Článek
Za svůj život jsem poznal mnoho lidí, kteří si dokážou stěžovat na cokoliv. To se pro ně druhý člověk může přetrhnout, do huby jim mohou létat pečení holubi, a stejně najdou důvod, proč si stěžovat. Zajímavé bylo, že většina z těchto lidí neměla nikterak náročný život, takže si vlastně ani neměli na co stěžovat. Stejně tak jsem ale poznal lidi, se kterými se život naopak vůbec nemazlil a kteří museli překonat kupu překážek, nebo třeba měli na svých bedrech odpovědnost za stovky rodin. Tito lidé mohli najít stovky důvodů, proč ráno vstávat vyčerpaní a odcházet do práce s blbou náladou. Jenže většina z těchto lidí naopak viděla život v lepších barvách a překážky nebyly důvodem pro jejich výmluvy.
Co rozhoduje o našem nastavení?
Chci tím říct, že nezáleží na tom, jak těžký je náš život, kolik povinností na nás každý den čeká nebo jakou odpovědnost neseme na svých bedrech. S jakou energií člověk ráno vstává a s jakou náladou zase usíná je pouhým odrazem kvality jeho vnitřního světa. Pokud nás už od rána přemáhá špatná nálada, nic se nám nechce, nikomu a ničemu nevěříme, co to prozrazuje o našem vnitřním světě? Co se odehrává v našem nitru?
Je dobré si uvědomit, že každý den zažíváme ve svých životech mnoho situací, které v nás vyvolávají nějaké emoce. A stejně jako prožité situace, tak i naše myšlenky v nás mohou vyvolat emoce. Jsou emoce, které nás mohou podpořit v překonání sebe sama, a stejně tak existují emoce, které nás v životě brzdí. Všimněte si, s jakou energií jdete za cílem, pokud jste podpořeni pozitivní emocí, jako je radost nebo láska, a naopak jakou energii máte, když chcete podat jakýkoliv výkon pod tlakem emocí, jako jsou strach, závist nebo vztek.
Napadlo Vás někdy, jak je možné, že dva lidé reagují na stejnou situaci naprosto rozdílným způsobem? Proč někdo okamžitě vidí problém, ze kterého se sesype, zatímco druhý reaguje s nadšením a okamžitě přemýšlí, jak problém vyřešit?
Odpověď hledejme v kvalitě, respektive nastavení našeho vnitřního světa. V prvním případě nás přemáhá hlas slabého já a v druhém případě zase hlas silného já. Nevíte co si pod takovými hlasy představit? Čerokiové vnitřní svět popisovali svým dětem na základě příběhu dobrého a zlého vlka, kteří spolu neustále soupeří. Když se děti zeptali, jak zajistit aby vyhrál ten dobrý vlk, tedy dobro v nás, chcete-li hlas silného já, dostali moudrou odpověď. Musíš se rozhodnout, kterého vlka budeš krmit. Už staří indiáni věděli, že pochopení vnitřního světa je zásadní, pokud se chceme stát jeho pánem a ovládat jej. Když to nedokážeme, pak v nás neustále probíhá vnitřní boj, zmíněné dva hlasy ovládají celý náš život a snadno ztrácíme kontrolu sami nad sebou.
Mysl jako sval
Zkusme si uvědomit, že každý, kdo chce uspět v moderním světě, je vystaven velkému tlaku na svůj vnitřní svět. Naše mysl neustále reaguje na stovky, možná i tisíce podnětů každý den. Pokud pracujete jako vrcholový manažer, děláte stovky důležitých rozhodnutí, pokud jste vrcholový sportovec, vystavujete se obrovskému tlaku ve formě očekávání sama sebe i veřejnosti. I proto jsem názoru, že je rozvoj emoční inteligence a práce se subjektivním světem klíčovou dovedností pro úspěch v moderní době.
Mně samotnému pomohlo, když jsem začal vlastní mysl chápat jako sval. Jakmile ji člověk přestane procvičovat a posilovat, začne chřadnout. Minulý týden jsem si například přes půl hodiny povídal s umělou inteligencí a zadával jsem jí nejrůznější otázky a témata ke zpracování. Rychlost, s jakou byla umělá inteligence schopna reagovat, vyhledávat informace a předložit mi je jako absolutní a jednoznačnou pravdu byla zarážející. Pokud bych si sám měl vyhledat všechny informace, sepsat je srozumitelným a smysluplným jazykem, zabralo by mi to minimálně půl dne. S umělou inteligencí jsem to měl hotové za půl hodiny.
Z jedné strany má člověk chuť žasnout a říká si, jak je to super. Když jsem to ukázal našim dětem, úplně se jim rozsvítily oči, kolik času jim to ušetří při práci na prezentaci do školy. Jenže co ta druhá strana mince: Pokud za nás bude vše dělat umělá inteligence, jak budeme namáhat svou mysl? A co ověřování zdrojů a informací? Umělá inteligence je schopna za pár minut vytvořit věrohodné video, kde slavná osobnost řekne přesně to, co jí vložíte do úst. Dokážete si představit, jaký to může mít dopad na společnost? Lidský mozek je v tomto jednoduchý, věří tomu, co vidí a co slyší, a ne nadarmo se říká, že opakovaná lež se stává pravdou.
Zkusme si jen uvědomit, co život v blahobytu udělal s lidským tělem. Těžkou práci místo nás vykonávají moderní stroje a společnost tloustne. Usedli jsme za volanty našich aut, pracovní stoly s počítači, fyzickou námahu jsme přenechali strojům a naše těla začala chřadnout. Co se asi tak stane s naší myslí, pokud necháme na strojích také mentální aktivitu? Nechci být poslem špatných zpráv, ani nechci nikoho strašit a malovat černé scénáře. Snažím se jen ukázat, že stejně jako jsme se naučili chodit do posiloven a procvičovat naše tělo, tak jen potřebujeme to samé začít dělat se svou myslí. Aktivně myslet a rozvíjet kritický způsob myšlení nejen s ohledem na informace, které čerpáme z našeho okolí. Kriticky bychom měli pracovat také s myšlenkami, které se prohánějí v rámci našeho nitra. Proto mi dovolte tento článek zakončit otázkami k zamyšlení:
- Jak pracujete s informacemi, které pouštíte do své mysli?
- Co děláte pro rozvoj svého kritického myšlení?
- Kolik času věnujete péči o svůj vnitřní svět?
- Jak trénujete vlastní mysl?
- Ovládáte ještě sami sebe, nebo se necháváte ovládat?
Zůstaňme ve spojení
Hledáte pravidelnou dávku inspirace pro lepší život? Od ledna 2020 publikuji podcast Myšlením na vrchol, kde sdílím nejrůznější myšlenky na témata osobnostního rozvoje a potkávám se s lidmi, kteří mají co říct. Jednu z epizod si můžete poslechnout v přehrávači níže.