Hlavní obsah
Názory a úvahy

Špinavý Ficův a Orbánův byznys

Foto: PixaBay

Slovenský premiér Robert Fico jednal v Moskvě s ruským diktátorem Vladimirem Putinem o dodávkách ruského plynu na Slovensko.

Článek

Fico přitom sám konstatoval, že kvůli ukrajinskému postoji, jež odmítá prodloužit smlouvu o tranzitu ruského plynu dál do zemí Evropské unie i po 1. lednu, je pokračování dodávek prakticky nemožné. V čem je tedy problém a proč toto téma vyvolává tolik hysterie v Rusku, na Slovensku, v Maďarsku a Transnistrii.

Ruský plyn totiž přeprodává, jak Slovensko, tak Maďarsko, a je pro obě země zdrojem mnoha set milionů euro za komerční přirážku, tak stovek milionů euro za tranzit tohoto plynu. Jde o miliardový byznys, který výrazně pomáhá státním rozpočtům obou zemí. Tvrzení, že slovenské ekonomice hrozí vážné problémy kvůli zdražení plynu pro vnitřní potřebu, není sice úplně nepravdivé, ale je farizejsky zkreslené.

Rozhodnutí Ukrajiny neprodloužit smlouvy o přepravě ruského plynu přes své území, je ranou pro finanční stabilitu obou zemí, protože je vyřazuje ze špinavého byznysu s ruským plynem, který byl pro obě země zvlášť lukrativním. O tom však Fico i Orbán taktně mlčí, zdůrazňujíc hlavně starost o vnitřní vývoj svých národních ekonomik. Je třeba konstatovat, že Ukrajina všechny své závazky naplnila a její rozhodnutí nepomáhat ekonomicky svému nepříteli, který usiluje o její zničení je morálně i racionálně ospravedlnitelné.

Ruský GAZPROM má vážné finanční potíže a nebýt státních subvencí, už by patrně zkrachoval. Hodnota jeho akcií klesá níž a níž. Sázka na plynovou blokádu Moldavska, přes něž chtěli Rusové vydírat Ukrajinu, aby obnovila dodávky přes své území, nevyšla.

Nyní však ruská propaganda tvrdí, že Česká republika dováží až o 500% více ruského plynu než v roce 2023. To je ale hrubé zkreslení, neboť srovnává současný stav se obdobím, kdy do České republiky neproudil vůbec žádný ruský plyn.

Za prvních 11 měsíců zatím do Česka přiteklo přes sedm miliard metrů krychlových plynu. Největší podíl se dováží přes Německo, kam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný plyn LNG z Nizozemska. Téměř tři čtvrtiny roku přitom do České republiky netekl žádný plyn z Ruska, to se však změnilo na podzim, kdy dodávky přes Slovensko začaly postupně stoupat.“ uvedl na konci roku 2023 Josef Síkela.

Okolo 65 procent zemního plynu k nám v roce 2023 proudilo z Německa. Původem se jednalo o dodávky plynu z Norska a západoevropských terminálů. Zbývajících 35 procent přicházelo ze Slovenska a jednalo se hlavně o ruský plyn. Od počátku listopadu 2024 však dovoz ze západu téměř zmizel a okolo 95 procent plynu nyní odebíráme ze Slovenska. Důvodem byl diskriminační poplatek ve výši 2,50 eura za megawatthodinu, kterým Němci zatížili přepravu plynu přes své území.

Zrušení poplatku z německé strany v lednu 2025 dává naději na obnovu dodávek západního plynu do České republiky i na Slovensko západní cestou za rozumné komerční ceny.

Zdroje:

Tramba, D: Ruský plyn se vrací. Proč obchodníci nakupují raději na východě než v Německu?, in: Ekonomický deník, on line: https://ekonomickydenik.cz/rusky-plyn-se-vraci-proc-obchodnici-nakupuji-radeji-na-vychode-nez-v-nemecku/

Podíl ruského plynu na dodávkách do ČR letos činil zatím 3,8 procenta, ČTK, uveřejněno: 27. 12. 2023, 14:24

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz