Článek
Před 20 lety jsme vstoupili do Evropské unie po referendu, ve kterém se hlasovalo o dvou legitimních názorech: EU ano a EU ne. „A o 20 let později najednou progresivisté tvrdí, že legitimní je jen jeden z těch názorů. To je známka ústupu od svobody,“ řekla Parlamentním Listům Markéta Šichtařová.
Je možné a žádoucí se vzepřít Evropské unii?
Na argumenty jiných ekonomů nebo politiků, že nelze EU odporovat, protože jsme malí a byli bychom opuštění a bezmocní, odpovídá, že nejdříve je třeba vzepřít se „ideologii“, jako je například Green Deal nebo migrační pakt. „Pak si třeba česká společnost zvolí vládu, která nebude na vše kývat Evropské unii a bude si moci vybudovat svobodnější prostor,“ sdělila. „Je pravdou, že pokud se postavíme proti té ničivé ideologii, tak nás EU zaklekne, ale já jsem přesvědčená o tom, že by to potom vyvolalo jakousi sněhovou kouli,“ poukazuje ekonomka mimo jiné na státy jako Polsko nebo Maďarsko, které si v EU nebojácně vyjednaly mnohem lepší podmínky než Česká republika.
„Ta Evropská unie, do které jsme před dvaceti lety vstupovali, už dávno není tou Evropskou unií, ve které žijeme dneska. Členství v Evropské unii se nám nevyplácí. … My musíme být ekonomický ostrov. Když nebudeme ekonomický ostrov, budeme tam, kde je momentálně Evropská unie. A když se podíváte na vývoj HDP na hlavu - Evropská unie versus Asie, versus Afrika, versus Amerika, tak zjistíte, že Eurozóna a obecně EU je jedinou velkou světovou zónou, která posledních 20 let prakticky stagnuje. To znamená nerozvíjí se. Stává se skanzenem. A my máme dvě možnosti: buď s tím jít, anebo se tomu vzepřít.“
Kam povede ničení průmyslu
Markéta Šichtařová také v rozhovoru pro CNN Prima NEWS poukazuje na závislost naší ekonomiky na zdravém průmyslu: „Jsme jednou průmyslová země, takže musíme využívat to, kde máme komparativní výhody. To znamená, musíme využívat náš průmysl. … Snažíme se zničit naše automobilky, snažíme se zničit těžký průmysl - protože máme pocit, že když zničíme náš průmysl, když zničíme zdroj výroby bohatství, že tím zachráníme planetu. Což je nesmysl.“
Podle jejích slov jsou soukromé firmy v EU ničeny ve prospěch korporací, nemohou pořádně podnikat, rozpadá se energetika. To povede postupně k chudnutí lidí; již během posledních tří let jsme přišli o třetinu úspor kvůli vysoké inflaci, se kterou ale žádný politik nejeví ochotu něco dělat.
„Green deal jen jen úžasná záminka a zástěrka, jak skrze toto strašení a vyvolávání strachu - ať už to je z klimatických změn nebo z čehokoliv dalšího - lidi vlastně ochočit a přimět je k tomu, aby akceptovali autoritu a aby se vlastně nechali v podstatě ochočit do další nějaké skoro totality.“
Chemikům a fyzikům je to jasné
Šichtařová považuje Green Deal za penězovod od malých k velkým a varuje, že pokud ho lidé přijmou, povede ke skutečně drastické chudobě - běžní lidé nebudou mít např. ani na auto ani na dovolenou. Upozorňuje, že energetici, chemici i fyzici vědí, že technicky nelze přejít na zcela bezfosilní výrobu, protože nejsme schopni vyrábět zařízení na výrobu obnovitelných zdrojů bez uhlíkových zdrojů, ani třeba ocel nebo cement - vše je velmi energeticky náročné a větrníky ocel zkrátka neroztaví.
Nejsem ekonom ani energetik, fyzik nebo chemik, ale nad představou, že bychom mohli pro výrobu vystačit s energií jen a pouze z tzv. obnovitelných zdrojů, vrtím hlavou od začátku. Vám celý ten Green Deal smysl dává?
Anketa
Zdroje:
(https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Uz-se-nesmi-zpochybnovat-Sichtarova-EU-a-co-se-musi-udelat-753068)
(https://cnn.iprima.cz/sichtarova-ekonomicke-zlo-prichazi-z-ameriky-vzepreni-se-by-mohlo-vyvolat-snehovou-kouli-435713)
(https://cnn.iprima.cz/porady/co-na-to-vase-penezenka/30042024-petr-barton-marketa-sichtarova)