Článek
Rusko dodávalo ročně zhruba dvě miliardy metrů krychlových plynu do moldavského separatistického regionu Podněstří, který plyn využívalo k výrobě levné elektřiny a tu prodávalo zbytku Moldavska. Plyn proudil přes Ukrajinu. To je minulostí.
Rusové se začali domáhat splacení všech starých dluhů. Podle Kišiněva se jedná o zveličené částky, s tím, že za dluh může „Podněsterská Moldavská Republika“, která veškerý plyn odebírala, přeprodávala a neplatila za něj. To vedlo nakonec k zastavení dodávek plynu Gazpromem do Moldavska. Ukrajinské rozhodnutí ukončit tranzit plynu, přes své území na to vliv nemá, protože dodávky je možno jako v případě Maďarska uskutečnit přes Turecko vedoucím plynovodem na Balkán.
Činovníci Transnistrie dnes dluh u Gazpromu kategoricky popírají. Jenže internet bývá zrádný svou dlouhodobou pamětí. Co kupříkladu o podněsterském dluhu řekl jeho „prezident“ Vadim Krasnoselský před třemi roky?
Na to se můžete podívat zde:
Ruské vydíráni Moldavska plynem má dlouhou historii a současná krize je jen jednou z mnoha četných energetických krizí, které Rusové v této zemi vyvolali. Činí tak již nejméně od roku 2006.
Například ruská vláda již v roce 2011 požadovala buď:
1) Uznání Podněsterské moldavské republiky jako rovnocenného partnera a poté pouze vypočítat skutečnou výši dluhu každého partnera, na které se musí s Podněsterskou stranou dohodnout.
2) Pokud bude Moldavsko trvat na své územní celistvosti, je povinno splatit dluh za ruský plyn i za Podněstří.
Další vydírání ze strany Ruska proběhlo v Moldavsku v roce 2021. V důsledku toho, již dva roky Moldavská republika od Gazpromu plyn napřímo nekupuje, ale nakupuje ho na mezinárodní burze. Ostatně samotné Moldavsko je jen málo plynofikované a tak není na plynu příliš závislé. Naopak Transnistrie spotřebovává vzhledem k své velikosti obrovské objemy plynu zhruba 2 miliardy m2 .
Problém je ve výrobě elektrické energie. Až do nedávna Podněstří Moldavsku dodávalo až 80% elektrické energie, dnes je to asi 20%. I tak je Moldavsko na podněsterské produkci stále závislé. A právě tato elektrická energie se vyráběla z dováženého plynu.
V současnosti se v Moldavsku chystá nacionalizace společnosti Moldovagaz, jež je de facto společná rusko-moldavská společnost založená Gazpromem (51%), moldavskou vládou (36 %) a ministerstvem průmyslu Podněstří (13%).
Reference:
Hanzl l., Gazprom vydírá moldavským rukojmím Ukrajinu, 14. 12. 2024, 16:04, on line:https://medium.seznam.cz/clanek/lukas-hanzl-separatisticke-podnestri-je-na-hrane-hospodarskeho-a-socialniho-kolapsu-105410
Gazprom od ledna zastaví vývoz plynu do Moldavska kvůli dluhu, odnese to Podněstří, ČTK 28. 12. 2024, 18:45 , on line: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-gazprom-od-ledna-zastavi-vyvoz-plynu-do-moldavska-kvuli-dluhu-odnese-to-podnestri-40502497
Ukrajina podle očekávání zastavila tranzit plynu do EU, Fico varuje před dopady, ČTK Aktual.: 1.01.2025 20:53 Vydáno: 1.01.2025, 07:05, on line: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ukrajina-podle-ocekavani-zastavila-tranzit-plynu-do-eu-fico-varuje-pred-dopady/2614657
В Приднестровье ввели чрезвычайное экономическое положение, Ведомости 11 декабря, 13:13 , on line: https://www.vedomosti.ru/politics/news/2024/12/11/1080704-v-pridnestrove-chrezvichainoe