Hlavní obsah
Sport

OH v Paříži - další český neúspěch, tentokrát přímo z pod Eiffelovky

Foto: Vikash Jasani, Flickr.com

Česká mizérie na těchto hrách se dál a dál prohlubuje, dobrých zpráv je podstatně méně než těch špatných.

Článek

O to hlavní nepříjemné překvapení dne se tentokrát postarali naši plážoví volejbalisté. Jako aktuální mistři světa byli právem počítáni mezi naše medailové favority. Ale shořeli jak papír, když poměrně jasně prohráli už v osmifinále s nizozemskou dvojicí.

Naděje na medaile byla v tenise, když náš debl Muchová, Nosková hrál zápas o bronz se španělským párem. Ale jak se začalo hrát, naděje rychle mizela. Zápas měl celkem jednoznačný průběh, bylo znát, že Španělky si umí lépe vyhovět, jsou šikovnější na síti, zatímco naše holky se tak dobře nedoplňovaly, občas se sobě pletly vzájemně. Nicméně, i tak předvedly na olympiádě víc, než se od nich čekalo.

Hlavní tenisovou událostí pak byl finálový zápas mezi Alcarazem, jasným favoritem a veteránem Djokovičem. Srb, ačkoliv se mu moc nevěřilo, možná ani on sám sobě, alespoň podle toho, co sám říkal, se dostal do finále. To ještě až zas takové překvapení nebylo, ale že porazí Alcaraze na jeho nejsilnějším povrchu, na to by asi sázel málokdo. A přesto se to stalo. Mimochodem, byl to opravdu špičkový zápas, plný krásných výměn. Djokovič tak získal jedinou trofej, která mu v jeho tenisové sbírce ještě chyběla - zlatou medaili z olympiády. A taky světu ukázal, že ještě nepatří do starého železa.

Barbora Šumová ve střelbě, v disciplíně skeet, tak trochu podle očekávání, do finále nepostoupila, měla do něj poměrně daleko. Zato byly ve finále dvě Slovenky. To je sice velký úspěch, nicméně asi příliš nenadchly své příznivce, protože v šestičlenném finále obsadily čtvrté a šesté místo. Zlatou medaili brala další země, která zrovna nesbírá medaile ve velkém, zvítězila Chilanka.

V rychlopalné pistoli mužů jsme měli v kvalifikaci dva muže, opět jsme skončili bez úspěchu, 14. skončil Rampula, 27. Podhráský.

V kayakcrossu se jely rozjížďky, v mužích kupodivu postoupili oba naši zástupci, Prskavec i Rohan, mezi nejlepších 16, ale dál už to půjde jen velmi těžko. Naopak, obě naše ženy už vypadly. Galušková, která vypadala nejlépe v kvalifikacích, nezvládla závod takticky, Fišerová coby specialistka, nezvládala eskymácký obrat, což absolutně nechápu, protože je pevnou součástí kayakcrossu. Už podruhé se po tom obratu zasekla o břeh, ale tentokrát už se jednalo o vyřazovací kolo a tak se jí to stalo osudné.

V silničním závodě žen nás reprezentovala Julie Kopecký a skončila v souladu s očekáváním, tedy hluboko v poli poražených. Její jmenovkyně, Lotte Kopecky z Belgie, vyjela medaili, zkrátka není Kopecký jako Kopecky.

Skončily soutěže v bazénu. 50 m v.zp. žen vyhrála Švédka Sjoestroem, moje oblíbenkyně. Muži naopak plavali svou nejdelší trať, 1500 m, vyhrál Američan Fink a tím vyrovnal počet australských zlatých medailí z bazénu.

Senzace se zrodila v mužské polohové štafetě. Zatím vždy v historii olympiád patřila Američanům, letos prvně odešli poraženi od Číňanů. Zato ve stejné štafetě žen byly Američanky suverénní, už v polovině závodu o jejich vítězství nebylo pochyb. A tak i tentokrát Američané v celkové bazénové bilanci byli nakonec nejlepší, i když letos to bylo velmi těsné.

V atletice jsme měli čtyři zástupce v akci, potěšil nás jen jeden, ten nejméně pravděpodobný. Ve skoku do dálky měl letos Juška mizernou sezónu a nemít za sebou dobré výsledky už z loňska, na OH by se ani nedostal. Ale tady najednou zcela nečekaně v kvalifikaci skočil 815 cm, což byl druhý nejlepší skok celé kvalifikace. Tak snad to naznačuje, že našel formu a přenese si jí i do finále. Zato mladému Meindlschmidovi to tentokrát nevyšlo, ale to se může stát, je to mladý, nezkušený kluk. Snad to pro něj bude cenná zkušenost a příště dopadne lépe.

Jíchová, která tak potěšila svými výkony na 400 m př. na ME, v rozběhu působila matným dojmem, daleko za svými nejlepšími výkony. Je ale pravda, že se bohužel potýká s nějakými zdravotními potížemi.

Náš bývalý čtvrtkařský talent Krsek už několik let stagnuje, a tak se od něj nic nečekalo, což také potvrdil. Sice ve svém rozběhu jen těsně zaostal za svým letošňákem, ale stejně skončil v rozběhu poslední. Svět je prostě někde jinde a kdo chce být úspěšný, musí umět běhat čtvrtku pod 45 sekund. A k tomu má Krsek daleko.

Jinak v mužském kladivu zazářil Kanaďan Katzberg, nový vládce této disciplíny, výkonem přes 84 m. Hlavním závodem dne ale byla mužská stovka. Podle semifinále bych soudil, že nejlépe vypadal Jamajčan Seville, zaběhl nejlepší čas, a ještě měl zjevně rezervu. Ve finále ale ve slabším čase skončil až poslední, i když na to, že skončil až poslední, to byl pořád skvělý čas - 9,91 s. Vyhrál velmi těsně Američan Noah Lyles, který má tak dobře zaděláno na sprinterský double.

V gymnastice si zlaté medaile připsaly tradiční Čína na kruzích, překvapivě Alžírsko na bradlech, a dokonce už druhé zlato Filipíny, tentokrát na přeskoku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz