Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Práce na směny, vyždímat a vyhodit

Foto: Pixabay

Stále častěji se objevují informace o tom, jak je směnný provoz náročný pro lidský organismus. Existují provozy i služby, kde je nepřetržitý provoz nutný, nikdo se však nestará o dopady na zdraví.

Článek

Jistě, zákoník práce zaměstnancům, kteří pracují na směny, přiznává různé příplatky, za noční směny, práci o víkendech či o svátcích. Nikdo se však nezabývá dopady na lidské zdraví.

Je to podivné. Obecně se diskutuje o zkrácení týdenní pracovní doby, ale ani v náznaku se neobjevuje diskuse o zkrácení pracovní doby zaměstnanců, pracujících na směny, nikde ani náznak toho, že by tito zaměstnanci mohli odcházet dříve do důchodu, přesto, že dlouhodobý dopad na zdraví lidí, pracujících na směny, je známý.

U profesí, které zajišťují bezpečnost a zdraví lidí, které zachraňují životy, se nikdo o zdraví těchto zaměstnanců nestará. Často je to spíše naopak, kdo náročný proces dlouhodobé práce na směny nezvládne, je nemilosrdně vyplivnut mimo systém, protože následky na jeho zdraví mohou mít trvalý dopad a s poškozeným zdravím těžko hledá adekvátní uplatnění.

Poté politici „upřímně“ žasnou, že chybí zaměstnanci ve zdravotnictví, chybí policisté, chybí dozorci ve věznicích a že si zaměstnavatelé v nepřetržitých provozech stěžují, že „nejsou lidi“.

Za těchto podmínek nejsou a nebudou, protože ani příplatky neodstraní dopady na lidské zdraví a nezajistí dostatečný odpočinek a potřebnou regeneraci organismu.

Dlouhodobá práce na směny způsobuje kardiovaskulární problémy, tedy problémy se srdcem, má vliv na metabolické procesy a zvyšuje riziko cukrovky II. typu, může způsobovat problémy s vysokým tlakem, zvýšeným cholesterolem a některé studie dokonce poukazují na významnou souvislost s rakovinou.

Pokud má zaměstnanec problém se spánkem ve dne, na který není lidský organismus nastaven, může být významně ovlivněna i jeho pozornost, protože se mezi směnami dostatečně nevyspí. Zároveň na tuto skutečnost nebude brán žádný zřetel, pokud způsobí nehodu, nebo jen neodvede řádně svou práci.

Práce na směny, obzvláště pak noční směny, není automaticky uznávána za rizikovou, přesto, že dopady na lidské zdraví jsou již nějakou dobu známé a doložené vědeckými studiemi. Nejedná se tedy jen o „pocit“ unaveného zaměstnance.

Zaměstnanci také čtou tyto informace a vyhodnocují je, zvažují, jestli jim jejich profese a finance, které takto rizikovou práci doprovázejí, stojí za riziko, které přináší. Mnozí za stávajících podmínek, kdy nemají nárok na potřebný větší odpočinek, vyhodnotí, že jim práce za tato rizika nestojí.

Sami pociťují, že jejich organismus takovou zátěž nezvládá, že ve volnu si nestihnou dostatečně odpočinout, nebo za tu cenu, že znají jen režim práce a odpočinku a žádné další aktivity nezvládnou. Jejich práce jim bere čas, který chtějí věnovat rodině, sportu, nebo jiným vlastním zájmům, na které už nemají dostatek energie.

Zároveň jim chybějící energie znemožňuje věnovat dostatečnou a potřebnou pozornost k péči o sebe sama a o kvalitní životosprávu. Z důvodu trvalé únavy se pak nevhodně stravují, nevěnují se dostatečně potřebnému pohybu, případně mnohem snadněji podléhají zlozvykům, jako je kouření, nebo alkohol. To ještě víc zhoršuje jejich celkový život.

Není tedy divu, že mnozí raději vzdají profesi, která jim bere vlastní život a i za cenu nižšího výdělku bez příplatků hledají únik v práci s běžnou denní pracovní dobou. Tím se však víc svírá kruh tísně pro zaměstnance, kteří statečně zůstávají. Je jich málo, často jsou nuceni pracovat v přesčasech, které jen zvyšují negativní vliv na jejich zdraví.

Zatím je situace taková, že nikdo to neocení a nikdo to nezaplatí, protože dopady na zdraví jsou často nevratné. Pokud lidé z profesí a z provozů, kde je nepřetržitý provoz nezbytný, nemají utíkat, je nutné jim zajistit dostatečný odpočinek mezi směnami, delší dovolenou na regeneraci a po odpracování určité doby v nočním směnném provozu i dřívější odchod do důchodu. Bez těchto změn do budoucna nebude možné bezpečně zajistit nepřetržité provozy.

S přístupem ke všem informacím si totiž zaměstnanci stále více uvědomují cenu vlastního zdraví a mnohem bedlivěji zvažují rizika a přínosy.

Považujeme za samozřejmé, že sanitka pro nás přijede ve dne i v noci, že se v nemocnici kdykoliv postarají o naše zdraví, že policisté zasáhnou ve dne, stejně, jako v noci a když už nám nezachrání život, alespoň vyženou opilce, rušícího náš čas spánku. Stejně tak očekáváme, že kdykoliv natankujeme své auto a že i v noci někdo přijede a opraví připojení elektřiny, abychom si ráno mohli uvařit kafe.

Je na čase se zamyslet nad tím, že někteří lidé našim potřebám a pohodlí obětují své zdraví.

Zdroj:

https://www.prolekare.cz/magazin/negativni-vliv-prace-na-nocni-smeny-na-parametry-lidskeho-zdravi-135161

https://www.spektrumzdravi.cz/zivotni-styl/prace-na-smeny-pozor-na-sve-zdravi

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz