Článek
Dnešní podvodníci používají různé fígle, jak nachytat lidi a donutit je poslat peníze. A i když jsem si myslela, že mě se to stát nemůže, protože jsem dost obezřetná, málem jsem se také nechala napálit. Stačilo na chvíli polevit v úsudku a dát průchod emocím plynoucím z podezření, že mě partner podvádí.
Prý má nezaplacenou pokutu
Jedeme autem, zazvoní telefon. Partner zvedne hovor a z reproduktoru se ozve robotický hlas, který informuje o nezaplacené pokutě za rychlost. Oba znejistíme, zvlášť když se pokuta má týkat města, kde jsme společně nikdy nebyli. V tu chvíli partner absolutně nechápe, o co jde, a já si začínám myslet, že tam byl za mými zády.
Je mi nevěrný?
Partner sice stále opakuje, že jde o omyl, protože v tom městě nikdy nebyl, ale já už o něm začínám pochybovat. Co když tam vážně jezdí a má tam někoho jiného? Přirozeně se mi ta představa nelíbí. Ptám se, on ale trvá na tom, že tam nikdy nebyl.
Tak to jdeme řešit
Chvíli po skončení hovoru přijde SMS zpráva. Beru partnerův telefon do ruky, protože v ní vidím možnost, jak zjistit pravdu. On řídí, já mu nevěřím – ideální příležitost podívat se na „důkazy“. Stačí zjistit detaily k údajné pokutě, třeba se tam objeví i fotka, na které bude vidět, že tam nebyl sám.
Partner pořád říká, že je to celé podezřelé, a chce to řešit později. Já jsem ale neoblomná a klikám na odkaz v SMS, kde očekávám informace o tom, kdy a kde měl překročit rychlost. Třeba konečně uvidím, co se stalo.
Jdu to zaplatit
Proklikávám se (údajně) na stránky internetového bankovnictví a žádám po partnerovi přihlašovací údaje. Ten mi je ale odmítá dát, protože se mu to nezdá a nechce, abych cokoliv platila. Donutím ho tedy, aby zastavil, a chci, aby se sám přihlásil a ukázal mi, kolik má zaplatit a co se vlastně děje.
Je to podvod
Partner chvíli něco hledá v prohlížeči a nakonec mi ukáže varování policie před takovými falešnými hovory. Jedná se jen o snahu vylákat z lidí peníze. A nám se to málem stalo – kvůli mně.
Naštěstí partner zachoval chladnou hlavu a peníze nám zachránil. Přesto jsme měli pár dní tichou domácnost. Ne proto, že jsem udělala hloupost a téměř jim poslala peníze, ale proto, že jsem ho podezírala z nevěry a nevěřila mu, že v tom městě nikdy nebyl. Ještěže nemáme společný účet – s „vypleněným“ mozkem ve snaze odhalit jeho domnělou bokovku bych jim klidně poslala tolik, kolik by si řekli. Od té doby jsem mnohem obezřetnější.
Zdroj: https://policie.gov.cz/clanek/pozor-na-novy-typ-internetoveho-podvodu.aspx