Česko vítězství. Kéž bychom takových sportovců měli víc.
V kanoistice jsme jinak měli ještě finálové zastoupení v deblu Špicar, Havel, to už tak povedené nebylo, na víc jak sedmé místo zjevně nebylo, chyběly síly.
Jinak v rychlostní kanoistice se opět zaskvěla Novozélanďanka Lisa Carrington, získala na těchto hrách 2 zlaté medaile, celkem jich z OH má už sedm, což je opravdu výjímečné. A možná získá ještě jednu.
V dálkovém plavání nás reprezentoval Martin Straka, skončil dvacátý, tedy též patří mezi ty, kteří se přijeli jen zúčastnit.
Moderní pětibojaři Vlach a Grycz všechno zkazili už na úvodním šermu, v bazénu jsou také slabí a v závěrečném běhu se střelbou už to nešlo dohnat a naši tak do finále mezi nejlepších 18 nepostupují. Kam zmizela ta kvalita českého moderního pětiboje?
Adam Ondra v kvalifikaci lezecké kombinace vzbudil naděje, že by mohl útočit na medaili, ale finálová část na bouldrech se mu hrubě nevydařila, předvedl v tu nejméně vhodnou chvíli ten nejslabší bouldering v celé sezóně. V druhé disciplíně se to pak už nedalo dohnat. Lezení na obtížnost zase tak těžké nebylo, prakticky všichni finalisté vylezli vysoko. Větší rozdíly vznikaly právě v tom pro Ondru nevydařeném boulderingu. Ondrovi nebylo nic platné, že v lezení na obtížnost předvedl nejlepší výkon, stejně to znamenalo pouze celkové šesté místo.
V dráhové cyklistice opět bodovali Nizozemci, kteří ovládají sprinterské disciplíny, alespoň v mužské kategorii. Po zlatu z týmového sprintu mají další zlato a bronz z individuální sprinterské soutěže.
Večer byla k vidění krásná atletika. Běžely se sprinterské štafety, v obou byly jasně favorizované štafety USA. Předpoklady naplnily jen z poloviny, mužská štafeta si nedokázala předat kolík a byla diskvalifikována. Je to běžná bolest amerických štafet, nic výjímečného. Bude to tím, že jsou sprinteři do štafety vybíráni na základě výsledků na amerických trials, první čtyři ze sprintu na 100 m pak běží finále na OH. Samozřejmě ale, že takto vytvořená štafeta nemůže být dobře seběhaná. Ke zlatu si ve vyrovnaném závodě u mužů doběhla trochu překvapivě štafeta Kanady.
Lahůdkou byla ženská čtvrtka, kde všechny finalistky poprvé v historii zaběhly pod 50 sekund. Kvalitu podtrhla i vítězná Paulinová z Dominikánské republiky v novém olympijském rekordu. K druhému času historie, který drží naše Kratochvílová, moc daleko nebylo.
Na 10 000 m v podání žen zvítězila Keňanka, senzací ale bylo stříbro pro Italku Battoclettiovou, Etiopie opět neuspěla podle představ a skončila bez medaile.
Výbornou úroveň měla soutěž v mužském trojskoku, kde se hodně skákalo k hranici 18 metrů, výkon 17,50 stačil jen na páté místo. Zajímavostí této disciplíny bylo, že na prvních třech místech se umístili tři rodilí Kubánci, ale ani jeden z nich Kubu nereprezentuje. Vítěz závodí za Španělsko, stříbrný favorit Pichardo za Portugalsko, bronz jde pak do Itálie.
Možná nejvíc očekávaným atletickým závodem vůbec byla trať 400 m př. mužů. Čekal se epický souboj mezi třemi favority na vítězství Warholmem, Benjaminem a Santosem a odhadovalo se, kam až se povede stlačit vítězný čas. Nakonec závod skončil mírným zklamáním. Už při náběhu do cílové rovinky bylo jasné, že zlato půjde díky Benjaminovi do USA v jeho letošňáku, Warholm byl druhý v čase, který rozhodně neodpovídá jeho ambicím a i třetí Brazilec Santos běžel už letos lépe. Z tohoto pohledu tedy mírné zklamání.
zdroje:
přenosy z OH
https://www.olympijskytym.cz
https://olympics.com/en/paris-2024