Hlavní obsah
Seberozvoj

Kaizen jako snadný způsob, se kterým se nezaleknete žádné výzvy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
7. 8. 17:09

Co pro jedno znamená nepřekonatelná překážka, je pro druhého výzva, která mu nedovolí v noci usnout. V čem je rozdíl? Proč někdo vidí potíže a druhý příležitosti? Dokážete překonat sami sebe?

Článek

Uběhnout maraton…
Zhubnout 50 kilogramů…
Zvýšit roční příjem o 300 %…

Jak na Vás působí tyto cíle? Pokud jste žádného z nich dosud nedosáhli, možná kroutíte hlavou a cítíte zděšení. Možná si říkáte, že zvládnout něco podobného je nemožné, a tak nemá smysl se o to začít pokoušet. Jestli prožíváte něco podobného, musím Vám dát za pravdu. Jenže stejně tak musím dát za pravdu lidem, ve kterých podobné cíle vzbudí nadšení a zažehnou touhu, která je žene kupředu. Nezáleží na tom, zda se necháte cílem vyděsit, nebo nadchnout. V obou případech platí totéž a krásně to vystihla podnikatelka Romana Ljubasová, která byla nedávno hostem mého podcastu, když řekla: „Když věříte, že něco dokážete, tak to dokážete, a když věříte, že to nedokážete, tak to nedokážete.“

Dva faktory

Že tahle věta v životě opravdu funguje, jsem si sám na sobě ověřil už mnohokrát. Maraton jsem sice ještě neuběhl, a upřímně řečeno, tak pomyšlení na běh ve mně prozatím stále nevzbuzuje touhu ani nadšení… Ovšem ujet na kole za jeden den 160 km nebo zhubnout za rok 50 kg - to už se mi podařilo, a přitom to není ještě tak dlouho, co bych jen pohrdavě mávnul rukou a použil nějakou trapnou výmluvu, pro kterou nemá smysl se o něco podobného vůbec pokoušet.

Prožili jste někdy něco podobného?
Situaci, kdy byl člověk postaven před velký cíl, a jen pomyšlení na něj jej děsilo?
Podobnou situaci můžeme prožívat v jakékoliv oblasti našeho života. Za jakékoliv situace může nastat moment, kdy hlas našeho slabšího já začíná sílit a je krmen obavami či strachem z nedosažitelnosti nové výzvy. Vlastně je to zcela normální, přirozená reakce. Záleží však na každém z nás, jako moc v sobě necháme obavy rozjet.

Jakmile člověk velkého cíle nikdy nedosáhl a nemá ani tušení, jakým způsobem by se mohl alespoň přiblížit k cílové rovince, začíná prožívat obavy. Nad myslí přebírá kontrolu strach. Člověk zničehonic cítí nejistotu. Neví zda bude schopen velkého cíle dosáhnout. Pochybuje o svých schopnostech a dovednostech. Dosud nemá prožitou zkušenost, že je něčeho takového schopen, zato má ale v sobě spoustu zkušeností, které člověka utvrzují v tom, čeho schopen není. Kvůli nim snadno uvěří, že něco nedokáže, a tak přirozeně pochybuje, aniž by si v ten moment uvědomoval, že je to jen způsob obrany. To se nás jen vlastní mysl snaží předem chránit před případnou bolestí z neúspěchu a snaží se nás udržet v zóně komfortu, kde nám nic nehrozí.

To však není to jediné, co nás drží v životě zkrátka. Je tu ještě další faktor, kvůli kterému je tak těžké překonat sami sebe a dosáhnout cílů, na které se bojíme jen pomyslet. Zvykli jsme si mít všechno rychle a bez námahy. Žijeme v pohodlném světě. Ve světě, kde pro naplnění základních životních potřeb nemusíme vynakládat příliš mnoho úsilí. Vše máme dostupné doslova na dosah ruky. K tomu ještě můžeme přičíst nesmyslné reklamy, kde nám slibují zázraky na počkání, anebo příběhy lidí, ze kterých známe jen velmi malou část. Už ale nevíme, co vše museli lidé překonat a jak náročná byla jejich cesta. Když už člověk překoná své prvotní obavy a rozhodne se přijmout velkou výzvu v tomto nastavení, většinou brzy vystřízliví, protože zjišťuje, že ta cesta je náročnější, než čekal.

Jenže co s tím?
Jak nejen výzvu přijmout, ale i překonat všechny nezdary?

Kaizen

Sám si dnes uvědomuji, že právě překonat obavy a strachy bylo pro mě samotného zcela zásadní, abych dokázal změnit celý svůj život. Nejde však o to se strachem bojovat a snažit se ho porazit. Strach je až příliš silný bojovník, je to jedna z nejsilnější emocí vůbec, která velmi rychle přebírá kontrolu nad chováním. Proto je lepší naučit se se strachem pracovat, chápat jeho význam, smysl a nedovolit, aby převzal kontrolu nad naším jednáním.

Jedna z technik, která Vám pomůže pracovat se strachem, čerpá inspiraci z japonského konceptu Kaizen. Kai znamená v japonštině změna a Zen znamená dobrý. V překladu je Kaizen vnímán jako termín pro neustálé zlepšování. Původně byl Kaizen vymyšlen a vyvinut především jako efektivní nástroj pro zlepšování a růst firem, ale postupem času našel uplatnění v jakékoliv oblasti našeho života. Kaizen ovšem není jen o tom, že se zaměříte na jeden cíl a ten plníte postupnými malými krůčky.

Kaizen je také o tom, že se nebojíte experimentovat a zkoušet nové věci, avšak postupně. Nesmíte zapomenout takové experimenty i pravidelně vyhodnocovat, abyste se přesvědčili, že vedou k pozitivní změně. Pokud jste podnikatel a budete chtít Kaizen zavést ve své firmě jako firemní kulturu, musíte do celého procesu zapojit úplně všechny zaměstnance. Jádro Kaizenu se skrývá v týmové práci, disciplíně a samozřejmě neustálém zlepšování jak kvality výrobků, tak i firemní morálky. A to samé platí pro Váš osobní život. Když chcete ve svém životě něco změnit, je dobré do procesu změny zapojit všechny osoby, kterých se to týká. Svému partnerovi můžete vysvětlit, o jakou změnou se pokoušíte a jak se ho bude týkat. Kamarádům můžete vysvětlit, proč už se s nimi nepotkáte tak často v hospodě a podobně. Spoustě lidí se to může zdát zcela jasné a naprosto jednoduché, stačí si jen velké věci rozdělit na drobné krůčky a ty postupně plnit. Kaizen je především o systematičnosti a vytvoření jakéhosi cyklu neustálého zlepšování.

Život jako lego

  • Stojíte před velkou výzvou?
  • Máte strach zkoušet nové věci?
  • Objevili jste nový problém a nevidíte řešení?

Učte se každou situaci rozdělit na malé kousky, posypte jimi cestu za dosažením velkého cíle a začněte vše skládat po částech jako lego kostky. Občas do sebe možná nějaký dílek nezapadne, občas s hledáním správného dílku budete trávit víc času a někdy možná oceníte, když vám někdo pomůže. Když se ale naučíte přijmout, že je v pohodě udělat chybu, že věci někdy nejdou podle plánu a že je to úplně normální, možná také přestanete mít strach. A jak vám postupně pod rukama začnou jednotlivé součástky životní skládačky do sebe zapadat, tak budete stále více věřit v sebe sama a budete mít více energie pro hlas svého silného já.

Máte s tím podobnou zkušenost jako já?
V jaké situaci se Vám podařilo překonat sebe sama?
Za co jste dnes sami na sebe zdravě hrdí?

Budu moc vděčný, když budete sdílet své zkušenosti a příběhy do komentářů pod tento článek. Možná také bude Vaše zkušenost inspirací a někomu pomůže žít lepší život.

Zdroje a inspirace pro čtení:

- Kniha Cesta Kaizen od Roberta Maurera

- Kniha Ikigai od Héctor Garcia & Francesc Miralles

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz