Hlavní obsah
Seberozvoj

Doba prokrastinační, aneb jak skoncovat s výmluvami a začít opravdu žít

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
25. 10. 16:01

Nestíhám… Nejde… Nemám čas… Používáte často věty začínající podobnými slůvky? Nestali jsme se mistry výmluv, namísto hledání způsobů, jak věci dokončit? Co vystoupit z davu a něco s tím udělat?

Článek

Stav absolutní koncentrace.
Situace, kdy člověk ztrácí pojem o čase.

Znáte ten pocit?
Při jaké činnosti se zaručeně dostanete do stavu flow?
Kdy naposledy se vám podařilo dosáhnout zóny optimální fungování?

Jak být ve flow?

Pokud člověk chce překonat sama sebe a zlepšit se v jakékoliv oblasti vlastního života, co potřebuje? Klíč nehledejme v okolí, ale zejména v našem vnitřním světě, kde se potřebujeme naučit vytvářet a zdravě prožívat růstové emoce. A přesně to se nám děje, jakmile jsme ponořeni v zóně optimálního fungování, tedy ve stavu flow. Vědci se těmito stavy zabývají již desítky let a dnes máme řadu studií, které dokazují, že právě ve flow dosahujeme nejlepších výsledků. Samozřejmě že nejlepší je dosáhnout tohoto stavu přirozeně, jenže to není vždy snadné. O to víc, když má člověk plnou hlavu starostí a trápí se věcmi, které nedokáže změnit. Pokusů, jak se uměle dostat do flow, už bylo provedeno opravdu spoustu. Vědci podávali lidem psychedelické látky v různých dávkách, elektromagnetickými impulsy zkoušeli dočasně vypnout funkci prefrontální oblasti našeho mozku, která je nejaktivnější právě ve chvíli, kdy vědomě nad něčím přemýšlíme. Zkoumali ale také přínos meditací nebo dechových cvičení. Výsledky těchto studií s jediným cílem – zjistit přínos stavu flow pro naši výkonnost a kreativitu – byly vesměs totožné. V momentě, kdy byli lidé schopni dosáhnout tohoto stavu mysli, podávali ty nejlepší výkony. Zónu optimálního fungování trefně popsal Cal Newport, který řekl:

Zdá se, že lidé jsou v nejlepším stavu svého bytí, když jsou hluboce ponořeni do něčeho náročného, do nějaké výzvy.

Autor knihy Hluboká práce se soustředí právě na to, jakým způsobem dosahovat koncentrace v rozptýlené době. Protože právě nekonečné rozptýlení, které je okolo nás volně k dispozici, je to, co nám nejvíce brání dosahovat zóny optimálního fungování, kdy je každý z nás schopen podávat ty nejlepší výkony. Některé vědce tento stav mysli natolik fascinuje, že se aktivně zajímají, zda je možné takové stavy uměle vyvolávat, a dostávat se tak do flow, když to zrovna potřebujeme. Já osobně nejsem příznivcem umělého vyvolávání těchto stavů pomocí nějakých látek, spíše jsem se zajímal o to, jaké kroky můžeme dělat, abychom se dostávali do flow co nejpřirozeněji a nejčastěji. A dnes bych se rád podělil o pár tipů, které k tomu mohou pomoci i Vám.

Buď pánem svých emocí

Emoce jsou zdrojem energie a není potřeba je rozdělovat na dobré a špatné. Jedna z věcí, které nám nejvíce brání dostat se do flow, jsou naše emoční bloky. Je to něco, na co musíme neustále myslet a co nám brání se plně koncentrovat, i když bychom toho rádi dosáhli. Takovým emočním blokem může být například nepříjemná kritika, chování kolegy, nebo i stereotyp partnera, který nás vytáčí a mi to nedokážeme projevit.

Například taková kritika. Jako lidé si bereme kritiku často příliš osobně, vaří se to v nás a jsme schopni o tom přemýšlet i hodiny a dny. Zatímco když nás někdo pochválí, tak na to zapomeneme i do hodiny. Emočním blokem pak může být i nějaká jiná situace. U vrcholových sportovců například zranění nebo hra s někým, o kom si myslí, že je lepší, protože je už v minulosti několikrát porazil. A právě přítomnost tohoto stavu, tohoto emočního bloku, nám nejvíce brání dostat se do stavu flow a neřešit, zda na druhé straně kurtu stojí světová jednička, nebo nějaký začátečník. Proto je tak důležité dokázat se zbavit svých emočních bloků, než překonáte sami sebe. Technik jak zvládat a zdravě prožívat vlastní emoce, pokud hledáte inspiraci pro toto téma, doporučuji rozhovor v podcastu Myšlením na vrchol s Richardem Gonzorem, mistrem světa v kung-fu, kde byly právě emoce hlavním tématem. Celý rozhovor můžete shlédnout níže ve videu.

Zamakej na sebepoznání

Když si občas dokážeme vyčistit hlavu, je to ta největší pomoc. Je to trochu podobné jako sezení u terapeuta, kterému se svěříte se všemi těžkostmi, které tíží Vaši mysl. Vlastně už jen to, že se někomu svěříte, člověku tak nějak uleví. K odstranění těchto bloků ale může pomoci i krátká meditace nebo nějaké jednoduché dechové cvičení, které si uděláte, než se pustíte do práce.

Důležité je také sledovat sám sebe a uvědomit si, že každý jsme prostě jiný. Někdo snáz dosahuje nejlepších výsledků brzy ráno, někdo zase během dne, a někomu jinému vyhovuje pracovat pozdě v noci. Aneb, jak zmínil mistr bojových umění v rozhovoru výše: „Každý si potřebuje najít vlastní rytmus.“ Každý z nás je originál a nic nejde generalizovat. Zaměřte se proto více sami na sebe a méně na to, co a jak dělají ostatní. Zkuste si pak vytvořit své denní rutiny podle toho, kdy a v jaký čas se Vám nejlépe pracuje a kdy dosahujete těch nejlepších výkonů.

Nebojuj s prokrastinací

Chorobné odkládání úkolů souvisí i s neschopností ponořit se do hluboké práce a začít se soustředit. Fenomén prokrastinace nejčastěji dáváme za vinu rozptýlení, které je všude okolo nás. Faktem je, že dnes žijeme v době plné rušivých elementů. Pracujeme ve velkých open-space kancelářích, jsme neustále vystavováni různým notifikacím a reklamám na internetu. Pokoušet se vypnout všechny tyto rušivé elementy by pro nás bylo velmi náročné a myslím si, že v dnešní době prakticky nemožné. Proto bychom se měli naučit tyto rušivé elementy vědomě ignorovat.

Naučit se ignorovat rozptýlení si dovolím označit jako jednu z nejpodstatnějších výzev, kterou bychom měli přijmout, pokud se chceme sami dostávat do stavu flow. Co uděláte jako první, když ráno otevřete oči? Většina z nás většinou sáhne po mobilním telefonu, zkontroluje statusy na sociálních sítích, zprávy a e-maily. Co myslíte, že by se stalo, pokud byste tuto činnost udělali za hodinu? Přišli byste o něco? Zkuste pro začátek po probuzení vědomě ignorovat svůj mobil na nočním stolku. Kontrolou všech zpráv a notifikací na mobilu v sobě podporujeme reaktivní chování, kdy více reagujeme na akce jiných lidí a méně se věnujeme opravdu důležitým věcem. Ignorovat rozptýlení je vědomá volba, a pokud si ji sami zvolíte, mnohem snáz se budete soustředit na to, co doopravdy chcete, a snadněji se tak dostanete do stavu flow.

V nejlepším řekni dost

Když už se dostaneme do toho nejlepšího stavu fungování a jsme plně koncentrováni, pohlceni tvůrčí činností, nechceme s ní přestat, dokud ji nedokončíme. Ale ať chceme, nebo ne, jednou přijde únava a baterky se nám stejně vybijí. Dobrým tipem, který pomáhá vrátit se vědomě do nějaké tvůrčí činnosti, by mohla být rada od spisovatele Ernesta Hemingwaye.

Ten se při psaní svých románů řídil pravidlem, že v nejlepším je třeba přestat. Všiml si totiž, že když v jeden den dokončil příběh, na kterém pracoval, bylo pro něj velmi náročné druhý den znovu začít a znovu se dostat do stavu hluboké práce. Proto se řídil pravidlem, že nesmí ukončit den s kompletně dodělanou prací. Myslím, že tohle se dá aplikovat jak při jakékoliv tvůrčí činnosti, teď mě napadá například nějaké programování, tak třeba i ve sportu. Ve chvíli, kdy se cítíte na vrcholu a máte neuvěřitelnou chuť jít dál a pořád makat, je pro Vás nejlepší v tu chvíli přestat a jít si odpočinout. Další den se pak snadněji znovu naladíte na vrcholovou vlnu.

Pochop čas

V neposlední řadě to, co bude také formovat Vaši soustředěnost, koncentraci a vůbec schopnost dostávat se pravidelně do stavu flow, je naučit se pracovat se svým volným časem. Spousta z nás by ráda měla méně práce a povinností a více volného času. Jak ale s tímto časem potom naložíme a jak jej využíváme?

Většina lidí neví, jak s volnými chvílemi naložit, a tak je využívají pro své rozptýlení a utíkají se od svého vědomí ustavičným zíráním na televizi, pomocí alkoholu, drog nebo hodinami strávenými na sociálních sítích. V práci máme většinou nějaké povinnosti, priority a cíle. A tak jsme čas věnovaný práci schopni nastavit tak, abychom tyto cíle plnili. Zkuste si nastavit tyto priority i pro svůj volný čas. Úspěšní lidé se naučili vnímat svůj volný čas jako jeden z mála momentů, které mohou věnovat sami sobě a svému růstu.

Staré moudro říká, že i blbec s plánem dosáhne víc než chytrák bez plánu. Plánujete si svůj čas, nebo život necháváte volně plynout? Spousta lidí neví, co s volným časem, a často svou energii věnují naprostým zbytečnostem a věcem, které do života přinesou pramálo dobra. Proto jedna z důležitých dovedností, která Vám pomůže dosáhnout stavu flow, když to zrovna potřebujete, je naučit se hospodařit se svým časem. Skvělá kniha, která pomáhá naučit se vnímat čas zdravým způsobem, je knižní novinka z minulého roku Čtyři tisíce týdnů.

Zdroje a doporučená literatura:

Kniha Hluboká Práce od Cal Newport

Kniha Čtyři tisíce týdnů od Oliver Burkeman

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz