Článek
Množství bytů nabízených pro krátkodobé ubytování turistů dosáhlo úrovně před covidovou pandemií. Víme, že asi 40 % těchto služeb v Praze nabízí majitelé desítek až stovek bytů. Takže nejde o příležitostné sdílení vlastního bytu, ale o podnikání s byty určenými k bydlení.
Od počátku svého působení v Senátu jsme spolupracovali se spolky a občany, na které tenhle způsob podnikání dopadá a kterým dost často bere klid, narušuje jim soukromí a zatěžuje je nepořádkem. Dlouho jsme debatovali, které zákony novelizovat a jak nastavit pravidla pro tenhle způsob podnikání. Studovali jsme příklady jiných světových metropolí.
Postupně jsme dobrali k tomu, jak tenhle problém z hlediska práva řešit, tak si to shrňme:
- Soustavné poskytování ubytovacích služeb v bytech a bytových domech, které nejsou pro tento účel zkolaudované, je nelegální. Stavební úřady by ho měly postihovat.
- Tento výklad platných norem předložil veřejný ochránce práv, v metodice si ho osvojilo Ministerstvo pro místní rozvoj a začaly se podle něj řídit i první stavební úřady. V podobném duchu už padlo i první soudní rozhodnutí.
- Nepotřebujeme žádné nové zákony. Stačí, když se stavební úřady budou držet platného stavebního práva, výkladu MMR a veřejného ochránce práv a důsledně ho vymáhat.
- Komu bude způsobena újma v souvislosti s poskytováním ubytovacích služeb pro turisty, může se obrátit na stavební úřad, a požadovat nápravu.
Původní myšlenka příležitostného sdílení vlastních bytů přes internetové platformy je skvělá. Sdílená ekonomika zvyšuje efektivitu využívání zdrojů, může nám šetřit peníze a propojovat nás. Využívat za poplatek různé věci a nemuset je vlastnit je levnější a šetrnější k přírodě. Sdílení kol, knih, aut nebo různých domácích potřeb je prostě nová, moderní a udržitelná dimenze komfortu. Masivní podnikání s krátkodobými pronájmy bydlení pro turisty ale tuhle myšlenku zneužívá. Skryté přetváření bytů a celých bytových domů na jinou formu hotelů, jde nejen proti stavebním předpisům, ale ničí logiku měst, znepříjemňuje místním život, zhoršuje dostupnost bydlení a zdražuje nájem. Teď víme, že je to nezákonné a máme cestu, jak se proti tomu bránit.