Hlavní obsah
Sport

Ženy by neměly ve sportu soupeřit s muži. Skandál na OH v boxu žen

Foto: ČAS - Eduard Erben, foto se souhlasem organizace

Caster Semenyaová v Londýně 2017 na MS

Možná si pamatujete na olympijský závod v Riu na 800 m v běhu žen. Vyhrála Caster Semenyaová z JAR, druhá byla Nionsabaová z Burundi a třetí Wambuiová z Keni. Ani jedna z nich nevypadala jako žena.

Článek

Jak k tomu přišly ostatní atletky - ženy, když byly zbaveny možnosti bojovat o medaile? Především u vítězné Caster přímo bilo do očí, že nemá s ženou nic společného. Měla muskulaturu jako muž, nejvíc asi připomínala postavou desetibojaře, v obličeji by v ní taky nikdo ženu nehledal, běhala vysloveně mužským stylem, jak jsem později zjistil v nějakém dokumentu, tak dokonce i hlas měla vysloveně mužský. Bylo by absurdní, aby někdo takový měl právo soutěžit s ženami.

Atletická federace posléze pochopila, že je to neúnosná situace a začala to řešit, vyhlásila tratě od 400 m po 1500 m pro ty, které mají vysokou hladinu testosteronu, jako zapovězené. Konkrétně se to týká těch, u kterých je hladina testosteronu v krvi vyšší než 5 nanomolů na 1 litr krve. Celkem jasná pravidla, kdo nesplňoval tyto hodnoty, mohl to řešit třeba hormonální léčbou, aby stanovené hranici vyhověl.

Podobná pravidla postupně zaváděly i jiné federace, logicky se takové problémy objevovaly ve všech sportech. Ošetřené to měla i boxerská federace IBF. Ta ovšem sama měla takové množství skandálů, které se pojily se zmanipulovanými rozhodnutími rozhodčích, ostatně i na minulých OH se to dělo, že byly výsledky zápasů vyhlášeny zcela nespravedlivě.

MOV tedy rozhodl, že box na OH zůstane jen pod podmínkou, že organizaci turnaje v boxu federaci odebere a turnaj uspořádá sama. Na tom by nebylo nic špatného, to byl celkem logický krok. Horší je, že MOV zjevně tuto svou roli vůbec nezvládla a pod jejím vedením dochází k dalším nespravedlnostem, snad ještě horším.

O co konkrétně jde? IBF na posledním mistrovství světa diskvalifikovala z mistrovství světa Alžířanku Imane Khelifová a Tchajwanku Lin Yu-ting kvůli tomu, že bylo zjištěno, že mají mužské chromozomy XY. To znamená, že jsou samozřejmě zásadním způsobem zvýhodněny a ženy proti nim nemají šanci boxovat.

Neženský vzhled je na první pohled patrný, ani není potřeba dělat testy, stačí se podívat třeba zde:

Tchajwanka zatím do soutěže nezasáhla, zato na boxerku, nebo spíš boxera, z Alžírska narazila jedna z favorizovaných boxerek z Itálie. Po několika desítkách sekund ale zápas sama vzdala. Jak se sama vyjádřila: „Musela jsem si zachránit život. Takové rány jsem v životě necítila.“

Podle MOV je ale vše v nejlepším pořádku, protože podle pasu se jedná o ženu. Děsivě hloupé vyjádření, které jen ukazuje, jak je MOV coby organizace mimo realitu. A je to obrovská ostuda pro MOV, boxerské federaci odebere pořadatelství turnaje, ale sami na to nestačí a jsou naprosto nekompetentní. A jak k tomu přijdou ženy, které se několik let připravují na turnaj svého života, aby pak proti nim nastoupil do ringu chlap a ony neměly jen kvůli tomu sebemenší naději na úspěch?

Kdy už konečně všichni zodpovědní, kteří pořádají vrcholné sportovní podniky, pochopí, že žádní polomuži ani položeny nemají v soutěžích, které jsou určeny ženám, co pohledávat?! Ať si takoví „transgendeři“ založí své vlastní soutěže nebo ať zkouší své štěstí mezi muži.

zdroje:

https://dspace.cuni.cz/bitstream

https://worldathletics.org/

https://www.denik.cz

https://www.sport.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz