Článek
Pamatujete si kauzu s hamburgerem, který ani po měsíci nezplesnivěl? Pokud ano, nejspíš jste patřili mezi ty, kteří si okamžitě udělali vlastní názor. Většina lidí to přisuzovala chemii, která údajně zajistí, že pokrm vydrží měsíce beze změny. Zní vám to povědomě? Takových hlasů bylo tehdy opravdu hodně.
Fast food není ideální
I malé dítě ví, že jídlo z fast foodu není žádný výživový ideál. I když se velké řetězce snaží své menu přizpůsobovat aktuálním trendům, stále se jedná hlavně o rychlé jídlo. Jeho hlavním úkolem je „zaplácnout“ nás alespoň na pár hodin. Nikdo si fast food nespojuje s vysokou kvalitou nebo zdravou přípravou jídel.
Dřív jsme fast food vnímali i jako cenově dostupnou volbu. Ale ruku na srdce, ty časy jsou dávno pryč. Přestože pravidelná konzumace těchto pokrmů může mít negativní dopad na zdraví, všechno záleží na míře. Jakmile se něco začne přehánět, stává se problémem – to platí pro všechno. Ostatně, i obyčejnou vodou se můžeme otrávit, pokud to přeženeme s množstvím.
A co moje cukroví?
Zpátky k hamburgeru, který se zdál být nesmrtelný. V souvislosti s nadcházejícími Vánocemi mě napadlo porovnat tuto situaci s domácím cukrovím. Většina z nás peče podle tradičních receptů – máslo, mouka, cukr, vejce, mléko… Chemie žádná. A přesto tohle cukroví vydrží týdny.
Cukroví začínám péct už na začátku prosince. Uložím ho do krabic, dám na balkon nebo do lednice, kde čeká na vánoční čas. Týdny je tam uložené a nijak zvlášť se o něj nestarám. Přesto se nezkazí. Nezkazí se ani během svátků, kdy pravidelně putuje mezi obývacím pokojem a lednicí. A dokonce vydrží i do svátku Tří králů, kdy jeho konzumace obvykle končí.
Kde je zakopaný pes?
Tento text rozhodně není o tom, že bych si snad myslela, že fast food je etalon kvality. Není a nikdy nebyl. Jen bych ráda upozornila, že trvanlivosti potravin se nemusí dosahovat pouze chemií.
Vezměme si například obyčejnou sůl. Ti, kdo udí maso, vědí, že po dvou dnech ve studeném kouři vydrží klobásy nebo maso „věčnost“. Podobně funguje i chmel, který má přirozené konzervační účinky. I proto vznikl pivní styl IPA – právě kvůli delší trvanlivosti během přepravy.
U cukroví i onoho „nesmrtelného“ hamburgeru je však vysvětlení ještě jednodušší. Důležitým faktorem je dehydratace. Kde je sucho, tam se plíseň nemá šanci uchytit. U sušeného masa v housce to může být nevábné, ale u cukroví je určité vysušení žádoucí. Nikomu nevadí, že linecké nebo perníčky nejsou úplně měkké.
Takže, až budete někoho obviňovat, že jeho produkty vydrží věčnost jen díky chemii, zkuste se zamyslet. Dlouhé trvanlivosti lze dosáhnout i přirozenými způsoby, a to mnohdy velmi jednoduše. Nemusí to být nic složitého – stačí trochu přemýšlet.
Anketa
Zdroj: https://magazin.aktualne.cz/kuriozity/video-burger-z-mcdonalds-ani-po-30-dnech-nezplesnivel/r~c2c8ebca590111e497f0002590604f2e/, https://www.echo24.cz/a/HW9nc/zpravy-svet-prepalili-ceny-priznal-mcdonalds-finance-propad-hasit-akce-burger, https://medium.seznam.cz/clanek/pan-sova-film-super-size-me-upozornil-na-vliv-spatne-stravy-jeho-autor-ale-pri-nataceni-podvadel-101163, https://cs.wikipedia.org/wiki/Otrava_vodou