Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Ikigai, tajemství dlouhověkosti, které může ovládnout každý

Foto: shutterstock

Říká se jim modré zóny. Místa na světě, kde žije nejvíce stoletých lidí. Mezi tato místa patří také ostrov Okinawa. Pochopte způsob života na japonském ostrově a pečujte o své ikigai.

Článek

Ostrov Okinawa je známý nejvyšším počtem stoletých lidí na světě. Spousta vědců přisluhovala tento jev stravě, kterou tito lidí jedí, vzduchu, který dýchají, nebo vodě, již pijí. Vědci hledali odpověď na dlouhověkost v prostředí stoletých lidí, které má bezesporu na jejich dlouhověkost značný vliv. Skutečnou bychom však mohli hledat v kombinaci všeho. Propletení jejich životního prostředí i životního stylu. Když se začnete trochu víc zajímat o životní styl Okinawanů, tak zjistíte, že tito lidé žijí velmi jednoduchý a často i prostý život. Jsou to lidé, kteří:

  • Nikam se neženou
  • Pracují na zahrádkách
  • Scházejí se v komunitách
  • Umí žít v přítomném a okamžiku a vědí, proč chtějí ráno vstát z postele

Mají svoje Ikigai – japonský výraz, který bychom mohli voně přeložit jako smysl života. A do tohoto smyslu zapadá vše, co dělají během dne. Jejich rozhodování je naprosto jednoduché. Když daná věc nedává tamním lidem smysl, tak ji prostě nedělají. Jednoduchý život je o jednoduchých rozhodnutích, a když víte, co vás v životě baví a naplňuje, potom i znáte své Ikigai. Zkusme se nyní v tomto smyslu zamyslet. Kolik z nás je ale schopno žit takto jednoduchý život? Přemýšleli jste někdy, zda vše, co ve svém životě děláte, každá činnost, do které investujete svou energii, dává vašemu životu smysl?

Každá činnost, kterou v životě děláme, s sebou nese roli, do které vstupuje. Do kolika těchto rolí jsme ale vstoupili zcela přirozeně a dobrovolně, a do kterých jsme byli dotlačeni naším okolím? V životě každého z nás jsou role, na které se těšíme, a role, ze kterých se stresujeme. Jsou tu role, které nás dostávají pod tlak, díky kterému není možné růst a žít šťastný život. Stejně jsou tu ale role, které na naši osobnost vyvíjejí tlak, jenž našemu růstu naopak pomáhá.

Co je Ikigai

  • dovednost vidět ve věcech smysl
  • typ štěstí, ve kterém se dá růst
  • směr a kotva v životě člověka
  • důvod, proč ráno vstávat z postele
  • zaměření na radost z činností, nikoliv na výsledky
  • poznání sebe a toho, co chtít od života

Jaké problémy Ikigai řeší

Asi největší problém je dnešní neuvěřitelná možnost volby. Za den musíme učinit několikanásobně víc rozhodnutí, než náš mozek zvládá. Je tedy až neuvěřitelně jednoduché sejít z naší vlastní cesty a nepozorovaně šlápnout vedle. Navíc se až příliš často snažíme nevědomě naplnit očekávání druhých. Nežijeme svůj život.

A Ikigai může být naším osobním GPS, díky kterému víme, že stále hrajeme na správném hřišti.

Díky tomu, že známe sebe a svůj směr, tak si víc vědomě utváříme radostnější a naplněnější život bez zbytečných odboček. Život letí, tak proč tomu nejít naproti a nevrhat energii rovnou tím správným směrem?

Venn diagram vs. japonská filozofie

Foto: Lukáš Eder

Ikigai diagram

Diagram vznikl původně za účelem sebepoznání. Do jednotlivých bublin popíšete: Co milujete, v čem vynikáte, co svět potřebuje a za co dostanete zaplaceno. Při troše kreativity z nich dokážete pospojovat nitky a určit tak váš směr. Světu ho dal španělský psycholog a astrolog Andrés Zuzunaga a měl být takovým osobním zrcadlem. Takových pomůcek je však spousta, a i tento by nejspíš normálně zapadl do průměru, nebýt britského kouče a blogera Marka Venna. Ten diagram vzal, přepsal ho na Ikigai a sdílel ve svém blogovém článku. Nikdo nečekal, jakou lavinu strhne. Článek se stal virálním a Ikigai díky této záměně získalo svou dnešní světovou popularitu.

Tento diagram v moderním pojetí dle Marka Venna má pomáhat k nalezení vlastního Ikigai. A to zodpovězením na tyto okruhy otázek:

  • Co milujete? (Jaké činnosti vám dávají energii?)
  • Jaké jsou vaše nejsilnější stránky? (V čem vynikáte víc než 80 % populace?)
  • Co svět potřebuje? (Jaké jsou vaše hodnoty, které chcete předávat dál?)
  • Za co dostanu zaplaceno? (Jaká může být moje profese?)

A spokojenost je na všech stranách. Bloger způsobil touto chybou spoustu pozitivních změn. Astrolog je rád, že jeho nástroj je používaný. Lidé a HRisti mají jednoduchou pomůcku, o kterou se mohou opřít. Japonci jsou rádi za další zájem.

Japonské pojetí Ikigai je však o něčem jiném.

Jedná se o objevení a žití smyslu. Nacházení radosti v malých a dennodenních okamžicích než ve velkém životním poslání.

Je to zastavení u kávy, čaj o páté s úžasným porcelánovým servisem nebo jen čirá radost z rozvíjení se. Když Japoncům ukážete zmíněný diagram, vůbec nechápou, proč by za to měli dostat zaplaceno. Nemusíte být ani vysoce kvalifikovaní. Dokonce můžete cítit Ikigai, i když danou činnost nemilujete. V tomto smyslu si dovolím použít citát japonského neurovědce:

Japonci nepotřebují grandiózní motivaci, aby pokračovali, ale spoléhají více na malé rituály ve svých každodenních rutinách.
Ken Mogi - japonský neurovědec a spisovatel

Ikigai může být velmi jednoduchý každodenní rituál nebo procvičování nového koníčku. Ikigai je spíše o růstu než o dosahování velkého mistrovství. Jaký je váš smysl života? Máte své Ikigai? Ovládáte tajemství dlouhověkosti nejstarších lidí na planetě?

Zdroje a doporučená literatura:

IKIGAI: Šťastný a dlouhý život od Francesc Miralles; Héctor García

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz