Článek
Problém moldavské plynové krize je v tom, že vlastně vůbec není Moldavská. Moldavsko na rozdíl od Transnistrie nikdy nebylo tak silně plynofikováno a nemá ani průmysl a energetiku tak silně závislou na plynu, jako separatistické Podněstří, kde na plynu závisí 90% domácností a téměř veškerá produkce. Proto Moldavané nepotřebují tolik plynu, a protože si zvykli platit za plyn komerční ceny, asi desetkrát více než jejich sousedé z Transnistrie, cenové skoky plynu je tolik neděsí.
Plyn byl v roce 2024 Moldavskem nakupován od šesti evropských společností, s transakcemi uskutečněnými na rumunské komoditní burze v Bukurešti nebo podle Zbývající nákupy byly provedeny v souladu s předpisy schválenými představenstvem společnosti.
Největší objemy plynu byly nakoupeny v srpnu (cca 78 mil. m3) a dubnu (37 mil. m3). Více než 85 % z celkového nakoupeného plynu v roce 2024 bylo prodáno do Moldavagazu na základě nominací pro každodenní spotřebu a pro zimní období.
Energocom dodává plyn do Moldavagazu, který je z poloviny vlastněný ruským Gazpromem, na základě výsledků aukcí od května letošního roku.
Moldavsko odebírá plyn ze dvou zdrojů, Energocom a Gazprom, od prosince 2022. Ruský plyn jde do Podněstří výměnou za elektřinu.
Gazprom dodával Moldavsku od října 2022 5,7 mil. m3 plynu denně, což je méně než 40 % toho, co země potřebuje pro chladné období. Veškerý tento plyn od 4. prosince 2022 putoval do elektrárny Moldavskaja GRES nebo MGRES v Podněstří, která na oplátku vyrábí 80 % moldavské elektřiny. Smlouva s MGRES byla platná do konce roku 2024. A Transnistrie už ohlásila, že elektřinu do Moldavské republiky dodávat nebude.
Chybějící elektřinu bude muset Moldavsko pochopitelně dovézt. Díky vstupu do JAO má nyní Energocom možnost obchodovat s mnoha evropskými společnostmi a rezervovat si kapacitu pro dovoz nebo tranzit na svůj trh. Nakoupit elektřinu není problém. Otázkou je zda nová tranzitní trasa z roku 2022, propojující Moldavsko a Ukrajinu s evropskou energetickou sítí, vydrží takový nápor. Dalším nepříjemným aspektem je cena pro koncového odběratele, která se pochopitelně zvýší.
Mnohem horší je situace v Transnistrii, v samozvané PMR, Podněsterské Moldavské Republice, na území de facto v rozporu s mezinárodním právem okupovaným Ruskem. Zde byla už koncem minulého roku odpojena teplá voda a vytápění veřejných prostor. Blíží se odpojení vytápění vysoko podlažních bytových domů (paneláky) od tepla. Továrny budou-li fungovat, tak pouze v noci a na elektřinu.
Co se stane, až po avizovaných 50 dnech dojde na MGRES uhlí z Donbasu nenahraditelné jiným, je stále otevřenou otázkou na niž Podněsterští činovníci doposud neodpověděli. Elektrárna může topit také mazutem. Ale o jeho zásobách v Transnistrii není nic známo a předpokládá se, že nejsou relevantní.
Je nepochopitelné, proč se vedení separatistů v tak vážné situaci, na hraně humanitární katastrofy obrovských rozměrů, chová tak klidně a skoro nezúčastněně.
Snad to nijak nesouvisí s nedávnými výplody ruské propagandy o tom, že moldavská prezidentka Maia Sandu hodlá rozpoutat v Transnistrii vojenský konflikt. Nemá cenu se ani zabývat tím, že je to naprostý nesmysl. Ale takové nebezpečné fake news se objevují vždy před nějakým ruským teroristickým činem, či ruskou agresí.
Zdroje:
Interfax, International Information Group, on line: https://interfax.com/newsroom/top-stories/105308/
Hrbáček J., Moldavsko otevřelo novou tranzitní trasu pro elektřinu, která spojila Ukrajinu s Evropskou unií, in: Ekonomický deník, publikováno:22. 03. 2023, on line: https://ekonomickydenik.cz/moldavsko-otevrelo-novou-tranzitni-trasu-pro-elektrinu-ktera-spojila-ukrajinu-s-evropskou-unii/
Turečková E., Malachovská A., Kišiněv si pojistil plyn z Rumunska a Polska, už nebude závislý jen na Rusku, in: Právo, publikováno: 27. 10. 2021, 12:37, on line: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-kisinev-si-pojistil-plyn-z-rumunska-a-polska-uz-nebude-zavisly-jen-na-rusku-40376232