Hlavní obsah
Seberozvoj

Dochází vám síly? Vyzkoušejte mentální cvičení od zakladatele pozitivní psychologie

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
21. 9. 11:34

Cítíte vyčerpání? Necháte se snadno ovlivnit negativními událostmi? Kde brát novou sílu, když je všude kolem tolik zla? Nemusí to být složité. Technika Martina Seligmana vám ukáže jak na to.

Článek

Zašel jsem po čase s kamarádem na pivo. Známe se od dětství, dlouho jsme se neviděli, a tak jsem se na něj docela těšil. Když jsme se usadili v naší oblíbené hospůdce a já se zeptal, co je u něj nového, následoval dlouhý monolog. A já cítil, jak mi pomalu klesá úsměv na rtech a ztrácím energii. Říkal jsem si, kam se vytratil ten spokojený a šťastný chlap? Co se s ním stalo, že vidí všechno černě a pořád si na něco stěžuje?

Tehdy jsem si uvědomil, jak snadno člověk přichází o kontrolu svého vnitřního světa. Pochopil jsem, že najednou piju pivo s úplně jiným klukem, a říkal jsem si, kam se ten kluk z dětství ztratil. Asi po hodině jsem přistihl sám sebe, že začínám přemýšlet nad nějakou výmluvou, kvůli které bych musel jít domů dřív. Pak jsem si ale uvědomil, že nechci nikam utíkat, a přerušil hodinové stěžování. „Nezlob se na mě, ale posloucháš se někdy? Sedíme tady hodinu a ty si pořád jenom stěžuješ. Těšil jsem se, že se dozvím, co je u tebe nového, a zatím jenom mluvíš o tom, co se děje všude kolem a jak je to hrozný. Co se s tebou stalo?

Kamarád ztuhnul, několik vteřin mlčel a zíral na mě. Pak se nadechl a začal vysvětlovat, že přece není možné mluvit v tak strašné době o hezkých věcech. „Copak ty nevidíš, co se děje všude kolem nás? Copak ty nemáš strach z budoucnosti?

Deník radosti

V podcastu Myšlením na vrchol, se často hostů ptát, co pro ně znamená strach a jakým způsobem pečují o kvalitu svého myšlení. Jedna z nejčastějších odpovědí zní: „Nekoukám na zprávy.“ Sám už televizní zpravodajství nesleduji několik let a musím říct, že mi opravdu nikdy nic neuniklo. Přesto se ale člověk neubrání mediálnímu tlaku a nejrůznějším negativním zprávám ze světa. Současně si také myslím, že úplně ignorovat vše, co se děje, a dělat, že se nás to netýká, není zrovna moudré. Člověk se tak v současné době obavám a strachu jen těžko ubrání. V posledních třech letech strach manipuluje celou společností. A ten, kdo nepečuje o svůj vnitřní svět nebo nerozumí vlastním emocím, se stává snadnou obětí nezdravé manipulace.

Jenže jak se bránit tlaku negativních zpráv a udržet si zdravé myšlení v nezdravé době? Jak se nestát obětí svého prostředí a vidět na všem špatném zárodek vyššího dobra?

Inspirovat se můžeme prací samotného zakladatele oboru pozitivní psychologie Dr. Martina Seligmana. Ten ve své knize Vzkvétání vysvětluje, jak své studenty na Pensylvánské univerzitě učí pozitivnímu myšlení. A věřte, že to není nic složitého. Stačí si jen každý den zapsat tři pozitivní události. Osobně tomu říkám deník radostí. A schválně si ho můžete jen vyzkoušet, stačí se jen každý den zapisovat tři pozitivní události každého dne. A až si po roce budete svým deníkem listovat, najednou uvidíte, co vše dobrého se vám za celých 365 dní přihodilo.

Šestý princip bohatství

Psal o tom už Napoleon Hill v knize Myšlením k bohatství. Šestým ze třinácti principů bohatství, které jsou v knize definovány, je organizované plánování. Už před sto lety si Hill všiml, že úspěšní, šťastní a bohatí lidé nemarní svůj čas, protože vědí, že je to nejdražší komodita v životě. Když tohle lidem řeknete, většinou jen souhlasně přikyvují, a tak někteří začínají přemýšlet, jak si lépe zorganizovat svůj čas. Hledají návody skvělého time managementu nebo se snaží naplánovat každou hodinu svého dne.

Jestli jsou však lidé v něčem opravdu mizerní, tak je to odhad, kolik času jim jejich aktivity zaberou. Snadno se během dne stane, že něco nejde podle plánu, a pečlivě naplánovaný harmonogram se tak sesype jako domeček z karet. Proto nevnímám organizované plánování, o kterém mluvil Napoleon Hill, jako schopnost řídit svůj čas. Čas totiž není náš. Není to komodita, kterou můžeme vlastnit. Organizované plánování je o schopnosti řídit svou energii. Je to o rozhodnosti a umění určit si zdravé priority. Říká se, že kniha Myšlením k bohatství dokázala změnit myšlení lidí v době velké hospodářské krize. Pokud proto dnes stojíme na prahu něčeho podobného, znáte snad jiný, ověřený způsob, který by mohl fungovat a pomohl nám všechny těžkosti překonat ve zdraví?

Když jsem se kamarádem loučil, zeptal se mě, co bych mu tedy doporučil, aby v sobě probudil toho šťastného a veselého kluka, kterým byl ještě nedávno. Řekl jsem mu, zkus se jen začít dívat i na druhou stranu mince. Je snadné vidět všude zlo a hodnotit vše negativně a je vzácné soustředit se i na to dobré. Není to složíte, stačí je tři pozitivní události denně. Dokážete je najít?

Zdroje: Kniha Vzkvétání od Martina Seligmana

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz