Článek
Proč existuje
Přestože byl na našem území letní čas zaveden poprvé už za první světové války a pak několikrát znovu, trvalosti se mu dostalo až po energetické krizi na konci sedmdesátých let. Aby se přirozeně ušetřilo, pokračovalo se v ekonomickém rozhodnutí opouštět své časové pásmo, aby vláda ušetřila na užitkových výdajích, jako třeba svícení.
Jsme jediní, nebo to dělají všichni
Ke střídání času se hlásí většina evropských států společně se Severní Amerikou. Výjimkou jsou Rusko, Bělorusko nebo třeba Island. Například v Africe se ale 90% zemí tomuto vyhýbá, muslimské země letní čas taktéž zpravidla nezavádí a Austrálie je dokonce rozdělena.
Kdo chce zrušit letní čas
Ve společnosti je velká skupina lidí, která je se střídáním času nespokojená. Slyšel jsem už různé symptomy, které střídání času způsobuje. Někteří lidé tvrdí, že jim změna času pokaždé přivodí pocit únavy trvající dny, někdy dokonce celé týdny. Dále lidé popisují zmatenost, bolest hlavy a problémy se spánkem.
Můj názor
Já sám jsem se střídáním času velmi spokojený. Nepociťuji žádné zdravotní dopady, naopak mi změna času přináší příjemné vytržení ze stereotypu. Chápu však, že časový posun může na ostatní působit jinak.
Závěr
Pokud věc způsobuje jednomu člověku radost a druhému bolest, bolest by se měla vyřešit i za cenu ztráty radosti, podle mého. Pokud střídání času skutečně způsobuje lidem problémy, měla by se na to vytvořit studie, abychom věděli, na čem jsme.
Co myslíte vy?