Článek
Pravdou je, že knih na podobné téma už vyšly stovky. Druhá světová válka a zejména holocaust i přes svou hrůznost i po desítkách let zajímá a přitahuje miliony čtenářů a zájemců o historii po celém světě. Každý nový příběh přináší další pohled na hrůzy, které se během druhé světové války na různých místech Evropy odehrávaly. Osvětim je tím vůbec nejvíce propíraným, ostatně se na toto místo dostali během několika let miliony lidí.
Romantika na místě smrti
Milenci z Osvětimi (jak už název napovídá) v sobě skrývají i kousky romantiky, jakkoliv to na podobném místě musí někdy působit až bizarně. Zatímco někteří zde zažívali své lásky, jen kousek od nich umíralo mnoho jiných. Rozhodně ovšem nečekejte žádnou červenou knihovnu. V popředí je stále krutost, sadismus a smrt.
Hlavními postavami jsou Helen Spitzerová (přezdívaná Zippi) a David Wisnia. Právě životy těchto dvou lidí jsou středobodem dějové linie. Můžete je sledovat ode jejich dětství ještě před započetím války, v jejím soumraku, průběhu a rovněž desítky let po ní. Nejemotivnější ovšem jsou samozřejmě ony roky, během nichž jsou uvězněni pod krutovládou nacismu.
I když ona Zippy byla jednou z těch, která se díky své povaze a sebevědomí dostala v Osvětimi k pracovní pozici, díky niž dokázala sama přežít. A nejen to, často přitom pomáhala i druhým. Právě tyto věci rozhodovali o životě a smrti. I na takto krutém místě mohl člověk ovlivnit, zda se dožije příštích dnů a měsíců či nikoliv.
Pomáhala jen obětem nebo částečně i jejich věznitelům?
Byla tedy určitou prominentní osobou. Ačkoliv dokázala během války zachránit zřejmě velký počet lidí, vyvolává to ve mě rovněž negativněji podbarvené otázky. Nepomáhala svou činností zároveň i nacistům? Pracovala v táborové administrativě. Ve chvíli, kdy některé lidi zachránila, neposlala tím vlastně na smrt jiné? Je těžké o tom takhle přemýšlet. Každý chtěl samozřejmě přežít, ti odvážnější jiným ještě pomoci. Během toho se ovšem dopouštěli i chyb, které už se v podobných knihách vlastně moc neřeší.
Ale zpět k hlavnímu námětu knihy. Zippy a David se potkali právě v Osvětimi a zažili zde románek. Nebyl to ojedinělý případ. V podobných titulech jich najdete celou řadu. Právě tyto okamžiky radosti na takto temném místě mohly člověku dodat sílu přežít další dny. Koncem války ovšem náš příběh nekončí. Naopak pokračuje i řadu let po ní, kdy se tato dvojice desítky let nevidí, aby se nakonec opět šťastně setkala. I přes obrovský smutek a bolest tak cítíte z textu i onu naději a štěstí.
Hodně informací o dění v Osvětimi
Co se týče faktografických informací o Osvětimi, najdete jich tu vlastně poměrně hodně. Samotný příběh vychází ze skutečného, ale samozřejmě byl trochu upraven. Navíc autorka mluvila pouze s Davidem a viděla tak jen pohled jeho, případně jiných pamětníků.
Přečtete si zde ovšem vyprávění i o řadě dalších lidí. Do oné romantické linky jsou často vkládány obecnější sdělení, popisy různých míst a dění v Osvětimi či seznámení s dalšími důležitými lidmi. Obsah je tak v tomto ohledu poměrně bohatý, rozhodně nejde jen o samotný milostný příběh.
Milenci z Osvětimi působí jako román, velice dobře se čtou, ale zároveň vyprávějí o krutých skutečnost, které generace před námi prožívali na vlastní kůži. Rozhodně patří k těm zajímavějším a poutavějším knihám o daném tématu, přestože je stále čtení o něm tak těžké.