Článek
Prvně se na letošní olympiádu povedlo získat pro Česko účastnická místa v taekwondu. To samo o sobě se dá hodnotit jako úspěch. Nicméně, Hronová, která nás reprezentovala, se spíš jen zúčastnila. Už v prvním kole neměla na soupeřku nárok a mohla se začít balit. Ještě se později představí jedna česká reprezentantka, tak snad to bude lepší.
Začala soutěž v moderním pětiboji, zatím jen úvodním šermem. V mužích Vlach i Grycz si vedli tak, že už po této disciplíně mají po nadějích, skončili mezi posledními. Podstatně lépe se dařilo ženám, Hlaváčková skončila zhruba v polovině startovního pole, Novotná dokonce na čtvrtém místě. Novotná začínala jako plavkyně, tak to by snad neměla být její slabina. A pokud zvládne koně, tak pak bude záležet na závěrečné kombinaci, kde ale úplně nezáří. Tak uvidíme.
Na dráhařském ovále se představil první náš reprezentant a musím říct, že mě mile překvapil. Sice neměl výkonnost na boj o medaile, ale alespoň se snažil a byl vidět, což je u našich dráhařů v posledních letech věc nevídaná. Startoval v omniu (tj. něco jako kombinace na dráze) a skončil v polovině startovního pole, na solidním 12. místě.
V kanoistice se konala první finále a v deblu se představili bratři Fuksovi. Skončili nakonec sedmí, ale jen pár desetin od medaile. Ve druhé polovině závodu měli třetí nejrychlejší čas, možná to chtělo začít finišovat o 20 metrů dříve a ta medaile z toho být mohla.
V atletice bylo velké oštěpařské finále. Očekávání byla veliká, před olympiádou se hlavně řešilo to, jestli Vadlejch dokáže získat první světové zlato po průlomu na ME nebo ho opět porazí Chopra. Po kvalifikaci, když jsem viděl, co soupeři naházeli, jsem se začal obávat toho, že ani 88 metrů nemusí stačit na medaili. A přesně to se bohužel stalo Vadlejchovi. On hodil o metr víc, než vítězný Chopra v Tokiu a stejně to nestačilo na medaili. To, co v Tokiu stačilo Choprovi na vítězství, tak v Paříži za to bylo jen šesté místo, konkrétně pro Němce Webera. Zkrátka, byli jsme svědky nejkvalitnější oštěpařské soutěže v historii vůbec. Vítězný Pákistánec Nadeem hodil téměř 93 metrů, druhý Chopra cca 89,5 metru, třetí Grenaďan Peters pak hodil 88,54 a to bylo o 4 cm více, než se povedlo Vadlejchovi. Nelze ho za čtvrté místo plísnit, ten výkon byl výborný, jen to prvně v historii nestačilo ani na medaili.
Na trati 200 m mužů překvapil hvězdné Američany Botswaňan Tebogo a ve jednom z nejlepších časů historie dokázal zvítězit. Na 110 m př. vyhrál podle očekávání velký favorit Holloway, jen ten jeho čas zůstal poněkud za očekáváním, mohlo to být hlouběji pod 13 sekund.
Hodně se atletičtí fanoušci těšili na finále 400 m př. žen. Mělo se jednat o souboj Holanďanky Bolové, která se skvěle předvedla v mixové štafetě, s Američankou McLaughlin, držitelkou světového rekordu. Zpočátku to mezi nimi vypadalo vyrovnaně, ale Nizozemka se najednou zlomila, jako kdyby ve chvíli, kdy cítila, že na zlato mít nebude, jí to přestalo bavit. Doběhla nakonec až na třetím místě v čase, který zůstal hluboko za jejími možnostmi, v celé sezóně takhle špatně neběžela. Zato Američanka doslova letěla a stlačila světový rekord už blízko k padesátivteřinové hranici. Je vlastně docela smutné, že ani jedna z našich čtvrtkařek na hladké trati nemá zaběhnutý lepší čas, než tato Američanka na trati s překážkami.
V opravném běhu na 800 m se objevil náš talent Dudycha. Bohužel ale, jak sám řekl, v jednu chvíli mu úplně došlo a on poznal, že na to nemá a už to jen doklusal. Tohle by se mu ale stávat nemělo, přijde mi, že by potřeboval lepšího trenéra, který by ho dokázal vytáhnout do světové špičky. Slyšel jsem o něm říkat, že je údajně nový Ingebrigtsen. Zní to sice hezky, ale do něj má pořádně daleko, on v jeho věku už měl za sebou zlato ze seniorského mistrovství Evropy a už byl velkou hvězdou.
zdroje:
přenosy z OH
https://www.olympijskytym.cz
https://olympics.com/en/paris-2024