Hlavní obsah
Názory a úvahy

Ve Spojených státech se blíží volby důležité pro celý svět

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Sora Shimazaki, https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-stojici-spojene-staty-americke-vlajka-5926351/

Ony jsou tedy důležité vždy, přece jen jde o světovou mocnost, ale v současné době, která je plná nejistot a napětí, a v době války na Ukrajině, to platí dvojnásob.

Článek

Dlouho to vypadalo na opakování souboje Biden - Trump. To ovšem nebyla dobrá zpráva ani pro Ameriku, ani pro svět, ať už by vyhrál jeden nebo druhý. Demokratický kandidát Biden je nemocný muž s jasnými znaky demence, která má logicky progresivní vývoj. Za republikány je zase kandidátem muž, který má problémy se zákonem, je zjevným populistou s nevypočitatelným chováním a spoustou slibů, které posléze nemíní dodržovat. Není také vůbec jasné, jaký by zvolil přístup ke stávající podpoře Ukrajiny.

Na Bidena ale jeho okolí vyvíjelo čím dál větší tlak, aby z voleb odstoupil. On to sice dlouhou odmítal, ostatně je normální, že duševně nemocní lidé nemají realistický náhled na svůj stav, ale nakonec se ho povedlo k tomu odstoupení přemluvit.

Místo toho bude za demokraty kandidovat Kamala Harris, dosud zastávající post víceprezidentky. Sice není ještě definitivně potvrzená coby kandidátka, ale to už je pouze formalita.

Proti Bidenovi by měl Trump navrch, přece jen si dost lidí řeklo, že raději neřízenou střelu Trumpa než duševně nemocného Bidena. S nástupem Kamaly se ale poměr sil dost změnil. Teď jsou šance obou kandidátů velmi vyrovnané, ovšem až bude Harris definitivně potvrzena coby kandidátka demokratů, může to její preference ještě drobně posílit. Ale do voleb, které se uskuteční 4.listopadu, se může stát ještě leccos, co preference a výsledek voleb ovlivní.

Do prezidentského úřadu se dostane ten, kdo získá většinu z celkem 538 volitelů, takže je třeba jich získat alespoň 270. Volitelé jsou zástupci jednotlivých států v USA, počet volitelů v tom kterém státě souvisí s počtem obyvatel v těchto státech. V každém státě platí, že vítěz bere vše. Je tedy jedno, jestli kandidát zvítězí o půl procenta hlasů nebo o 40 procent.

Tradičně demokratické státy leží na západním pobřeží USA a na severovýchodním pobřeží až k Maine, rodišti mistra hororů Stephena Kinga, zatímco republikánská je především centrální Amerika a jižní státy.

V podstatě jistých volitelů pro demokraty je 200, u republikánů jich je 188. Mírnou převahu má pak Harris ještě ve státech, které by jí daly dohromady dalších 27 volitelů, u Trumpa je potenciál takových volitelů 44.

Rozhodující ovšem bude jako obvykle to, jak dopadnou volby v takzvaných klíčových státech. To jsou ty státy, kde jsou šance obou kandidátů vyrovnané a na které hlavně budou cílit obě prezidentské kampaně. Tyto státy rozdělí mezi oba kandidáty 79 volitelů. Naprosto zásadním pak bývá výsledek v Pensylvánii, kde jde sice jen o 20 volitelů. Ale je to právě nejvíc volitelů mezi klíčovými státy a tak výsledky v tomto státě často rozhodují i o celkovém vítězi voleb.

Já jsem historicky spíše fandil republikánským kandidátům, ale nemohu tak činit i v situaci, kdy je jejich kandidátem Donald Trump, který mi přijde jako zcela nepřijatelný. A možná je teď ta pravá chvíle, aby se do prezidentského úřadu konečně dostala žena i ve Spojených státech.

Zatím to vypadá, že by se to opravdu mohlo stát, Trump poslední dobou ztrácí nervy a místo, aby se snažil lidem vysvětlit, proč by ho měli volit, tak se uchyluje k hloupým osobním urážkám na adresu Harris. S Bidenem to měl Trump jednodušší, do něho se snadněji strefovalo a nikdo nemohl říct, že na tom není kus pravdy.

Ale v souvislosti s Kamalou Harris jeho argumenty působí jen jako plácání prázdné slámy a osobní urážky. Co jiného je například toto prohlášení: „Je to radikální kalifornská liberálka, která zničila ekonomiku, prolomila hranice a zničila svět,“ osočil ji podle deníku New York Times minulý týden. Dodal, že Harrisová je nekompetentní, má nízké IQ, zpochybňoval její rasovou identitu i velikost davu, který si ji přišel poslechnout v Detroitu. „Nikdo tam nebyl,“ uvedl poté, co se médii začala šířit videa z akce, kde bylo přibližně 15 tisíc lidí.

Nevím, jestli mu tento styl může přinést nějaké hlasy navíc, ale silně o tom pochybuji. U nás by mu to jistě nefungovalo. Prezidentská kampaň v USA je sice obhroublejší a patrně nepřijde těmito výstupy o hlasy jeho přesvědčených voličů, ti už museli leccos vstřebat a když je to dosud neodradilo, tak je už neodradí nic. Ale že by tím získaval nové, váhající voliče, to se čekat nedá.

V této souvislosti by mohly být zajímavé debaty prezidentských kandidátů, které předpokládám, že se budou jako obvykle konat. Tam by s tímto stylem Trump asi moc neuspěl a pro Harris by nemělo být těžké docílit toho, aby byla vnímána jako vítězka těchto debat.

zdroje:

https://www.e15.cz/volby/volby-v-usa/prezidentske-volby-v-usa-2024-termin-pruzkumy-a-preference-1412943

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-usa-volby-v-usa-unikatni-model-ukazuje-kdo-ma-vetsi-sanci-na-bily-dum-257849

https://cs.wikipedia.org/wiki/Volby_prezidenta_USA_2024

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/trump-harrisova-nervozita-kampan/r~f39683d85bd611ef9af20cc47ab5f122/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz