Článek
Mnemotechnické pomůcky jsou básničky, říkadla a průpovídky používané pro snadné zapamatování textu. Od nepaměti je nejvíce využívají studenti. Dlouhodobě je známa věta Še Tři Se Osle, kterou jsem používala před 80 lety ve škole i já. Rovníkový poloměr země 6378 km si dlouhodobě málokdo pamatuje, ale pomocí průpovídky sestavené z prvních písmen jsou kilometry hračka.
Úplně všeobecně jsou využívány fáze Měsíce. Někteří houbaři je využívají k předpovědím, kdy jít do lesa. Prý rostou při dorůstání Měsíce, i když to není vědecky prokázáno. Měsíc dorůstá = písmeno D, ubývá, couvá = C.
Znát počet dnů v jednotlivých měsících je užitečné po celý život. Stačí dát ruku v pěst a počítat měsíce. Klouby ukazují 31 dní, prohlubně mezi nimi 30.
Komu se pletou římské číslice má snadnou pomoc: Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou Do Města. I, V, X, L, C, D, M = 1, 5, 10, 50, 100, 500, 1000. Znalost římských číslic je dnes nezbytná pro datování starých kapliček a křížů. Neobejdou se bez nich ani luštitelé křížovek.
Rozdíl mezi náledím a ledovkou si občas pletou i novináři. Náledí = mokrá země zmrzne. Posype se pískem a dál se nesmeká. Ledovka padá = prší na zmrzlou zem a hned se mění v led. Posyp se okamžitě stává součástí ledu, který se stále obnovuje. Proto je neúčinný.
Některé pomůcky využívají i pedagogové. Pro správné používání zájmen mě, mne, mně je uváděno množství příkladů. Nám učitel na základce poradil ten nejjednodušší: mě se nahradí zájmenem tě, mi = ti, mne = tebe, mně = tobě.
Mně se stále pletly elektrody: záporná katoda, kladná anoda. Tu si představím jako kladné ano a ruské da.
Slovní pomůcky se stále vyvíjejí. V periodické tabulce prvků se používalo před 60 lety např. pro 6. sloupec: Ó Slečno, Sejměte Tenkou Podprsenku. Dnes: Osamělý Stařec Sedí u Televizního Pořadu. To původní říkání je jistě působivější. Pamatuji si ho od dob studií již 70 let.
Pestrá nadílka mnemotechnických pomůcek je snadno k dosažení na internetu. Ty si může nalézt každý. Já jsem zde vybírala jen takové, které jsem za život sama nasbírala.