Hlavní obsah
Lidé a společnost

Co pomohlo Bezosovi k miliardám? Vlastnost, kterou má v sobě každý

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock.com
26. 9. 9:35

Napadlo vás někdy, co stojí za úspěchy nejbohatších lidí planety? Jaké myšlenkové vzorky jim pomohli k bohatství? Jaká vlastnost vede k miliardám? Pojďme se na jednu podívat.

Článek

Jeff Bezos, zakladatel Amazonu jednoho parného červnového dne promluvil k absolventům Princetonské univerzity. Vyprávěl, jak opustil skvěle placenou a prestižní pozici na Manhattanu, aby založil Amazon.

„Po dlouhém zvažování jsem se vydal méně jistou cestou, ale chtěl jsem jít za svou touhou. V životě také možná zjistíte, že ať v něm chcete dělat cokoliv, nevydržíte u toho, pokud v sobě nebudete mít dost vášně.“

Jeden z nejbohatších mužů současnosti mluví o vášni a vytrvalosti v souvislostech. Uvědomuje si, že není vytrvalosti bez vášně. Předkládá vášeň a vytrvalost jako dvě ze základních ingrediencí svého úspěchu. Možná si také říkáte, že je to všechno sice hezké, ale jak se Jeffovi podařilo svou vášeň probudit? Odpověď můžeme hledat v prostředí, ve kterém Bezos vyrůstal a které v něm podporovalo jeho zvídavost.

Když se Jeff Bezos narodil, jeho matka Jackie ještě neoslavila ani 17. narozeniny. Později přiznala, že jako mladá a nezkušená matka neměla moc představ o tom, co by měla pro malého Jeffa dělat. Byla však fascinována nejen Jeffem samotným, ale také jeho mladší sestrou a bratrem. Zajímalo mě, jací jsou, co z nich bude. Sledovala jsem, jaké mají zájmy – každý z nich byl úplně jiný – a snažila se je rozvíjet. Cítila jsem jako povinnost přivést je k tomu, co je baví a těší,“ vyprávěla při setkání s Angelou Duckworthovou, která tuto zkušenost sdílí ve svém světovém bestselleru Houževnatost.

Umění naslouchat

Bezosova matka ve svém vyprávění například vzpomínala, jak za ní malý Jeff ve věku okolo tří let přišel a dožadoval se, že už nechce spát v dětské postýlce, ale na velké posteli jako velké děti. Jackie malému Jeffovi jen řekla, že až přijde správná chvíle, tak se jeho dětská postýlka rozebere a bude spát ve velké posteli. Druhého dne, když přišla matka do dětského pokojíčku malého Jeffa, našla ho tam se šroubovákem v ruce, jak rozebírá svou dětskou postýlku. Kdejaký rodič by možná jednal unáhleně a aktivnímu dítku vyčinil, že vzalo rozhodnutí do svých rukou. Jeffova matka se však vedle něj posadila a pomohla mu.

Vyprávěla také, že už od malička byl Jeff velmi vynalézavé dítě. „Často jsme chodívali do obchodu s elektronikou, někdy i čtyřikrát za den, protože jsme potřebovali novou součástku,“ vzpomíná Jeffova matka. Jak bylo pro ni samotnou důležité rozvíjet ve svých dětech zvídavost, potvrzuje i historkou, když vzpomínala, jak jednoho krásného letního odpoledne seděla s kamarádkou před domem. Malý Jeff za maminkou přišel a začal jí vysvětlovat svůj nový vynález. Maminka jen v klidu a se zaujetím přikyvovala. Občas se Jeffa na něco vyptala. Když Jeff s úsměvem odešel zpět do garáže, přísedící kamarádka se jeho maminky zeptala: „Tys rozuměla, co ti říkal?“ Na to dostala odpověď: Není důležité, zda jsem mu rozuměla. Důležité je, zda jsem mu naslouchala.“

Pan neúnavný

I zde můžeme vidět, jak málo mnohdy stačí, abychom ve druhých lidech vzbuzovali zvídavost a zájem. Vzbuzení zájmu o nějakou činnost, dovednost nebo odvětví můžeme vnímat jako první krok k objevení své vlastní vášně a tu zase vnímat jako základ vytrvalosti. Mimochodem, zkuste si do svého internetového prohlížeče zadat adresu: relentless.com (pozn. k překladu relentless v překladu znamená neúnavný). Na jakou stránku budete odkázáni?

Mnoho lidí má představu, že vášeň je něco, co nám spadne do klína v pohodlí gauče. Pravidelní posluchači mého podcastu Myšlením na vrchol však už vědí, že také vášeň potřebuje svou péči a prostředí, které ji bude podporovat a rozvíjet. Věřím, že jako rodiče, trenéři nebo lídři firem a jiných týmů bychom měli především pečovat o nadšení druhých lidí a chtít v nich vzbuzovat vášeň. A když se nad tím zamyslíte, tak každý z nás by měl chtít být „lídrem“ svého vlastního života.

Právě proto bychom měli chtít pečovat o svou vášeň. Možná teď někdo z vás bude namítat, že nevyrůstal v prostředí, které jej dostatečně nepodporovalo v jeho vášni. Možná jste díky tomu rozmrzelí a prožíváte lítost nebo naštvání. Když si ale uvědomíte, že tento argument je pouhou výmluvou vašeho ega, které se snaží omluvit vlastní nedokonalost, snadněji můžete dojít k uvědomění, že nezáleží na tom, co vše člověk prožil v minulosti, ale hlavně na tom, pro co se rozhodne dnes. Jen tak se tvoří nová a lepší budoucnost.

Pokud přemýšlíte jak rozvíjet svou vášeň, dovolte mi doporučit knihu Houževnatost od Angely Duckworthové. Autorka knihy zkoumala houževnatost vědecky a svá zjištění předává srozumitelným jazykem. Čtenáře učí vášeň měřit, ukazuje, jak ji objevit a neustále rozvíjet. Pamatujte, že jen s vášní se člověk stává neúnavným a vůbec nezáleží, na jakou cestu se rozhodl vykročit. Jeff Bezos na své cestě vybudoval Amazon a co bude výsledkem vaší vášně?

Zdroje a doporučená literatura: Kniha Houževnatost od Angely Duckworthové

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz