Hlavní obsah
Seberozvoj

Tajemství time managementu aneb jak skoncovat s „nestíhačstvím“

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Shutterstock
24. 7. 12:50

Připadáte si občas jako hadr na holi? Lítáte od rána do noci, v noci padnete vyčerpáním, a přesto nemáte nic hotové? Co dělají ostatní lidé jinak, když dovedou životem proplouvat bez vyčerpání? Objevte tajemství time managementu.

Článek

V mnoha knihách osobního rozvoje si můžete přečíst desítky rad, tipů a triků na lepší život. Každý druhý autor předává zaručený návod na úspěch a štěstí. Můžeme si přečíst, jak efektivně hospodařit se svým časem, v kolik hodin vstávat, kdy dělat důležité úkoly a jak tyto úkoly prioritizovat. Netvrdím, že nic z toho, co se v těchto chytrých knihách dozvíme, nefunguje. Otázka však je, zda to bude fungovat zrovna nám. Že si někdo dovolí vstávat v pět hodin ráno, aby udělal nejdůležitější činnosti dne, ještě neznamená, zda něco podobného bude fungovat někomu jinému.

Jeden z nejčastějších dotazů, který mi pokládají posluchači podcastu Myšlením navrchol , se týká time managementu. Lukáši, kde získat více času na to, co mě baví, a současně plnit všechny povinnosti? I takto jednoduše bych mohl všechny dotazy shrnout. Pokud bych měl i jednoduše odpovědět, tak bych řekl, že základní uvědomění dobrého time managementu zní: Přestaňte přemýšlet o čase jako o veličině, kterou máte právo vlastnit. Klíčem k time managementu je hospodaření se svou energií, ne hospodaření se svým časem. Záleží na tom, s jakou energií do aktivit vstupujeme. Jistě sami uvidíte rozdíl, když člověk dělá něco s nadšením a když dělá něco z donucení, protože to udělat musí. Najednou při dané činnosti zažíváme jiné emoce. A právě emoce lze chápat jako zdroj energie pro všechny naše činnosti.

Emoce vs. rozum

Je důležité si uvědomit, že emoce jsou zpracovány v jiné části mozku než naše myšlenky. Většina z nás se ve škole naučila více nad věcmi přemýšlet a méně je prožívat, respektive je méně procítit. Neustále před emocemi někam utíkáme a mnohdy jenom proto, že nerozumíme jejich významu. Jakmile je ale dokážeme pochopit a dovolíme si je také opravdově a zdravě prožít, tak až potom se stáváme opravdovým a svobodným tvůrcem vlastního života. Kdo je totiž schopen rozhodovat o svých emocích, je schopen rozhodovat o své energii. Jenže dokázat něco podobného ve chvíli, kdy je naše mysl zahlcena nejrůznějšími myšlenkami a povinnostmi, je strašně těžké. Prostě se snažíme všechno umyslet a tak trochu se bojíme věci více prožívat.

A teď to, prosím, nevnímejte tak, že je špatné nad věcmi přemýšlet a že bychom měli ideálně jen žít v přítomném okamžiku a přestat si lámat nad věcmi hlavu. Za mě si myslím, že je potřeba najít balanc mezi emocemi a myšlenkami. Dosáhnout spolupráce mezi tím, jak nad věcmi přemýšlíme, kdy nad nimi přemýšlíme a jaké emoce při tom prožíváme. Neříkám, že je snadné něco podobného dokázat. V dnešní době je to výzva pro spoustu lidí a dle zpráv od mých posluchačů jsem zjistil, že jakmile si dovolíme přestat nad věcmi tolik přemýšlet, jakmile přestaneme mít strach z budoucnosti a začneme hledat činnosti, ke kterým bychom cítili vášeň lásku a nadšení, tak se začne měnit celý náš život.

Probudit touhu

Pravdou je, že ve většině případů všichni víme, co a jak máme dělat. Možná i chápeme proč, bychom to měli dělat. Jediné, co nám většinou chybí, je vytrvalost. Jenže tu nejsme schopni získat, dokud nenajdeme správný emoční náboj. Jednoduše řečeno nám chybí touha, která by nám nedovolovala přestat, a protože svůj subjektivní svět dost často zahlcujeme myšlenkami a obavami z budoucnosti, tak se nám nedaří touhu probudit.

Proto, až příště budete mít chuť si postěžovat se slovy „Nestíhám“ nebo „nemám čas“ Zkuste se na malou chvíli zastavit a zamyslet nad svým životem. Co dělají jiní lide jinak? Copak má její den více hodin než ten váš? Možná jen lépe hospodaří se svou energií a možná se naučili zdravějí pracovat se svými emocemi, zdrojem naší energie. Podobné hospodaření můžeme vnímat jako neustálý proces, kde lze mnoho činností zautomatizovat. O každý zdroj naší vnitřní energie potřebujeme pečovat a každý takový zdroj lze vnímat jako palivo pro plamen, který rozpaluje touhu uvnitř nás, která nám nedovolí přestat bez ohledu na to jak plyne čas.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz