Článek
Ano, čteš správně. Holení už dávno není jen o tom, vypadat upraveně. V mnoha případech se z něj stává posedlost hladkostí, touha po kontrole, nebo snaha splnit normy, které si často sami nevědomky vytváříme. Co všechno si tedy lidé opravdu holí? A proč?
Všední začátky
Většina lidí začíná u těch „normálních“ částí: vlasy na hlavě, vousy, podpaží. Ženy přidávají nohy, muži někdy hrudník. Je to praktické, hygienické, estetické. A taky pohodlně společensky přijaté. Nikdo se neptá, proč to děláš. Dělají to přece všichni.
Sport, sex a Instagram
Pak přijdou další důvody: sportovci chtějí lepší aerodynamiku, kulturisté chtějí, aby jim byly vidět žíly a definice svalů. A ti, kteří se často fotí nebo svlékají, vědí, že hladké tělo prostě „prodává“. V pornografii jsou ochlupené genitálie tak vzácné, že by si zasloužily vlastní kategorii. Co se tam dole děje, je už delší dobu standardizováno – a trh s tím samozřejmě počítá. Nabídka produktů? Od jemných strojků přes intimní vosky až po laserové ošetření „na celý rozkrok“.
Zadek není tabu. Ani mezera mezi prsty.
Jedna věc je třísla. Ale zadek? Mezi půlkami? Ano, i to je dnes zcela reálná oblast úpravy. Někdo kvůli pocitu čistoty, jiný kvůli sexuálním preferencím, další jen proto, že to zkusil a „teď už to jinak nejde“. K tomu si připočtěme prsty na nohou a rukou, chloupky na nártech, kloubech, mezi prsty, pod nehty, v nosních dírkách a v uších. Holení se stalo archeologickou výpravou – jen místo starých kostí odkrýváme hladkou kůži pod posledními zbytky přirozenosti.
Kde je konec?
Je vůbec nějaká hranice? Existuje část těla, kterou si opravdu nikdo neholí? Možná ano – nebo jen o tom nikdo nemluví. Co bylo ještě před pár desítkami let nemyslitelné, je dnes běžná praxe.
Jedna jistota tu ale je: pokud máš chlup, vždycky se najde někdo (nebo něco), co ti ho pomůže odstranit.