Hlavní obsah
Seberozvoj

Z Oběti k Tvůrci: Snadný krok na cestu k osobnímu štěstí a úspěchu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Shutterstock
24. 8. 7:59

Všichni jsem se narodili předurčeni k úspěchu a štěstí. Malé dítě tisíckrát zakopne, než se naučí běhat. Přesto se vždy zvedne a zkouší to znovu. Nelituje se. Prostě jde dál. Proč je to tak těžké když vyrosteme?

Článek

Zase se chtěla hádat, šel jsem radši do hospody…

Šéf je blbec, nejradši bych se mu na to vykašlal…

Kolegové jsou neschopní, zase jsem to po nich musela předělat…

Když jsem kdysi pracoval v hospodě, na baru jsem slyšel podobných vět stovky. Byla to slova od lidí, kteří si neustále stěžovali. Jako by se stěžování stalo jejich životní disciplínou a musím uznat, že někteří z nich v tom byli opravdoví mistři. A všichni tito lidé měli jednu věc společnou. Všichni byli bezchybní! Tedy alespoň tak to působilo z vět, které říkali. Ačkoliv za jejich životem nestály žádné mimořádné výsledky, tak za veškeré jejich neúspěchy a životní prohry mohli ti druzí. Nikdy ne oni sami. Tito lidé se stali obětí vlastního života a neustále přicházeli o svou vnitřní sílu v dalších životních prohrách.

Oběť, nebo tvůrce?

Je vám takových lidí líto?

Říkáte si, že jsou to chudáčkové, a ptáte se, proč je svět tak nespravedlivý a krutý?

Proč někdo v životě prožívá hromadu štěstí a radosti, ale druhý se celý život utápí v neštěstí a lítosti?

Lidé, o kterých jsem mluvil, se stali oběťmi vlastního života. A pokud je vám takových lidí líto nebo jste si snad vybavili někoho, komu byste rádi pomohli a přemýšlíte jak, mám pro vás jednoduchý tip. Pomáhat můžete jen těm lidem, kteří o pomoc stojí. Když máte ve svém okolí někoho, kdo si neustále stěžuje, jak je život nespravedlivý, jak má smůlu na lidi a jak potkává jen samé šmejdy a hajzly, pravděpodobně tento člověk o žádnou pomoc nestojí. On sám se rozhodl vstoupit do role oběti vlastního života, a dokud se on sám nerozhodne této role vzdát a převzít odpovědnost za svůj život, nikdo jiný mu nepomůže. A věřte, prosím, že moc dobře vím, o čem mluvím. Sám jsem byl kdysi obětí vlastního života a viděl příčiny vlastního nezdaru všude kolem, ale nikdy sám v sobě.

Psychologové tomu říkají fixní myšlení. Je to ten druh myšlení, kdy příčiny veškerého neúspěchu vidíte v okolnostech, které nemáte sílu ovlivnit. Stav, kdy špatné počasí je příčinou nepovedeného sportovního výkonu. Když neúspěšný projekt v práci je důsledkem neschopného kolegy. Když za nefunkční a toxický vztah může jen ten druhý partner. Jednoduše řečeno, je to stav, kdy lidé ukazují prstem na všechny okolo a nejsou schopni ukázat sami na sebe.

V úvodu mého podcastu Myšlením na vrchol zmiňuji, že způsob myšlení je odrazem kvality života. A jsem přesvědčený, že pokud se kdokoliv dostal v životě do role oběti, tak je to jen následek jeho fixního myšlení. Proto pokud chce tento člověk změnit svůj život a vymanit se z role oběti do role tvůrce, potřebuje si osvojit tzv. růstové myšlení.

Jenže jak na to?

Jak konečně převzít zodpovědnost za vlastní život?

Jak opustit roli oběti a stát se opravdovým tvůrcem života?

Život JE spravedlivý

Inspirujme se zkušenostmi lidí, kteří to dokázali. Mnohdy jsou to lidé, kteří velkou část života prožili jako oběť vlastního myšlení. Procházeli toxickými vztahy, potkávali větší a větší blbce a ze své minulosti čerpali jen negativní energii. Jenže s negativní energií jen těžko získáme pozitivní myšlenky a radost ze života. A protože bývají tito lidé vyčerpaní vlastním životem a nemají dostatek vnitřní síly, mají potřebu neustále někam utíkat. Třeba do hospody na pár piv, aby si postěžovali a ujistili sami sebe, že život není fér (jenom k nim). Tolik k vysvětlení, proč zrovna v hospodě jsem potkával tolik lidí stěžujících si na životní nespravedlnost.

Pravdou však je, že život je extrémně spravedlivý. Hraje podle pravidel každého z nás. Splní všechna naše přání. Naslouchá vašim slovům, myšlenkám a jako Aladinův Džin z kouzelné lahve splní všechna přání… Už vidím, jak se některým lidem otevírá kudla v kapse. Už slyším, jak bědují: „Copak já jsem chtěl ty dluhy? Copak já jsem si přála potkat toho lháře a podvodníka? Copak já jsem chtěl tu mizernou práci a zdravotní potíže?“ Vím, že se to neposlouchá dobře, ale pokud cokoliv podobného prožíváte, tak vězte, že to bylo vaše přání a že nikdo na světě kromě vás tato přání nemůže změnit.

Pokud v tento moment prožíváte nespokojenost v jakékoliv oblasti vlastního života, jediný, kdo to dokáže změnit, jste vy sami. Jste například nespokojeni s prací? Chcete lepší plat nebo jen lepší kolegy? Zkuste se, prosím, zamyslet a odpovězte si na následující otázky:

  • S jakými lidmi trávím v práci nejvíc času?
  • Jak o své práci mluvím před svými nejbližšími?

Zkuste se zamyslet nad těmito otázkami, v ideálním případě si vezměte tužku a papír a napište všechny své myšlenky a slova, na která si vzpomenete a která používáte. A pak si všechna ta slova přečtěte nahlas. To vše jsou vaše přání, která neustále a pravidelně vyslovujete. Váš život je pouze plní, protože váš život je odrazem vašich myšlenek. Proto pokud chcete zlepšit život v jakékoliv oblasti, začněte nejprve měnit svá přání, své myšlenky chcete-li.

Chcete s tím začít dnes teď? Skvěle! Co vám brání? Pro začátek, když už budete mít ten papír a tužku při ruce, si napište odpověď na otázku: Jaká je moje vysněná práce? A pak jen pište vše, co vás napadá. A ze svých myšlenek si udělejte afirmace. Opakujte je tak moc a tak často, jak jen to půjde. Ze začátku to možná bude divné, ale časem vám to přijde úplně normální a postupně se tyto afirmace stanou vaší přirozeností.

Nevěříte síle afirmací? Ze začátku možná budete pochybovat, možná vám přijde divné opakovat vědomě věty, kterým jen těžko můžete věřit. Zkuste to ale nesoudit a prostě to udělejte. Pamatujte, že vaše mysl nerozděluje věci na dobré a špatné, pouze plní vaše přání. Navíc, co můžete ztratit? Za mě můžete jen získat. Můžete získat lepší život, tedy pokud o něj stojíte. Toto rozhodnutí už musí udělat každý sám.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz