Hlavní obsah
Nakupování

Prodáváte online? Takhle vás mohou podvést

Foto: Mangoltova V

Mnozí z vás už jistě mají zkušenost s prodejem online. Možná ale netušíte, že podvodníkem nemusí být jen prodávající - stále častěji doplácejí i prodejci! Víte, jaké triky používají nepoctiví kupující?

Článek

Začátkem si můžeme přiznat, že být obětí online podvodu na bazaru není nic výjimečného a rozhodně to není něco, za co byste se měli stydět, ale měli byste to rozhodně řešit. Stává se to bohužel dennodenně a podvodníci bývají stále vynalézavější.

Od roku 2011, kdy byla u nás v České republice poprvé uvedena online platforma pro prodej oblečení z druhé ruky na trh pod názvem VotočVohoz (dnes Vinted), je ideálním místem, kde můžete ulovit super kousky mnohdy za pár peněz z druhé ruky. Bohužel je to i ráj pro podvodníky.

Ještě než vznikl nový systém držení peněz třetí stranou, bylo časté, že vás okradl prodávající, jelikož vám jednoduše neposlal zboží, které jste si objednali, a vaše peníze si nechal poslat na bankovní účet. Tentokrát se to ale otočilo.

Postupem času se Vinted začal zdokonalovat a aktivně bojovat proti podvodníkům, přešel na metodu ochrany takzvaného nákupu přes tlačítko „koupit“. Vinted se tak stává prostředníkem mezi dvěma stranami, kde na jedné straně je kupující a na druhé prodávající. A kontroluje, aby prodej probíhal co nejvíce v pořádku.

Jsou ale situace, které ani Vinted systém neuhlídá, a mnohdy je bohužel strana spravedlnosti odkloněna špatným směrem. Zde je pár situací, na které si dát jako prodávající pozor.

1. Prodej dražší kosmetiky

Dáme si třeba jako příklad drahý parfém. Kupující může tvrdit, že obdržela pouze „půlku parfému“ a požaduje vrácení zboží, přičemž ve skutečnosti vymění starý parfém za nový, který jí prodávající poslal. Tento typ podvodu může být těžko prokazatelný, pokud prodávající nemá důkazy, jako jsou fotografie před odesláním nebo sledovací číslo zásilky, kde je uvedena i váha balíčku. Je důležité vždy dokumentovat stav zboží a mít důkaz o jeho odeslání, aby se předešlo takovýmto podvodům. Někdy ale Vinted nemusí stát na vaší straně a potvrdí kupujícímu vrácení, čímž vy jako prodávající přijdete jak o peníze, tak o nový parfém.

2. Výměna neoriginálního zboží

Prodej neoriginálního značkového zboží je na Vinted přísně zakázaný. Pokud si pečlivě přečtete pravidla, zjistíte, že v případě odeslání padělaného zboží kupujícímu budou peníze vráceny v plné výši a ještě vám nemusí vrátit ani samotné zboží. Představte si teď situaci, kdy pošlete svou luxusní kabelku kupujícímu a ten vás nahlásí, přičemž pošle fotky falešné, ne vaší kabelky. Vinted mu tento podvod může uznat a vy tak přijdete nejen o kabelku, ale i o peníze. To je situace, kterou byste rozhodně neměli podceňovat. A raději si domluvte osobní předání.

3. Věci na „půjčení“

Dávejte si pozor na tento typ kupujícího, který si z vás může udělat půjčovnu zdarma. Prodáte mu plesové šaty, a on má klidně dva dny na to, aby nahlásil partě Vinted nějaký vymyšlený problém. V podstatě vám tak šaty na víkend „půjčí“. Po uplynutí této doby vám je vrátí, a to ještě klidně špinavé, třeba od koktejlu, bez jakéhokoliv studu.

4. Lhaní o prázdném balíku

Kupující nahlásí, že mu přišla prázdná zásilka, a ještě vás obviní, že jste do balíčku nic nedali. Tohle se dá snadno prokázat – stačí požádat dopravce o informaci, kolik balík při předání vážil. Hlavní je se nezaleknout a neskočit mu na to.

5. Poškozený balík

Toto je bohužel velmi častá situace – kupující nahlásí, že jste mu poslal rozřízlé oblečení. Vina je však na jeho straně, protože balík neopatrně otevřel nožem a přeřízl i věc uvnitř. Pokouší se to svalit na vaši vinu, ale tento podvod je snadno rozpoznatelný. Raději na každou zásilku napište fixem „neotvírat nožem“, abyste předešli podobným problémům.

6. Flek à la voda

Někteří kupující se pokusí o podvod tím, že oblečení záměrně pokapou vodou, aby vám pak tvrdili, že na tričku je „mastný flíček“, a budou tlačit na to, abyste jim vrátili alespoň část peněz. Nenechte se tím rozhodit a v klidu jim dejte na výběr: buď oblečení vrátí, nebo si ho nechají.

Takže, jak to všechno shrnout? Online nakupování a prodávání je sice skvělé a občas najdeme poklady za pár korun, ale bohužel to není vždy jen o skvělých obchodech.

Když si nejste jistí, že prodáváte nebo kupujete od někoho, komu můžete důvěřovat, nezapomeňte na bezpečnostní pravidla.

Pokud se něco pokazí, nebojte se ozvat a řešit to. Pokud jste už někdy prodávali na Vinted, víte, že dobrá komunikace je klíč. A napotřetí POKUD máte pocit, že někdo zkouší nějaký trik, tak hlavně zachovejte chladnou hlavu.

A nakonec pokud máte možnost, zvažte osobní předání. Trochu víc námahy, ale alespoň víte, že ten parfém nebo kabelka skutečně skončí v těch správných rukách. A hlavně držte se svého instinktu! Když něco vypadá podezřele, pravděpodobně to podezřelé i je.

Tak, přeji hodně šťastných obchodů, bez podvodníků, ať už si kupujete nebo prodáváte cokoli!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám