Hlavní obsah
Seberozvoj

Nepříjemné pravdy o životě, které si potřebujeme přiznat

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
21. 8. 10:18

Postěžujete si občas na osud? Nebo snad tak trochu závidíte lidem, kteří se mají o poznání lépe? Co dělají úspěšní lidé jinak, že se jim v životě tolik daří? Možná si jen stačí přiznat nepříjemnou pravdu o životě a vše bude jinak.

Článek

Jak se vám to podařilo?“

Jednoduchá otázka, na kterou se ptám všech hostů podcastu Myšlením na vrchol. A nejčastější odpovědí bývá:

Byla to spíš náhoda…“

Byl jsem ve správný čas na správném místě…“

Měla jsem štěstí na správné lidi…“

Hodně lidí si stále myslí, že život je jen otázkou náhody a štěstí. Já jsem však přesvědčený, že kvalitní život je především o vědomém rozhodnutí. Ať už člověk věří na osud, nebo na náhodu, každý může převzít zodpovědnost za svůj život. Stačí se jen rozhodnout.

Zákon přitažlivosti

Za tři roky jsem ve svém podcastu vyzpovídal nad stovku hostů z řad úspěšných podnikatelů, manažerů, či sportovců a u všech se potvrdilo to samé. Za jejich úspěchy nestojí žádná náhoda. Nikdo z nich nečekal, až náhoda sama přijde a ukáže jim, jakým směrem se mají v životě vydat. Každý měl nějaký směr a spíš na své cestě jen potkával příležitosti, které mohl nebo nemusel využít. A možná právě zde je rozdíl mezi těmi, kteří celý život čekají na osud nebo náhodu, a lidmi, kteří jsou tvůrci svých životů. Záleží jen na tom, jak umíme pracovat se svým vnitřním světem. Zda se jen necháme ovládat vlastními emocemi a necháme je soupeřit s rozumem, nebo se nám podaří najít cestu k jejich harmonii.

Když někomu řeknete, že je sám tvůrcem svého osudu, většinou se mu to špatně poslouchá. Mám občas pocit, že úspěšní a šťastní lidé se na náhodu odvolávají spíš jen ze skromnosti nebo možná ze strachu. To aby na druhé nepůsobili až příliš nabubřele. Méně úspěšným a méně šťastným se zase špatně poslouchá první nepříjemná pravda, tedy že jen oni sami nesou odpovědnost za vlastní život. A co si budeme povídat, vždy je jednodušší ukázat prstem na někoho jiného, a zříct se tím zodpovědnosti než ji přijmout a začít se životem něco dělat.

Zkusme si uvědomit, že ať chceme, nebo ne, život je řízen skrze fyzikální zákony, jedním z nich je rozhodně zákon akce a reakce a tím dalším je zákon přitažlivosti. A ten zákon funguje jednoduše. Vše co se v našem životě děje a co se v něm kdy stalo, bylo jen naše přání. Vše jsme si do života přitáhli. Ať to bylo cokoliv, byl to jen výsledek toho, na co jsme upoutávali svou mysl a pozornost. Druhá nepříjemná pravda, kterou si spousta lidí není ochotno přiznat.

Už slyším, jak někteří říkají: „Cožpak jsem chtěl tak blbou práci?“ Cožpak jsem chtěla potkat podvodníka a šmejda?“ „Cožpak jsem chtěl dluhy a problémy?“

Rozumím, že je pro někoho nepříjemné slyšet něco podobného a ještě méně příjemné je ukázat prstem sám na sebe. Samotnému mi trvalo nějaký čas, než jsem něco podobného pochopil a začal svou mysl programovat na to, co doopravdy chci já sám, a nikoliv na to, co mi předkládá mé okolí. Samotnému mi pomohlo, když jsem si uvědomil, že většina přání, kterými programuji mysl a skrze která aktivuji každý den a každou vteřinu života zákon přitažlivosti, totiž nevycházela z mého nitra, ale víc z mého prostředí. Jednoduše řečeno, roste jen to, čemu věnujeme svou pozornost, a nemůže za to nic jiného než mysl a emoce, které nejsou pod kontrolou.

RAS

Znáte například pocit, když si vybíráte nové auto a najednou jako by ta auta jezdila všude. Nebo vás zraní partner, trápíte se rozchodem, toužíte poznat novou lásku a všude kolem vás chodí zamilované páry držící se za ruce.

Opravdu si myslíte, že je to jen náhoda?

Jak je možné, že najednou jsou všude kolem věci, které tu dříve nebyly?

A co když tu všechny ty věci byly, jen jsme je nechtěli nebo nebyli schopni vidět?

Co se děje kolem nás a čemu věnujeme svou pozornost, tedy co vidíme, není v žádném případě náhodou. Může za to systém v naší mysli. Je to jen o tom, na co máme svou mysl naprogramovanou, respektive jakým informacím jsme jí řekli, že má věnovat naši pozornost. A systém, který celý tento mechanismus ovládá, se odborně nazývá retikulární aktivační systém, odborníky označovaný zkratkou RAS. Upřímně nejsem žádný lékař, abych věděl přesně, jak to celé funguje, a ani to vědět nepotřebuju. Vy například víte, na jaké principu vzniká elektrická energie, se kterou si rozsvítíte doma žárovku nebo upečete dobrý oběd? Většina lidí o tom nemá tušení, vědět to nepotřebují, a přesto elektřinu používají každý den. A podobně můžete vnímat RAS ve vaší mysli. Člověk nepotřebuje vědět, jak přesně to funguje, stačí vědět, jak s tím pracovat. Když budete například s elektřinou pracovat nezodpovědně, tak místo oběda upeče vás. A podobně je to také s naší myslí. I ta je dobrým sluhou, ale zlým pánem.

Když si pročítám silné příběhy lidí, kteří se dostali z náročných životních situací, uvědomuji si jednu věc. Spousta z těch lidí se stala otroky vlastní mysli. Respektive se stala otroky prostředí, které jejich mysl zmanipulovalo, a tito lidé viděli ve svém okolí jen to špatné. Jejich RAS říkal, čemu má mysl věnovat pozornost.

Proč někdo vidí na náměstí podvodníky, ale druhý usmívající se děti?

Proč někdo stejnou situací vnímá jako pohromu, ale druhý jako příležitost?

Proč někdo potká v životě jen samé šmejdy a někdo jiný už potkal osudového partnera?

Za tím vší nestojí náhoda ani osud. Stojí za tím naše mysl, která jen poslouchá niterná přání každého z nás. Je dobré si uvědomit, že naše mysl za jeden den skrze všechny naše smysly zpracuje miliony informací a podnětů. Není možné všem věnovat pozornost a energii. Proto věnuje pozornost jen tomu, na co je naprogramovaná. Vybíráte si nové auto, kabelku nebo boty? Tak přesně tím programujete svou mysl, a čím více po té věci toužíte, čím více tomu věnujete vědomě svou pozornost, tím více říkáte své mysli, na co se má kolem sebe soustředit.

Tak jednoduché to je a tak jednoduše funguje zákon přitažlivosti. Nevěřím, že se věci dějí samy jen tak. Ten, kdo ví, co chce, jaké jsou jeho vize a sny, programuje mysl. Jako by jí říkal: „Tohle je mé přání… Tomuhle věnuj pozornost…“ Je tu ale ještě druhý faktor, který rozhoduje, zda budou přání naplněna. Znát své PROČ. Protože ten, kdo ví, proč něco chce, v sobě vzbuzuje touhu, a díky tomu získává energii využívat příležitosti, které jeho mysl identifikuje. Proto je důležité neustále pečovat o svou mysl. Proto je důležité nespoléhat se na náhodu, znát své sny a vědět, proč jich chceme dosáhnout.

Zdroje a doporučená literatura: Kniha Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla, Kniha Myšlení Rychlé a Pomalé od Daniela Kahnemana

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz