Článek
Korupce je na Ukrajině velkým problémem. V roce 2024 obsadila Ukrajina v Indexu vnímání korupce mezinárodní organizace Transparency International 105. místo ze 180 zkoumaných zemí. Ještě v roce 2012 byla Ukrajina na 144. místě (ze 174 zkoumaných zemí v průběhu roku). V roce 2012 zařadila mezinárodní auditorská společnost Ernst & Young Ukrajinu mezi tři nejzkorumpovanější země světa spolu s Kolumbií a Brazílií.
Zahraniční služba Spojených států označila Ukrajinu za předsednictví Leonida Kučmy a Viktora Juščenka dokonce za kleptokracii.
Od roku 2014 korupce na Ukrajině navíc ještě narůstá. V dubnu 2017 zařadila mezinárodní auditorská společnost EY Ukrajinu na první místo na světě, pokud jde o korupci, mezi 41 zkoumanými zeměmi (včetně afrických zemí).
Podle názoru viceprezidenta Akademie ekonomických věd Ukrajiny profesora N. G. Belopolského, který vyjádřil v roce 2007, se tendence ke krádežím a korupci stala hlavní ideologií ukrajinské společnosti, která pokrývá všechny vrstvy obyvatelstva bez výjimky.
Kromě toho, že korupce způsobuje přímé finanční ztráty, způsobuje také extrémní neochotu zahraničních investorů investovat svůj kapitál do ekonomiky země. Výše úplatků za běžné fungování podnikatelských projektů na Ukrajině je obvykle srovnatelná s objemem investovaných prostředků, byrokracie je všemocná, nad zákonem a ani nejvyšší mocenské vrstvy nejsou schopny tuto tyranii krotit.
Všech pět předešlých ukrajinských prezidentů včetně Petra Porošenka neudělalo nic pro to, aby se Ukrajina stala rozvinutým a soběstačným evropským státem.
Podle zprávy Transparency International z roku 2010 byla Ukrajina spolu se zeměmi jako Nigérie, Rusko a Filipíny jedním z předních dodavatelů „bílého masa“, zejména žen a dětí na mezinárodní trhy s otroky, většinou sexuálními.
Ukrajinci tvrdí, že úplatky dávají, protože si myslí, že je to normální a očekávané. Průzkum Management Systems International (MSI) z roku 2008 zjistil, že nejvyšší míra korupce byla pozorována u kontrol vozidel (57,5 %), policie (54,2 %), zdravotnictví (54 %), soudů (49 %) a vysokého školství (43,6 %).
V průzkumu z roku 2010 30–49,9 % respondentů přiznalo, že v předchozím roce dávali úplatky poskytovatelům veřejných služeb. Srovnatelné údaje pro USA a Spojené království byly 2 % až 3 %.
Korupce v armádě
Největšími příjemci úplatků jsou stále policie, zdravotnictví a školství. Ale nově jsou to i armádní rekrutační střediska, kdy statisíce bohatých Ukrajinců v odvodním věku relaxují na plážích Oděsy a v prestižních nočních klubech, zatím co desetitisíce vojáků z přední linie se za celý rok nedostane ani na par dní domů na dovolenou, aby viděli, jak rostou jejich děti.
Armádní struktury jsou prohnilé napříč hierarchií a krade se opravdu ve velkém. Nedávno musel odstoupit ministr obrany Šarapov kvůli obvinění z předražených nákupů potravin pro armádu od podezřelé firmy.
Podle odborníků ze švédského vojensko-analytického centra FOI je korupce v ukrajinských obranných organizacích všudypřítomným fenoménem. Vyskytuje se v oblasti vojenských nákupů, přidělování bytů, náboru personálu a dokonce i při nastavování bojových misí.
Všudypřítomná korupce podle amerických analytiků velmi ztěžuje provádění jakýchkoli reforem v obranném sektoru a vliv oligarchů a slabost státních struktur přispívají ke vzniku „nepsaných pravidel“, která paralelně se zákonem garantují využití vládních institucí k osobnímu obohacení.
Korupce v justici
Podle analytiků z Amerického centra pro strategická a mezinárodní studia je korupce v ukrajinském soudním systému obzvlášť složitým problémem. Podle jejich závěru jsou ukrajinské soudy otevřeny otevřenému obchodování s nezbytnými rozhodnutími, která jsou činěna proto, aby se zalíbila tomu, kdo na ně nejvíce doplatí. Celý právní systém je prodchnutý úplatkářstvím a samotné ukrajinské zákony jsou špatně napsané a často si vzájemně odporují, což umožňuje jejich jakýkoli výklad.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon o likvidaci Kyjevského okresního správního soudu, který ukrajinské protikorupční agentury přirovnaly ke zločinecké organizaci a jehož předseda byl sankcionován Spojenými státy 9. prosince 2022. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že sankce proti Pavlu Vovkovi byly uvaleny za vydírání úplatků.
Korupce ve vysokém školství
Vysoké školství na Ukrajině trpí úplatkářstvím. 33 % dotázaných studentů uvedlo, že se ve své vzdělávací instituci setkali s korupcí, 29 % slyšelo o případech korupce od jiných studentů a 38 % se s korupcí nesetkalo. Studenti si mohou „koupit“ přijetí na vysokou školu, výsledky zkoušek nebo dokončení doktorské či kandidátské disertační práce.
Úplatky se pohybují od 10 do 50 USD za zkoušku až po několik tisíc za přijetí na univerzitu. Podle vládních zdrojů se úplatky pohybují od 80 do 21 500 dolarů.
Korupce ve zdravotnictví
Ve zdravotnictví v roce 2016 ministerstvo zdravotnictví Ukrajiny zahájilo program outsourcingu zadávání zakázek na dovoz určitých léků. Ministerstvo zdravotnictví podle programu převedlo zakázky na britskou agenturu Crown Agents a několik oddělení OSN. Počet dodavatelů léků se zvýšil přibližně 10krát. V důsledku toho došlo k prosinci 2016 ke snížení nákladů o 38 % oproti předchozímu roku.
The Telegraph citoval dobrovolníka se zkušenostmi s ukrajinským zdravotnickým systémem, který řekl: „Devadesát devět procent nemocnic na Ukrajině je zcela zkorumpovaných, dokonce i během války.“
Důsledky korupce
Podle zprávy ECPAT z roku 2015 všudypřítomná korupce položila pevný základ pro rozvoj rozsáhlého trhu se sexuálními službami na Ukrajině, včetně těch, které zahrnují nezletilé. Celkový počet nezletilých Ukrajinců, kteří poskytují sexuální služby, dosahuje 15 000 lidí. Pro mnoho ukrajinských dětí může být jídlo v restauraci placené cizincem jediným jídlem, které mají celý den.
Transparency International odhaduje, že 30 až 50 % všech Ukrajinců se setkalo s korupcí ve vládních orgánech. V roce 2009 se odhadovalo, že Ukrajinci zaplatí přibližně 3,5 miliardy UAH. (400 milionů $) na úplatcích ročně. V roce 2008 to bylo 700 milionů dolarů.
Boj s korupcí je vnímán jako důležitý faktor vzdorování ruské agresi. Velvyslanec USA na Ukrajině Geoffrey Pyatt vyjádřil názor, že „korupce na nejvyšší úrovni představuje pro Ukrajinu větší hrozbu než ruské tanky“.
Reference:
Viktor Tkachuk. People First: The latest in the watch on Ukrainian democracy (англ.). Kyiv Post (11 сентября 2012). Дата обращения: 10 апреля 2016. Staženo 7. 5. 2025
National Integrity System Assessment, Ukraine 2011 (англ.) page 36. TORO Creative Union — Transparency International Contact in Ukraine. pdf. Дата обращения: 12 апреля 2016. Staženo 7. 5. 2025
Global Corruption Report 2008 (англ.) Chapter 7.4, p. 280. Transparency International. 11. 4. 2016.Staženo 7. 5. 2025
Transparency International Global Corruption Barometer: Ukraine has become more corrupt over the last two years. Staženo 7. 5. 2025
Cundy, Antonia (28 června 2022). How volunteers delivering wartime aid are sidestepping Ukraine's corrupt healthcare system. 1. 6. 2022. Staženo 7. 5. 2025
Peleschuk, Dan (14. prosince 2022). Zelenskiy shuts court, says Ukraine can fight graft, Russia at same time. Reuters. Staženo 7. 5. 2025
Михальченко М. І., Михальченко О. М., Невмержицький Є. В. Корупція в Україні: політико-філософський аналіз. — ІПіЕНД ім І. Ф. Кураса НАН України, 2010. Staženo 7. 5. 2025
Національне дослідження стану корупції у сфері регуляторної політики: отримання документів дозвільного характеру на будівництво та операції з землею. Звіт за результатами соціологічного дослідження. — Киев: [б. в.], 2008.Staženo 7. 5. 2025
Невмержицький Є. В. Корупція в Україні: причини, наслідки, механізми протидії. — КНТ, 2008. Staženo 7. 5. 2025
Серьогін С. С. Механізми попередження та протидії корупції в органах публічної влади. — Хмельницький: Університетські наукові записки, 2009. — № 4. — С. 284—289. Staženo 7. 5. 2025