Hlavní obsah
Seberozvoj

Rituál který vymaže černé myšlenky a pomůže usínat s úsměvem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
26. 7. 14:40

Jak se zbavit myšlenek která nám nedovolí usnout? Jak se vymanit z kolotoče každodenního stereotypu a  přestat vidět události v temných barvách? Osvojte si jednoduchý rituál, který přepne vaši mysl na lepší život.

Článek

Někteří lidé jsou pořád usměvaví a plni energie. Jakmile takový člověk přijde do místnosti, tak i ten největší mrzout musí cítit, že je něco jinak. Jako by tam někdo pustil více světla. Jako by někdo otevřel okno a do místnosti vletěl čerstvý vítr. Takto pozitivní lidé, ze kterých jejich energie vyzařuje do všech stran, mají jednu úžasnou vlastnost. Mohou své okolí nakazit dobrou náladou. Jejich vnitřní oheň hoří tak silně, že má sílu zažehnout plamen i v dalších lidech. Proto bychom měli vnímat pozitivní bytosti v našem okolí jako dar a chtít se s nimi potkávat co možná nejvíce.

Nejprve je dobré si uvědomit, že všechny naše emoce jsou nakažlivé. Viděli jste například někdy takové to video, jak se skupinka lidí zkusí rozesmát vlak v metru? Stačí, aby pár lidí přišlo do metra a začalo se od srdce smát. Lidé v jejich okolí se neudrží, začnou se smát taky, a tím spouští řetězovou reakci. Za pár minut přijíždí do stanice vlak plný smějících se lidí. Jeden z krásných důkazů jak, mohou být emoce nakažlivé.

Síla emocí

Samozřejmě jsou ale nakažlivé všechny emoce. Takže pokud například pracujete v kolektivu, kde se všichni mračí, lámou si hlavu s problémy, stěžují si a všude vidí jen překážky, tak s největší pravděpodobností začnete tyto emoce přebírat. Ať chcete, nebo ne. A čím déle v takovém prostředí člověk zůstává, tím větší přirozeností se pro něj stává chování plynoucí z takových emocí. Není potřeba rozdělovat emoce na dobré a špatné, spíš bychom se je měli naučit pochopit a znát jejich smysl. Každá emoce má totiž sílu vést nás k akci.

Vybavuji si jednu naší rodinnou známou. V jádru je to vlastně velmi hodný a dobrý člověk. Je to žena, která by se rozdala pro druhé, hrozně ráda pomáhá jiným lidem, i když sama na tom není zrovna finančně ani zdravotně nejlépe. Přesto s ní trávím čas hrozně nerad. Jakmile se s ní totiž člověk pustí do řeči, je zavalený haldou stížností, pomluv a nadávek. Jednoduše řečeno, všechno stojí za prd, nic nemá smysl a člověk by měl vždy očekávat jen to nejhorší. Asi tak bych mohl shrnout její pohled na svět. A co si myslíte, že taková osoba ve svém životě dostává, když se pořád soustředí jen na to špatné a když vždy očekává jen to nejhorší? Jednoduše je to prostě tak, že to, co očekáváme a jaké emoce při takovém očekávání prožíváme, tak to ve skutečnosti do života přitahujeme.

Když je člověk plný emocí, jako je strach, zášť a vztek, tak zcela jednoduše takovému nastavení odpovídá i jeho chování. A jistě si sami dokážete představit rozdíl v chování, pokud je člověk plný radosti a nadšení. Jenže jak co možná nejjednodušším způsobem přepsat své černé myšlenky na nějaké veselejší, a tím pádem i začít prožívat lepší a zdravější  emoce? Když je člověk dlouhodobě vystaven prostředí, které v něm generují nechtěné myšlenky, není jednoduché to změnit. A už vůbec není možné svou mysl neustále a vědomě kontrolovat. Ať chceme, nebo ne, mysl přejede do starých kolejí a převezme zpět vládu nad posuzováním nejrůznějších situací.

PERMA

Když se věnujeme tématu pozitivního myšlení, tak se zajisté nelze vyhnout vědecké práci Martina Seligmana, zakladatele oboru pozitivní psychologie. Seligman ve svých studiích zjistil, že optimismu se lze naučit. Jednoduše bychom mohli říct, že pozitivní mysl je nejlepší obrana před depresemi a černými myšlenkami. Výzkumem depresí se Seligman zabývá prakticky celý profesní život a zjednodušeně bychom mohli říct, že jsou dvě cesty, jak s nimi pracovat, kde jednou z nich je právě osvojování si pozitivního pohledu na svět místo neustálého polykání prášků, jež nás utlumují. Neberte ale, prosím, toto tvrzení extrémně. I Seligman přiznává, že v některých případech je tradiční psychologie také cesta.

V roce 2005 spustil Martin Seligman na Pensylvánské univerzitě nový obor zabývající se aplikací principů pozitivní psychologie do života. Pro přijetí ke studiu jsou nejen tvrdé podmínky, ale samotné studium je také velmi nákladné. Pro představu je to nějakých 40 000 dolarů ročně (913 tisíc korun). V rámci programu se studenti učí aplikovat terapie na základě principů pozitivní psychologie a rozvíjet v lidech Seligmanův princip duševní pohody PERMA. Jedná se o pět základních pilířů dosahování duševní pohody a blahobytu v moderní době. Podrobnějí svůj výzkum a tento model Seligman rozebírá v knize Vzkvétání.

Obecně bychom mohli říct, že se lidé v rámci pozitivní psychologie učí používat a rozvíjet své silné osobnostní stránky a mimo jiné být také většími optimisty. Jenže podle čeho poznat, zda je člověk více pesimista, nebo optimista? (Tuto otázku jsem již zodpověděl zde. ) Někdo má během dne dvacet špatných myšlenek a emocí, a k tomu třicet těch dobrých a zase naopak. Můžeme ale podle toho definovat, zda je člověk pozitivně, nebo negativně naladěný? A jakým způsobem to můžeme změnit?

3 dobré věci

Seligman si uvědomuje, že není možné mít jen veselé myšlenky a emoce. Je přirozené občas mít blbou náladu a prožívat třeba vztek. A stejně tak není dobře, když člověk vidí vše jenom skrze růžové brýle. Bohužel je ale pořád mnoho lidí, jejichž subjektivní světy jsou zahlceny negativními informacemi a pohledy na svět. A co si budeme povídat, do určité míry je to také přirozeností našeho mozku, registrovat nejprve negativní informace a hrozby. Je to vlastně taková naše ochrana před nebezpečím.

Docela snadno se nám tak může stát, že pod tlakem špatných informací začneme mít černé myšlenky a vidíme všechno jen negativně. Jako bychom viděli jen jednu stranu mince a nebyli schopni vidět i to dobré. A jak to tedy změnit? Martin Seligman používá jednoduchou techniku a ta se jmenuje 3 dobré věci.

Tato technika spočívá v tom, že si začnete každý den vědomě připomínat 3 pozitivní události daného dne. Přijde vám to jako hloupost? Tak to  alespoň vyzkoušejte a třeba namísto usínání s mobilním telefonem v ruce nebo při zapnuté televizi si na noční stolek položte čistý notes a nazvěte jej jako Deník pozitivních událostí. Následně každý den před spaním napište datum a vyplňte tři pozitivní události ze svého dne. Dokážete takové události najít?

Pokud by vám to dělalo potíže, můžete začít naprostými drobnostmi. Například můžete zapsat, že jste přišli včas do práce. Že jste uvařili skvělou večeři. Nebo že děti přinesly ze školy hezké známky. Není důležité, jak moc jsou dané události pozitivní, je důležité trénovat svou mysl pozitivním směrem. Ukazovat sami sobě, že není vše jen černé. Když si pak například po týdnu přečtete, co všechno dobré se vám v životě děje, a dovolíte si i prožívat emoce, které vám tyto vzpomínky budou generovat, tak postupnými kroky začínáte přepisovat způsob svého myšlení.

Nevěříte, že to funguje? Pokud pochybujete, tak to alespoň vyzkoušejte. Z mého pohledu nemáte co ztratit, jedině získat. Důležité je v této technice vytrvat. Udělejte si z ní svůj každodenní rituál, bez kterého prostě nemůžete usnout. Dovolte si přepnout mysl na lepší život, nikdo jiný to za vás neudělá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz