Hlavní obsah
Seberozvoj

Rovnice bohatství a úspěchu. Co potřebujeme pro štěstí a bohatý život?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Shutterstock
11. 9. 14:40

Co člověk potřebuje pro dosažení úspěchu? Jaké ingredience jsou zárukou opravdového životního bohatství? Inspirujeme se od muže, který vyzpovídal nejbohatší osobnosti své doby.

Článek

Muž, který jako první definoval třináct principů, podle kterých může každý člověk na této planetě dosáhnout úspěchu a bohatství se jmenoval Napoleon Hill. Pravděpodobně znáte jeho slavnou knihu Myšlením k bohatství a někteří ji možná už také četli. Zkusme si ale dát ruku na srdce. Kolik z nás je schopno principy úspěchu ze slavné knihy opravdu žít? Občas to není snadné, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že když se nám to podaří, úspěch na sebe nenechá dlouho čekat. Pojďme se pro začátek podívat alespoň na pět základních aspektů životního bohatství, které Hill definoval v rovnici úspěchu. Ta rovnice zní:

((V + T) x S x A) + Ví = osobní úspěch.

Zakladatel průmyslu osobního rozvoje v moderní společnosti svou rovnicí definoval základní, řekněme až esenciální aspekty, které člověk potřebuje, aby dosáhli úspěchu a štěstí v jakékoliv životní oblasti. Těmi aspekty jsou Vášeň – Talent – Schopnosti – Aktivita a Víra. Mohli bychom v zásadě říct, že pro dosažení úspěchu nic víc nepotřebujeme. Víte však, co je na těchto aspektech nejkrásnější? Jsou zadarmo. Nikdo nám nebrání, abychom s nimi začali pracovat. Kdykoliv a kdekoliv. Jediné, co potřebujeme, je probudit v sobě touhu nějakého úspěchu dosáhnout. Když takovou touhu v sobě dokážeme probudit a nenecháme ji sami sebou nebo svým okolím uhasit, tak už se stačí jen zaměřit na zmíněných pět aspektů. Tak jednoduché to může být. Bohužel ne vše, co se zdá jako jednoduché, bývá také snadné opravdu žít. Protože pokud by to bylo snadné, nebylo by to tak vzácné. Není se však čeho bát, někdy jen stačí vědět, jak s Hillovými aspekty úspěchu umět nakládat. Pojďme si proto jeho rovnici ještě rozebrat.

Vášeň a talent

První dvě esence úspěchu jsou vášeň a talent. Hill si uvědomil, že lidé, kteří dokázali spojit tyto dva aspekty, byli posléze i schopni najít cestu za úspěchem. Vášeň a talent jsou dvě základní esence, které bychom měli na naší cestě za osobním úspěchem objevit. Ve společnosti je mnoho talentovaných lidí bez vášně a stejně tak mnoho vášnivých bez talentu pro svou vášeň. Nemůžeme ale říct, že existuje člověk, který nemá talent na nic. Vlastně každý z nás máme na něco talent. Jen někdo jej byl schopen objevit a někdo zase ne. A ten, kdo byl schopen objevit i vášeň pro svůj talent, tím dal dohromady jakýsi základ k úspěchu. Co však mají vášeň a talent společného, je, že se jim nelze naučit. Vášeň i talent lze pouze objevit, a proto pokud máme v životě pocit, že neděláme věci s vášní nebo že jsme antitalent na všechno, tak to nejlepší, co můžeme v danou chvíli udělat, je začít zkoušet nové věci.

Schopnosti a aktivita

Jakmile přestaneme mít strach z neznámého a podaří se nám v sobě objevit skrytý talent i probudit spící vášeň, nastává část, který si myslím, že je nejzábavnější. Začínáme pilovat vlastní schopnosti. Talent nevypadá tak, že si vezmeme malířské plátno a najednou z nás bude druhý Pablo Picasso. Každý mistr celý život piluje své schopnosti. Ne však z donucení, nýbrž z touhy. A to je velký rozdíl. Proto nás to bude bavit a proto je zapotřebí, abychom součet naší vášně a talentu pravidelné násobili další a další aktivitou a novými schopnostmi, jež neustále přidáváme.

Víra

Abychom ale vůbec byli schopni začít se zmíněnými čtyřmi esencemi úspěchu pracovat, potřebujeme nejprve získat tu nejdůležitější z nich. Tedy víru. Jakmile nebudeme věřit sami sobě, těžko budeme schopni najít chuť zkoušet nové věci. Prostě a jednoduše, jak už kdysi řekl slavný Henry Ford: Ať už věříte ve svůj úspěch, či neúspěch, tak v obou případech máte pravdu. Napoleon Hill ve svých myšlenkách označuje skutečnou víru jako samotnou podstatu jakéhokoliv úspěchu. A jako jedinou opravdovou sílu, která nás vede ke skutečné víře, potom označil důvěru. Porot je důležité si uvědomit, jak moc spolu víra a důvěra souvisejí.

Jak jsem již zmiňoval, Napoleon Hill je pro můj život velkou inspirací. Kdykoliv otevřu jeho slavnou knihu Myšlením k bohatství, vždy v ní vidím něco nového. Něco, co má osobnost předtím přehlédla. Možná proto, že to tolik nepotřebovala pro svůj rozvoj. Jeho knihu jsem četl několikrát a mám radost, že se i dnes mohu začíst do původní verze z roku 1937 v takové podobě a takovém duchu, jako ji kdysi Hill napsal. Verze, kterou jsem četl předtím, byla totiž zkrácená. Je to ta verze Myšlením k bohatství, která byla publikována v 90. letech a která vycházela z již zkráceného originálu z 60. let.

Proč se Hill vůbec rozhodl zkrácenou verzi publikovat? Jaká byla cesta úplné verze knihy do Česka? O tom se rozpovídal Petr Štěpánek český ambasador nadace Napoleona Hilla, který na tom nese lví podíl. Pokud vás cesta knihy do Česka zajímá, můžete níže shlédnout Petrovu přednášku z konference, kde byla knihy oficiálně pokřtěna. Snad i pro vás bude jeho přednáška inspirací.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz