Článek
Partneři, kteří sdílejí společnou domácnost, mohou sdílet víc, než by si přáli. Například vysoký krevní tlak, který je často označován za „tichého zabijáka“, neboť tiše a nenápadně poškozuje cévy. Vyplývá to z nového výzkumu, zveřejněného v časopise Journal of the American Heart Association.
Vysoký krevní tlak neboli hypertenze se sice běžně vyskytuje u lidí ve středním a vyšším věku, přesto vědce překvapilo, jak často mají vysoký krevní tlak oba manželé. A to napříč světem.
Sledovaný vzorek
Výzkumníci zjišťovali, zda si heterosexuální partneři v USA, Anglii, Číně a Indii vzájemně zrcadlí vysoký krevní tlak. Tým shromáždil data od 3 989 amerických párů, 1 086 anglických párů, 6 514 čínských párů a 22 389 indických párů. Všem účastníkům šetření bylo více než 50 let a ve všech případech se jednalo o heterosexuální páry žijící ve společné domácnosti.
„Naše studie je první studií, která zkoumá spojení vysokého krevního tlaku u párů ze zemí s vysokými i středními příjmy,“ uvedl spoluautor studie doktor Jithin Sam Varghese z Emory University v Atlantě. „Chtěli jsme zjistit, zda mnoho manželských párů, které často sdílejí stejné zájmy, životní prostředí, životní návyky a zdravotní stav, může mít také společný vysoký krevní tlak.“
Data mluví jasně
Přibližně 20 až 47 % párů zrcadlilo svůj vysoký krevní tlak ve všech čtyřech zemích. Nejvyšší prevalence vysokého krevního tlaku u obou manželů byla zaznamenána v Anglii, kde oba měli hypertenzi ve 47 %. V USA tento problém vykazovalo 38 % párů, v Číně 21 % a v Indii 20 %.
V porovnání s manželkami provdanými za muže bez vysokého krevního tlaku měly manželky, jejichž manželé trpěli vysokým krevním tlakem, o 9 % vyšší pravděpodobnost výskytu vysokého krevního tlaku v USA a Anglii, o 19 % vyšší pravděpodobnost v Indii a o 26 % vyšší pravděpodobnost v Číně. Podobné souvislosti byly pozorovány i u manželů.
Kulturní rozdíly
Vysoký tlak se sice častěji vyskytuje v USA a Anglii, nicméně u párů v Číně a Indii výzkumníci vysledovali výraznější vzájemnou souvislost stavu jejich krevního tlaku. Podle vědců jeden z důvodů může být kulturní. „V Číně a Indii se klade silný důraz na rodinné soužití, takže páry mohou více ovlivňovat své zdraví navzájem,“ uvedl spoluautor studie doktor Peiyi Lu z Kolumbijské univerzity. „V kolektivistických společnostech v Číně a Indii se od párů očekává vzájemná závislost a podpora, a to jak po stránce emocionální, tak i praktické, takže jejich zdraví může být těsněji propojeno.“
Společné zlozvyky a neduhy
Jedním z možných vysvětlení je, že zdravotní návyky partnerů se časem sblíží. Již dřívější výzkumy ukázaly, že páry často trpí podobnými tělesnými a duševními problémy a jejich životní styl se často shoduje, například v oblasti stravy či zlozvyků, jako je kouření či konzumace alkoholu. Obdobné zdravotní chování tak podle vědců mohlo přispět k tomu, že krevní tlak se zvýšil u obou partnerů.
Párová terapie?
Tato zjištění jsou důležitá, protože hypertenze patří k nejčastějším kardiovaskulárním rizikovým faktorům všude na světě. Jak autoři studie zdůrazňují, současné zaměření klinických a zdravotnických strategií na kontrolu hypertenze na individuální úrovni nestačí. Naznačují, že intervence zaměřené na manžele mohou být obzvlášť účinné.
Lékaři, kteří v současné době léčí páry jako samostatné pacienty, by tak měli zvážit, zda k nim nepřistupovat jako ke společné jednotce. To by znamenalo párové strategie, včetně plánování společných návštěv u lékaře a pravidelného sledování krevního tlaku doma. A nejen to. Ve svém boji s vysokým krevním tlakem se mohou partneři vzájemně podporovat, ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne a v jednotě je síla.
Riziko roste
Od roku 1990 se počet lidí s vysokým krevním tlakem na světě zdvojnásobil. V Evropské unii trpí hypertenzí podle Eurostatu 22 % všech občanů, přičemž Češi v žebříčku zaujímají desáté místo. Vysoký krevní tlak trápí 26 % Čechů.
Trvale vysoký krevní tlak v tepnách představuje nebezpečí pro srdce, mozek, aortu a velké tepny, stejně jako pro ledviny a oči. Při dlouhodobém vysokém krevním tlaku také cévy ztrácejí svou pružnost a průchodnost.
Četné studie ukazují, že rozvoj vysokého krevního tlaku souvisí především s životním stylem a dědičnými predispozicemi. Rizikové faktory spojené s nezdravým životním stylem (nedostatek pohybu, nezdravá strava, nadváha a stres) může nicméně každý z nás cíleně ovlivnit.
Jak zatočit s vysokým krevním tlakem
- Hlídejte si svou váhu a v případě nadváhy se snažte zhubnout.
- Dodržujte zdravou stravu, například konzumujte ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky.
- Věnujte se pohybovým aktivitám, ať už jde o chůzi, lehký běh, kardio, pilates nebo jógu.
- Vyhýbejte se alkoholu a kouření.
- Zbavte se stresu, relaxujte.
- Dopřejte si dostatek spánku, nejlépe více než šest hodin denně.
Zdroj: American Heart Association / nzip.cz / ec.europa.eu
Odkaz na studii:
Varghese, Peiyi Lu, Daesung Choi, Lindsay C. Kobayashi, Mohammed K. Ali, Shivani A. Patel, Chihua Li. Spousal Concordance of Hypertension Among Middle-Aged and Older Heterosexual Couples Around the World (Manželská shoda hypertenze u heterosexuálních párů středního a vyššího věku ve světě): Důkazy ze studií týkajících se stárnutí ve Spojených státech, Anglii, Číně a Indii. Journal of the American Heart Association, 2023; DOI: 10.1161/JAHA.123.030765