Hlavní obsah
Internet a technologie

Nenechte se napálit podvodníky

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Racool_studio, https://www.freepik.com/free-photo/hacker-man-laptop_7783805.htm

Před pár dny se objevila v médiích informace o dalším úspěšném podvodu, kdy důvěřivá paní byla obrána falešným bankéřem téměř o milión korun.

Článek

Je to smutné, ale stále se to děje. A intenzita útoků na naše účty spíše sílí. Svět, ve kterém žijeme, není bohužel ideální a vždy se v něm najdou nečestní lidé, kteří nemají žádné výčitky, i když se jim povede někoho okrást třeba i o celoživotní úspory. Tyto aktivity mají svůj zdroj nejčastěji ve východní Evropě, i když pochopitelně, bez ochotných „spolupracovníků“ v Česku by to nešlo.

Podvodníci většinou sázejí na touhu lidí získat něco zdarma nebo výhodně, nějak si přilepšit nebo naopak na strach, že by mohli o něco přijít.

Proto je třeba být ostražitý a primárně nedůvěřivý. Proč by nám někdo něco nabízel jen tak? Je třeba vzít rozum do hrsti, nebezpečí číhá všude. Například vám někdo slibuje odměnu za účast v průzkumu, ale vy si nemůžete vzpomenout, že jste se něčeho takového účastnili? Jediným řešením je takovou zprávu smazat, jinak v lepším případě budete otravováni nevyžádanými reklamami, v horším si můžete pěkně zkomplikovat život a přijít o peníze.

Cesty podvodníků jsou různé, ale vesměs jde o to, aby se dostali buď přímo k vašim penězům nebo prostřednictvím ovládnutí vašeho mobilu či počítače a následného vydírání.

Co by vás mělo odradit?

  1. když je zpráva psána divnou češtinou nebo není logická
  2. když je výzva spojena s nátlakem, že je třeba jednat rychle
  3. když má příchozí e-mailová adresa podobu, která neodpovídá instituci, která vás údajně oslovuje, to samé platí pro zahraniční telefonní čísla
  4. když jste osloveni v divný čas, který neodpovídá běžné pracovní době
  5. když je nabídka až příliš výhodná
  6. když vás oslovuje někdo, s kým nemáte přímo co do činění, ať už se jedná o instituci nebo soukromou osobu
  7. když jste vyzváni ke kliknutí na podezřele vypadající odkaz či přílohu

Je třeba vždy zachovat chladnou hlavu. Když vám někdo zavolá, bude tvrdit, že je pracovník banky a bude po vás chtít provést nějakou akci, máte jistotu, že se jedná o podvod. Banky takhle nepracují, v případě, že by zjistily, že je váš účet v ohrožení, samy ho zablokují a jen vám tuto skutečnost ohlásí, nepotřebují, abyste někam něco zadávali nebo přesouvali peníze.

Pokud přijde nabídka na odměnu z obchodního řetězce za vyplnění průzkumu, zamyslete se nad tím, kde vzali vaše údaje (telefon, email), pokud jste jim je nedávali. A pokud ano, budou s vámi komunikovat prostřednictvím vlastních aplikací.

Platby provádějte vždy tak, abyste měli sami pod kontrolou, jakou platební bránu používáte. Nikdy neplaťte tak, že kliknete na někým podstrčený odkaz, koledujete si tím, že se ocitnete na falešné platební bráně.

Pokud používáte internetové bankovnictví, nikdy nehledejte odkaz na banku na internetu. Mohlo by se taky stát, že první, co se vám ukáže, bude podvodná a zdařilá kopie bankovního domu, vy se tam pak přihlásíte a ponesete si následky.

Pokud vám přijde nějaký e-mail ohledně poštovních nebo doručovacích služeb a bude od vás chtít někam se přihlásit nebo něco zaplatit, aby mohlo být zaslání provedeno, patrně půjde o podvod, takto doručovací společnosti problémy neřeší. Zpravidla by vám zavolali, nechali lístek ve schránce nebo poslali zprávu o novém termínu doručení apod., nebudou z vás předem tahat žádné dodatečné poplatky.

Může se stát, že budete osloveni kamarádem přes mobil, který od vás bude potřebovat naléhavě finanční podporu nebo rychle uskutečnit nějakou výhodnou koupi, ale zrovna nemá finance k dispozici. Kamarádovi by se přece mělo pomoci, že? Ale háček může být v tom, že vás třeba oslovil jen někdo, kdo se za vašeho přítele jen vydává a naboural se do jeho telefonu nebo e-mailu. A tak byste se opět měli zamyslet. Je normální, aby když někdo chce od vás finančně založit, vám ani nezavolal a jen poslal zprávu? Není to divné? Je na místě si to alternativní cestou ověřit, že si píšete opravdu s tím pravým člověkem, abyste měli jistotu, než cokoliv uděláte.

Nebezpečné jsou taky tzv. vztahové podvody. Může to být běh na dlouho trať, ale o to větší pak může být výdělek pro trpělivého podvodníka nebo podvodnici. Osloví vás, získá si vaši důvěru a lásku, bude se tvářit jako váš budoucí partner, ale ve skutečnosti bude jen číhat na příležitost, jak vás oškubat. Vesměs půjde o někoho, kdo žije v zahraničí, aby mohl snadno vysvětlit, proč se s vámi nepotká hned naživo. Bude na vás pracovat a když si bude myslet, že už si získal dostatečně váš zájem a náklonnost, pokusí se z vás vytáhnout nějaké peníze. Vždy to dokáže zdůvodnit, může jít třeba o údajné vyrovnání závazků v dané zemi, splacení dluhu nebo o peníze na letenku, fantazii se meze nekladou. A pokud se nebude jednat o troškaře, může se pokusit z vás dostat třeba i celoživotní úspory, třeba pod záminkou nákupu nějaké nemovitosti, přirozeně pro vás dva. Když to bude šikovný manipulátor, tak to zaobalí tak, že mu je sami budete vnucovat. I s city se dá obchodovat.

Základem úspěchu je racionální uvažování. Když se mi naskytne nějaká domnělá výhoda, skvělá investiční nabídka, nečekaná odměna nebo výhra, vždy se zamysleme nad tím, zda je logické, že jsme v této věci byli osloveni my, zda jsme legálně dali tomu dotyčnému kontakt. Pokud ne, bude se jednat o podvod. A taky si položme otázku - proč, když je něco tak strašně výhodné a zajímavé, má někdo potřebu na to dělat kampaň a shánět další lidi?

Podvodníci se většinou pokouší navodit zdání, že je nebezpečí z prodlení a že pokud neuděláte rychlou akci, tak přijdete o úspory nebo už ztratíte šanci na nabízenou výhodu. Důvod je ten, že chtějí, abyste jednali rychle, ve stresu, pokud možno impulzivně, bez rozmyslu a bez ověřování. Nenechte se do ničeho tlačit. A než uděláte nevratný krok, vždy si sami ověřte přímo u zdroje, že to, co vám domnělá osoba nebo instituce tvrdí, je opravdu pravdivá informace.

Co se týče zabezpečení mobilů, tabletů a počítačů, určitě je na místě nešetřit na kvalitních antivirových programech, bez nich můžete přijít o mnohem víc. Software vždy stahujte pouze z důvěryhodných zdrojů, kde je zvykem nabízet pouze prověřené programy. Například do mobilů s Androidem můžete všechny potřebné aplikace stáhnout z Google Play, obdobně u Apple iOS můžete vše, co vás zajímá, stahovat z App Storu. Jinak opět riskujete, že si stáhnete nějaký škodlivý kód, který vám ve vašem zařízení nadělá pěknou paseku.

I podvodníci se učí, zlepšují se a čekají jen na naši slabost nebo sníženou bdělost. A dá se předpokládat, že s využitím umělé inteligence budou příští útoky ještě sofistikovanější a nebezpečnější.

Dávejme si tedy pozor. Nemysleme si, že nám se to přece nemůže stát.

zdroje:

https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-internetovi-podvodnici-utoci-ve-vlnach-reaguji-podle-deni-v-cesku-40475327

https://kladenskelisty.cz/223549/pozor-na-co-klikate-internetovi-smejdi-radi-stale-vice/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz