Článek
Chytrost se však také může pojit s vychytralostí, mazaností, práskaností. Ostatně vzpomeňme na pohádkový příběh O chytré horákyni. V pohádkách vůbec se snoubí chytrost s důvtipem až mazaností, aby nakonec vyústily v moudrost. Ne chytrost, ale v moudrost, která rozumí barvám života, lidem a miluje. Protože chytrost spojená s láskou může znamenat jen a jen moudrost. Proto jsou nám pohádky tak mile blízké.
Podíváme-li se kolem sebe, a hlavně do našeho denního tisku, kolik svědectví chytrosti, ba vychytralosti tam najdeme. Ty různé kauzy zfalšovaných výběrových řízení při přidělování zakázek. Vyvádění finančních prostředků z veřejných peněz na soukromé účty atd. Týká se to našich politiků, manažerů, úředníků ale i prostých občanů. Pokud budeme věřit v poselství pohádek, věděli bychom, že zlo je vždy potrestáno.
Považujeme se za vyspělou civilizaci. Vyspěli jsme však? I když dnes ještě existují primitivní civilizace, kde vládnou rady moudrých. Což takhle vzít si z nich příklad? Co takhle místo politických stran založit stranu moudrých. Jejím členem by mohl být jen ten, kdo získá dobrozdání svých spoluobčanů a následně předloží k posouzení veřejnosti své životní krédo. Voliči by jej pak mohli volat k přímé odpovědnosti za nedodržení toho, co proklamoval. Naše politická scéna by byla čitelnější.
Možná namítnete, že je to naivní představa. Možná naivní, ale znáte lepší?