Hlavní obsah
Seberozvoj

Psycholožka Angela Duckworth pokládá jednoduché otázky pro zažehnutí životní vášně

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
29. 10. 21:29

Vstáváte ráno s nechutí? Výsledky za moc nestojí a nemáte sílu to změnit? Jste na pokraji vyhoření? Angela Duckworthová ve světovém bestselleru pokládá otázky, se kterými to dokážete změnit.

Článek
  • „Mám pocit, že nejsem v ničem dobrý“
  • „Nemám na nic talent“
  • „U ničeho dlouho nevydržím“
  • „Asi jsem příliš líná, abych změnila svůj život“
  • „Neumím se pro nic nadchnout."

Jsou vám některé věty podezřele známé? Vždy když si čtu něco podobného, vzpomenu si tak trochu na sebe. Také jsem si kdysi myslel, že nejsem v ničem dobrý, dělal jsem všechno možné, jen abych se druhým zavděčil, ale většina těch činností mi mnoho nadšení do života nepřinášela.

Krátkodobě se to dá samozřejmě přežít, problém ovšem nastává ve chvíli, kdy sami sebe dlouhodobě vystavujeme špatným pocitům z vlastní práce, a žádná z činností během všedního dne nám nepřináší radost. Dostáváme se díky tomu do spirály nízkého a stále klesajícího sebevědomí, která člověka jen táhne víc a víc ke dnu. Naprosto chápu, že je někdy těžké změnit své myšlení a uvěřit, že máme talent, že jsme v něčem dobří a že každý v sobě může probudit opravdovou vášeň.

Nejsem dost

Pravdou je, že každý z nás máme na něco talent. Na světě není člověka bez talentu. Stejně tak je ale pravdou, že talent není zárukou úspěchu. Člověk bez talentu sice neexistuje, jsou však lidé, kterým se zatímnepodařilo objevit a probudit pro své talenty opravdovou vášeň. , Jenže dokud si budeme sami o sobě myslet, že žádný talent nemáme, nebo že nejsme dost… (a teď si do věty doplňte, co chcete), tak vždy budeme mít pravdu. I já jsem kdysi myslel, že nejsem „dost“. Myslel jsem si, že nejsem dost hezký, abych mohl chodit s krásnou ženou. Myslel jsem si, že nejsem dost dobrý pro žádný sport atd. Chápu proto, že pro začátek nemusí být jednoduché sebe samotné přesvědčit, že by tomu mělo být jinak, když vidíme výsledky, se kterými nejsme spokojeni. Pokud s tím také máte potíže, tak jako kdysi já, zkuste si pro začátek udělat laskavost. Pokud nejste schopni nyní uvěřit, že jste dost dobří pro cokoliv a pro cokoliv se dokážete nadchnout, zkuste nejprve začít s variantou „můžu být…“

Například také můžete být tak bohatí, zdraví, šťastní a chytří jako kdokoliv jiný. Jakmile už jsme schopni připustit, že můžeme v životě něco změnit, udělali jsme první krok k tomu, abychom to opravdu změnili. Jakmile uvěříme, že něčeho nejsem schopni a hodnotíme mizerné výsledky za trvalé a bez možnosti změny, je to jen známkou toho, že jsme se dostali do emoční emoční spirály, která jen snižuje naše sebevědomí. V takovém stavu je občas těžké uvěřit, že máme sami možnost ve svém životě něco změnit.

Probudit houževnatost

Ve chvíli kdy jsme schopni sami sebe přesvědčit, že opravdu máme možnost žít lepší život a dosahovat v něm úspěchu v jakékoliv oblasti budeme chtít, přichází na řadu zjistit:

  • V jaké oblasti budeme chtít uspět?
  • Kým se chceme v životě stát?
  • Pro jakou činnost se nám podaří vzbudit opravdovou vášeň?
  • Jak se stát ještě více houževnatými a vytrvat na cestě za cílem, pro který se rozhodneme?

Myslím si, že snažit se uměle probudit vášeň pro nějakou činnost bývá často ztrátou času. Klíčem k budování houževnatosti je poznat sebe sama. Uvědomovat si své silné stránky a pozorovat emoce, které prožíváme při jednotlivých činnostech. Sebepoznání je celoživotní proces, protože jak rosteme a vyvíjíme se, mění se také naše osobnost a priority. Důležité je ale uvědomění, že dokud se sami nezačneme věnovat sami sobě a poznávat sami sebe, tak to nikdo za nás neudělá. Takže je to opět jen na každém z nás.

Jakmile se nám podaří objevit to, co nás přirozeně baví a na co se vždy těšíme, tak už je potom docela snadné uvěřit, že se můžeme v dané činnosti stávat mistry. Ta logika je zcela jednoduchá. Jakmile děláme něco, co nás baví, prožíváme příjemné emoce a ty nás naplňují růstovou energií. A protože jsme se při dané činnosti cítili dobře, tak tu činnost chceme opakovat, a protože ji opakujeme, tak se v ní i přirozeně zlepšujeme a stáváme se ještě lepšími. Najednou naši spirálu NEsebevědomí roztočíme na druhou stranu a stane se z ní spirála sebevědomí. A když takovou spirálu roztočíme na plné obrátky, tak věřte, že už ji jen tak nějaké překážka nezastaví. Možná ji občas něco zpomalí, ale nezastaví. A víte proč? Protože naše životní spirála je poháněna tou nejsilnější silou a energií, kterou máme každý uvnitř svého nitra – láskou. Láskou k tomu, co děláme, a kým se díky tomu stáváme.

Možná vás už ale napadá, jak objevit tu činnost, ve které budete přirozeně pohlceni vlastní vášní? Psycholožka Angela Duckworthová ve své knize Houževnatost, dává čtenářům pět jednoduchých otázek, jež pomáhají probudit vlastní vášeň. Otázky, které byste si měli položit, znějí:

O čem rád přemýšlím?

Kam se mé myšlenky obvykle zatoulají?

Na čem mi opravdu záleží?

Co nejraději dělám?

A naopak, k čemu se musím dlouho přemlouvat?

Dokážete zcela jasně odpovědět na tyto jednoduché otázky, nebo vám to dělá potíže? Pokud s tím máte problémy, zkuste se například vrátit do svého dětství a dospívání. Právě tam můžete nalézt odpověď. Angela Duckworthová ve své knize také zmiňuje:

Experimentujte! Zkoušejte nové věci! Určitě se dozvíte víc, než když nebudete dělat nic.

Zní to příliš jednoduše? Říkáte si, co je na tom za průlom? Zkusme být k sobě upřímní. Kdy naposledy jste vyzkoušeli dělat něco nového? Když naposledy jste věnovali svou energii činnostem, které jste jako děti milovali? Možná stále pochybujete a říkáte si, že je to jen ztráta času. Pokud si opravu říkáte podobná slova, máte jednoznačně pravdu. Stejně tak ale budete mít pravdu, když uvěříte, že máte každý den příležitost změníte svůj život.

Zdroje a doporučená literatura

Kniaha Houževnatost od Angely Duckworth

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz