Článek
Co je pro Vás bohatství?
Většina lidí si pod tímto slovem představí život plný luxusu, pohodlí a splněných snů. Někdo vidí drahé auto, někdo jiný zase obrovský dům. Naučili jsme se bohatství spojovat s penězi. Na tom jistě není nic špatného. Finanční hojnost je samozřejmě součástí bohatého života. Peníze v moderním světě usnadňují život, jenže kdo staví svůj život pouze a jen na nich, ten většinou k opravdovému bohatství nedojde. Věřte prosím, že už jsem poznal mnoho lidí, kteří měli tučné bankovní konto, ale na vrcholu pyramidy úspěchu buď stáli sami, anebo byli nemocní.
Když český ambasador Nadace Napoleona Hilla, Petr Štěpánek (doporučuji jeho inspirativní články zde na Seznam Médiu) přivedl před lety do Česka film The Secret a později také studijní program vycházející z knihy Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla. Knihu vnímám i v současné době za velmi přínosnou. Už jednou totiž dokázala ukončit velkou hospodářskou krizi a zasít do svých čtenářů naději a víru v lepší život. Knihu jsem četl už před mnoha lety a od té doby několikrát. Dnes zpětně vidím, jak jsem se díky ní začal měnit a zlepšovat svůj život. První co jsem si z knihy odnesl, byla jednoduchá avšak pro mě zásadní myšlenky – K opravdovému bohatství člověka dovede jediná věc na světě – nastavení mysli.
Když se začnete potkávat s bohatými lidmi, brzy si můžete všimnout konkrétních vzorců chování a způsobů myšlení, které se pořád opakují. Těchto vzorců si už před více než 100 lety všiml také Napoleon Hill, který 25 let svého života zasvětil výzkumu myšlení nejbohatších lidí své doby. Výsledkem jeho práce byla kniha, která pomohla k životnímu bohatství desítkám milionů lidí na celém světe. Pro dnešní článek jsem proto vybral 5 inspirativních myšlenek Napoleona Hilla, které pomohou překonat náročnější období každému, kdo se jimi bude řídit.
Žádný člověk nemůže uspět v oboru, který ho nebaví
Myslíte si, že úspěšní a bohatí lidé každé ráno vstávají s nastavením, že potřebují vydělat další hromadu peněz? Nebo snad že olympijský vítěz myslí od rána do večera jen na zisk zlaté medaile? Pro někoho může být velikost bankovního konta nebo počet medailí zavěšených na zdi měřítkem úspěchu. Rozhodně ale nejsou a nemohou být jedinou motivací.
Ostatně i Napoleon Hill ve své rovnici úspěchu zmiňoval, že člověk dosáhne svých snů jen vynaloženým úsilím. Dokud budeme po bohatství jen toužit a dokud o něm budeme jen snít, nikdy se nestane skutečností. Abychom však byli schopni své sny naplnit, potřebujeme v sobě zažehnout a neustále přikrmovat spalující touhu, jeden ze 13 principů bohatství, které Hill definoval ve své slavné knize. Položte si v souvislosti s jeho citátem tyto otázky:
- Pro co nyní hoří moje srdce?
- Po čem doopravdy toužím?
- Jaké činnosti se věnuji s opravdovou vášní a nadšením?
Když jsou vaše touhy dostatečně silné, bude se vám zdát, že máte nadlidské schopnosti, abyste jich dosáhli.
Kdo dokáže odpovědět na otázky uvedené výše, ten už pravděpodobně ví, v jakém oboru chce v životě prorazit a co jej naplňuje opravdovým bohatstvím. Jakmile se nám podaří zažehnout spalující touhu po čemkoliv, nic nás nedokáže zastavit. Napadlo Vás někdy, jak je možné, že Jaromír Jágr hraje extraligu ještě v padesáti letech? Opravdu si myslíte, že to dělá jen kvůli penězům?
V jeho rozhovorech si někdy všimněte toho, s jakou vášní mluví o hokeji. Pro něj je ta hra celý život, proto v ní dosáhl tak mimořádných úspěchů. A dovolím si říct, že někoho, kdo dokáže v padesáti letech udržet dech s mladými kluky a odehrát hokejový zápas na vrcholové úrovni, bychom klidně mohli označit jako muže s nadlidskými schopnosti. Jediné, co člověk potřebuje, je zažehnou vnitřní plamen a mít vždy dostatek paliva, aby jej mohl udržovat. Pokud jste smutní, že nic podobného v sobě necítíte, a přemýšlíte, jak v sobě touhu probudit, odpovězte si na další tři otázky:
- Od jaké činnosti Vás rodiče nikdy nemohli odtrhnout?
- Kdy naposledy jste se této aktivitě věnovali?
- Jakého nejlepšího výsledku se Vám podařilo dosáhnout a kdy jej pokoříte?
Žít bez cílů je jako jít na výlet a nevědět kam.
Když se úspěšných a bohatých lidí zeptáte, jaká bude jejich další životní meta, tak od 80 % z nich dostanete zcela jasnou odpověď. Bude to odpověď bez náznaku jakýchkoliv pochyb. Tito lidé totiž vědí, že svého cíle dosáhnou, otázkou je pouze kdy. Samozřejmě to neznamená, že by nepoznali prohru nebo že by byl jejich život tak jednoduchý. Oni se jen naučili neustále překonávat sami sebe. A právě jejich cíle jim k tomu pomáhají. Kdo zná cíl, ten zná směr cesty, a takový člověk vždycky dojde mnohem dál než ten, kdo se pouze nechává unášet davem.
Chápu, že občas není snadné v cíl uvěřit. Není snadné se znovu odrazit ode dna a překonat sami sebe. Jakmile člověk nemá žádný cíl, nemá ani touhu, která by se stala zdrojem energie pro hlas jeho vnitřní hlas, který ho žene dopředu. No a to se pak člověk nemůže divit, že naslouchá hlasu, který jej v životě brzdí a varuje před každým nebezpečím. Chcete tento hlas přestat poslouchat? Pak odpovězte na další tři otázky:
- Co se mi v životě opravdu podařilo?
- Jak by vypadal můj život, pokud by se mi podařilo výsledek zdvojnásobit?
- Co mi brání se o to alespoň pokusit?
Strach není nic jiného než stav mysli.
Jakmile člověka začne ovládat strach, ztrácí kontrolu nad vlastním životem. Je dobré si uvědomit, že bychom tuto emoci neměli vnímat jako svého nepřítele. Se strachem je zbytečné bojovat, je to totiž silný protivník. Stačí jen pochopit jeho opravdový smysl a začít jej vnímat jako svého nejlepšího přítele. Je to parťák do života, který nás varuje a ochraňuje. Já jsem se například naučil vnímat strach jako potravu pro ten hlas v naší hlavě, který nás v životě brzdí, kritizuje nebo nám předkládá nejrůznější pochyby. Jakmile tento hlas identifikuji, ptám se sám sebe: „Z čeho máš strach? Před čím mě chceš chránit?“
Když se člověk zamyslí nad společenskou situací v moderním světě, jakou emoci jsme prožívali v posledních třech letech? Nejprve nás vyděsila covidová pandemie, pak přišla válka na Ukrajině, a teď se na nás zase ze všech stran valí slova jako inflace, krize, chudoba a podobně. Když je společnost ovládána strachem a subjektivní světy každého z nás jsou neustále krmeny emocí, která posiluje hlas Slabého já, můžeme se divit, že přestáváme věřit sami v sebe a ve své schopnosti? Co kdybychom se přestali podřizovat strachu a začali s ním pracovat tak, aby nám dobře sloužil? Nevíte, jak na to? Zkuste si odpovědět na další tři otázky:
- Jaký nejhorší životní scénář si teď dokážu vybavit?
- O co můžu přijít, pokud se tento scénář naplní?
- Jak velká je pravděpodobnost, že se to opravdu stane?
Pamatujte prosím, že pokud uvěříte nejhoršímu možnému scénáři a budete každý večer usínat pod vlivem strachu, že se tento scénář stane skutečností, tak jen zvyšujete pravděpodobnost jeho naplnění. Autor slavné knihy Myšlením k bohatství totiž jednou řekl větu, kterou si prosím dobře zapamatujte:
Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout.
Zdroje:
Kniha Myšlením k bohatství z roku 1937 https://myslenimkbohatstvi.film/knihy/dotisk-myslenim-k-bohatstvi/
Nadace Napoleona Hilla: https://www.naphill.org/