Hlavní obsah
Seberozvoj

Naučte se odmítnout: Umění vybudovat zdravé vztahy bez manipulace

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
8. 8. 11:47

Jak těžké je pro vás odmítnout? Občas to není vůbec jednoduché a člověk se snadno nechá zmanipulovat někam, kam nechce. Pojďme se společně zamyslet, co potřebujete změnit abychom dokázali říct ne.

Článek

Necháte se snadno přesvědčit?

Kývnete druhým na dohodu i přesto, že cítíte špatný pocit a pak litujete svých závazků?

Člověk tak snadno skočí do krysího závodu. Diáře plné k prasknutí, hlava plná starostí a běháme od rána do soumraku, abychom to všechno stihli. Večer pak už jen padneme vyčerpáním k televizi a na koníčky nebo další radosti všedních dnů není energie. A přitom to čteme v každé druhé motivační knize. A přitom slyšíme tu radu snad od všech úspěšných lidí. Naučte se říkat NE. Jenže jak? Jak umět odmítnout druhé a nenechat se neustále někam a někým manipulovat?

Kompetence silných

Pokud také patříte mezi ten typ lidí, který má neustále plný kalendář schůzek, povinností, závazků a na sebe si nedokážete udělat čas, mám pro vás jednu zprávu. Ten kalendář byl na začátku úplně prázdný. A je jen na každém z nás, jak moc si jej necháme zaplnit druhými lidmi. Nikdo nám nevezme náš čas, pokud mu to sami nedovolíme.

Chápu, že se to říká velmi snadno. Jenže jak si dovolit myslet také na sebe? Znamená to snad, že má být člověk sobec? Máme snad ignorovat potřeby nebo přání druhých lidí a dávat vždy jen sebe na první místo?

Naučit se odmítnout druhé lidi určitě neznamená, že se z nás musí stát arogantní sobecký hlupák, který se zajímá jen sám o sebe. Umět asertivně a zdravě odmítnout druhé lidi je dovednost. Je to dovednost silných osobností. Lidí, kteří znají sami sebe, pečují o svou identitu a přesně vědí, kam ve svém životě směřuji.

Pokud patříte mezi čtenáře knih osobního rozvoje, tak už jistě dobře víte, že silnými osobnostmi se nerodíme. Těmi se stáváme až podle těžkostí a překážek, které jsme byli schopni překonat. Jak je možné, že někoho vykolejí a vyčerpá naprostá banalita, ale druhý stejnou situaci prožívá s nadhledem a lehkostí? Proč se někdo nechá snadno zmanipulovat a druhého se každý manipulátor zalekne dřív, než se vůbec o nějakou manipulaci pokusí?

Odpověď můžeme hledat sami v sobě, respektive ve svém vnitřním světě. Kdo v sobě nese nezpracované emoce jako je například strach, nebo klidně vztek, stává se snadno manipulovatelným. Indiánský kmen Čerokiů učil své děti pracovat s vnitřním světem na základě příběhu dobrého a zlého vlka, kterého si nosíme všichni v sobě. Možná ten příběh už znáte. Poučení z onoho příběhu zní, že je na každém z nás, kterého vlka budeme krmit. Zda toho dobrého, který představuje dobro v nás, nebo zlého, který zastupuje zlo. Někdy je ale těžké včas rozeznat, který z vlků se o náš život pokouší. Proto je lepší posilovat svou identitu takovým způsobem, aby se černý vlk zalekl dřív, než na nás dostane chuť. Proto se potřebujeme naučit pečovat o svou identitu a stávat se silnější osobností.

Obléct brnění

Proč může být pro člověka tak těžké říci NE? Tak zněla jedna ze sedmi otázek, kterou dostal psycholog Petr Pacher během webináře, který jsme pořádali pro naše čtenáře a posluchače podcastu Myšlením na vrchol. A protože tato otázka souvisí s tématem dnešního článku, dovolte mi citovat jeho odpověď:

Protože není dost silný. Říct NE je asertivní projev, je to speciální kompetence. V psychologii to souvisí s tím, že si člověk vymezuje hranice. Ve středověku vymezení hranic neprobíhalo slovem NE, ale oblékli jsme brnění, a když někdo zaútočil, tak jsme právě naši zbroj využili jako nástroj obrany. Byl to manifest naší síly. Některé státy, skupiny a jedinci byli tak silní, že si na ně nikdo netroufl zaútočit. A takto je to i v lidském pojetí. Když je někdo slabý, tak jednoduše neumí říct: ‚Toto jsou moje hranice a nechci, abyste je překročili.‘ A tak ostatní, využívající možnosti používat ostré lokty, jež jim doba dává, žijí z toho, že chodí přes hranice ostatních a tam si berou jako v supermarketu vše, co je možné, se slovy ‚Bereme, co se vzít dá‘.

Chápete už ze slov Petra Pachera, co to doopravdy znamená naučit se zdravě odmítnout? Rozumíte už, proč je důležité umět říkat NE? Jednoduše je to dovednost lidí, kteří znají své hranice. Když máte v životě jasný směr, nebo alespoň nějaký konkrétní cíl, je snadné si položit otázku: Jak mě rozhodnutí, které se právě chystám udělat, přiblíží k mému cíli? Je nová příležitost v souladu se směrem mého života? Když dokážete získat odvahu odpovědět na tyto otázky, získáte i odvahu odmítnout ty manipulátory, kteří se vás na cestě životem snaží stáhnout jiným směrem. Vše je jen o tom, jak silné je naše brnění v podobě naší identity.

Aneb, jak píše psycholog Petr Pacher ve svém článku pro FC magazín věnující se nastavení osobních hranic.

  • Hranice mezi zdravou a nezdravou manipulací je v každém z nás. Čím silnější naše identita (osobnost) je, tím snáz si umíme vytyčit hranice. Čím slabší identitu máme, tím snáz necháváme druhé své hranice překročit. Silná identita se manipulovat nenechá. Sama si dělá to, co cítí, že potřebuje. To už nemluvíme o manipulaci, pouze o zdravém spojení se sebou samým.

Zdravá a silná identita způsobí, že přestáváme mít potřebu identifikovat správný význam slova. Přemýšlet, jestli máme manipulovat, nebo nemáme. Pokud jsme silnou a zdravou identitou, budeme konat to nejlepší, co v danou chvíli budeme vnímat jako správné. Nebudeme si brát věci osobně nebo vytvářet domněnky. Nebudeme po ničem prahnout, vyhneme se nadvládě našich emocí i ega. Dopřejeme si skutečně jen to, co potřebujeme.

Čínské lidové přísloví praví: Kdo ví, kdy má dost, tak má dost. Kdo neví, kdy má dost, nemá nikdy dost.

  • A jak to vnímáte vy?
  • Víte, kdy máte dost?
  • Jak silné je vaše brnění?
  • Uvědomujete si své hranice?
  • Dokážete říct NE, aniž byste prožívali nezdravé pocity?

Budu moc rád, když se podělíte o své zkušenosti do komentářů pod tímto článkem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz