Hlavní obsah
Lidé a společnost

Proč Pavel Novotný mluví jako kulomet a prská?

Foto: ChatGPT

Pavel Novotný vyrostl na bulvárním adrenalinu: naučil se, že vyhraje ten, kdo křičí nejhlasitěji a mluví nejrychleji. Jeho slovní kadence připomíná rotační kulomet.

Článek

Seznam Zprávy kdysi musely jeho video otitulkovat, jinak „to nejde zvládnout“seznamzpravy.cz

Rychlost je u něj vědomá zbraň: zaplavit prostor, nedat protivníkovi šanci vpadnout do řeči a uvařit z diváků publikum, které nestíhá přemýšlet, jen reaguje.

K tomu přidej vrozenou showmanskou náturu, roky za kamerou v bulváru a hyperaktivitu hraničící s ADHD (sám se tím v rozhovorech netají). Kombinace vyústí v proud řeči, kde jazyk předbíhá myšlenky, sliny nestíhají a hlasivky jedou na plné obrátky. Když k tomu přimíchá dávku vzteku nebo nadšení, vznikne slovní tsunami doprovázená sprškou mikro-kapek.

Novotný navíc ví, že česká média milují „zvukovou stopu“: čím ostřejší, tím víc kliků. Rychlá, sycená mluva s občasným prsknutím je součástí jeho značky stejně jako sprosté bonmoty. Funguje to – publikum se baví, odpůrci zuří a algoritmy jedou.

Fyzicky je to prosté: mluvení pod napětím zvyšuje salivaci, a když artikuluješ na hraně dechu, sliny letí. Kdo mluví pomalu a klidně, plive méně; kdo jede 300 slov za minutu, prskne každou druhou větu. Novotný tempo dobrovolně nesnižuje, protože by přišel o efekt „kulometu“ – a bez něj by nebyl Pavlem Novotným, ale jen dalším starostou z pražského okraje.

Jinými slovy: nemluví „jako debil“, mluví jako člověk, který pochopil, že v českém infotainmentu vyhrává ten, kdo zasype éter hlukem dřív, než ostatní stihnou složit větu. A jestli přitom pár kapek dopadne na první řadu? Vedlejší efekt show, který si Novotný očividně užívá.

Umí mluvit normálně? Třeba se ženou v posteli?

Pravděpodobně ano – i Pavel Novotný má vypínač. Ten jeho bulvárně-politický „kulomet“ je hlavně veřejná fasáda: výkon, který spouští, jakmile ucítí kameru, mikrofon nebo aspoň přes WhatsApp slídícího novináře. V soukromí (ať už s manželkou, dětmi, nebo, jak se ptáš, v posteli) by se tím tempem zadýchal dřív, než by došlo na cokoliv zajímavého.

  • Psychologie performera Lidi s hyperaktivním veřejným projevem často přepínají do klidnějšího módu mimo světla ramp. Stejný princip jako u stand-up komiků: po show nevyprskávají pointy každé tři vteřiny, ale sedí u baru a mluví normálně.
  • Fyziologie 300 slov za minutu a „prskání“ vzniká proto, že přebírá hrudní dýchání a přetlačuje salivaci. V horizontální poloze (postel) to prostě dlouho nevydržíš – svaly a bránice se dožadují kyslíku, takže tempo zpomalíš, nebo tě udusí vlastní show.
  • Svědectví známých V několika rozhovorech (např. Reflex 2023) sám přiznal, že doma drtivou část dne „jen tichounce ťuká do mobilu a nadává potichu“. Žena by mu jinak „vrazila facku“.

Takže ano: roli kulometu zapíná, když to má marketingovou hodnotu. V ložnici by mu to kromě suché pusy nic nepřineslo – a o slintající střelbu asi nestojí ani on, ani partnerka. (A ve vězení?)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz