Hlavní obsah
Umění a zábava

Brit našel kytaru Johna Lennona ztracenou 60 let. Její dražba trhla rekord

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Znáte seriál Poklady z půdy? Lidé v něm chodí dražit předměty, které našli či dostali. Sní o tom, že právě jejich předmět je ten cenný a vydraží se za nějakou tu pohádkovou částku. Na britských ostrovech se jeden takovým sen splnil.

Článek

Tím zázračným předmětem není nic menšího než ztracená kytara Johna Lennona ze 60. let minulého století. Slavného kytaristu, z ještě slavnější kapely The Beatles, přitom provázela po velkou část beatlemanie. Svou kytaru sdílel i se svým kolegou Georgem Harrisonem. A skoro jako pátý člen Beatles, stála u zrodu alb jako je „Help“ a „Rubber Soul“.

Lennon přitom nejdříve svou kytaru, vyrobenou německým firmou Framus v roce 1964, daroval. A to konkrétně zpěvákovi Gordonu Wallerovi z dua Peter and Gordon, kterým Lennon s McCartneym psali písně a dopomohli jim tak ke slávě. 12strunná kytara Framus se ale u Wallera dlouho nezdržela. Věnoval ji svému manažerovi, konečnému majiteli, u kterého kytara ležela dlouhou dobu doma na půdě.

Foto: Peter Grad / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Duo Peter and Gordon na vystoupení v roce 2005

„Táta vždycky mluvil o té kytaře na půdě,“ vypověděl později syn bývalého manažera, který kytaru nakonec objevil po více než 50 letech při stěhování. Ten také upozornil na svůj nález jednu z renomovaných aukčních síní v Americe. Juliens.

Výkonný ředitel Juliens, M. J. Nolan, na nic nečekal a vydal se podívat na kytaru, která po tolik dlouhých let ležela na půdě rodinného domu na anglickém venkově, osobně.

*pro milovníky kytar zde aukční síň natočila i detailní záběry s reálným nástrojem. Stejný autor, Juliens auction, má na svém kanále i další videa zabývající se tímto tématem.

„Půda je nejhorší místo, kde můžete takovou kytaru uchovat,“ řekl později Nolan ve vyjádření aukční síně na stav kytary. Není se tedy čemu divit, že kytara vystavena vlhkosti vzduchu a horku byla už ve stádiu, kdy nebylo možno na ni hrát. Tým kolem Nolana měl tehdy možnost nechat kytaru ve stavu, jakém je, nebo ji opravit.

Foto: Ronald Saunders / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0 Generic

Repliky nástrojů členů The Beatles

Na nástroje se ale má hrát, nejen koukat, usoudil nakonec Nolan. Společně s Andym Babiukem, expertem na Beatles, předali kytaru do rukou zkušeného opraváře kytar v Los Angeles - Ryanu Schuermannovi. Proces opravy byl složitý a zahrnoval i komplikované odebrání krku kytary a následné znovu přichycení k tělu kytary pod správným úhlem. Po čase se ale opravdu podařilo kytaru rozehrát.

Dražba kytary, pod záštitou aukční síně Juliens, proběhla na konci května v kavárenské síti Hard Rock Café v New Yorku. Odborníci odhadovali cenu kytaru na $600 000 - $800 000.

Foto: Jainrajat11 / Wikimedia Commons / volné dílo

Hard rock café v New Yorku

Její prodejní cena nakonec přeskočila znalecký odhad skoro pětkrát. Neznámý kupec zaplatil rekordních $2,857,500 a z kytary udělal tak pátou nejdražší prodanou kytaru v historii. A zároveň se stala nejdražším prodaným předmětem, který kdy patřil členům kapely The Beatles. Prodána byla společně s pouzdrem na kytaru značky Maton, DVD boxem filmu Help a fotografiemi z natáčení filmu.

Lennonova kytara není prvním nástrojem Beatles, který byl letos znovu objeven. Basa značky Höfner na kterou hrál Paul McCartney na vrcholu Beatlemanie, byla nalezena před několika měsíci. Nástroj, který byl ukraden v 70. letech, nebude umístěn k prodeji. Paul McCarthy si ho totiž ponechá ve svém vlastnictví.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz