Článek
Lidová moudrost je bezbřehá - vždycky mě znovu překvapí, když si uvědomím, že něco, k čemu se složitě (leckdy přímo vědecky) dobíráme, naši předkové už dávno uložili do klenotnice našeho rodného jazyka v podobě přísloví, rčení nebo slovního obratu.
Například v oblasti zdraví máme mnoho různých vyjádření tzv. psychosomatických projevů - tedy jak psychika ovlivňuje stav našeho těla a naopak. Klasická medicína však nebere na psychický původ nemocí příliš velký zřetel, a zaobírá se hlavně důsledky projevenými ve fyzickém těle.
Psychiatr MUDr. Radkin Honzák, CSc., jeden z předních českých odborníků na psychosomatickou medicínu, vysvětluje: „Jen si uvědomte, co se děje ve vašem těle, když máte třeba strach. Žaludek se vám sevře a vyplaví se hormony, které začnou mobilizovat celý organismus.“ Silné emoční reakce dokážou tedy v těle vyvolávat značné změny, při dlouhodobějším působení i nemoci.
Zrovna v žaludku se nachází množství nervových vláken, která reagují na sebemenší rozrušení (zažili jste někdy motýlky v břiše?). Máte-li s něčím ve svém životě problém, může na to reagovat jako první právě žaludek a náš jazyk pro to má trefná vyjádření: někdo nemůže něco spolknout, nebo když už to spolkne, tak mu to leží v žaludku, protože to nedokáže strávit, a hrozí i to, že se z toho po…, na něco prostě nemá žaludek nebo se mu z něčeho žaludek obrací, případně je mu z něčeho nebo někoho na zvracení. Tak až vás někdy bude bolet břicho, zkuste se zamyslet, co vám vadí na vaší momentální životní situaci, třeba tím předejdete opakování nebo komplikacím…
Ani zlomené srdce není jen nějaký poetický název pro zklamání v lásce, ale i popis skutečného prožitku akutního srdečního selhání při prudkém stresu (odtud název stresová kardiomyopatie, syndrom zlomeného srdce). Při vyplavování stresových hormonů se srdce také může svírat, bít na poplach, nebo se strachem „zastavit“, a to by se pak v člověku krve nedořezal, neboť mu ztuhla krev v žilách. Skutečně, podle německých hematologů panické ataky a intenzivní prožitek strachu zvyšují srážlivost krve a mohou způsobit vznik sraženin v cévách.
Lidová moudrost ví i to, že nepříjemných pocitů a dokonce i nákazy se můžeme zbavit tím, že to rozdýcháme (a naopak někdo, kdo má s něčím trvalý problém, to nemůže rozdýchat). Nevěříte, že je to možné? Wim Hof, nizozemský „extrémní sportovec a ledový muž“, se nechal oficiálně nakazit bakterií E coli, která způsobuje horečku, bolest hlavy a závratě, a pomocí dechových cvičení nákazu rychle zlikvidoval. Náhoda? Po něm to v rámci pokusu zopakovalo dvanáct dalších lidí, se stejným úspěchem (vše prokázáno i krevními testy). Dýchejte!
Podle doktora Honzáka většina lékařů sice chápe, že nemoci jsou provázané s emocemi, ale ve své každodenní praxi toho příliš nevyužívají. Pokud vím, tak lékař většinou rovnou předepíše nějaký lék, a o životní situaci a psychický stav daného člověka se vůbec nezajímá. Možná u žaludeční neurózy, kde je psychosomatický původ jednoznačný, protože při těchto potížích chybí jakýkoli jiný nález, lékař kromě léku na zmírnění příznaků doporučí i návštěvu psychologa nebo psychoterapeuta, ale u potíží podložených fyzickým nálezem se o psychických příčinách běžně vůbec neuvažuje.
Přitom už Hippokratés a Platón věděli, že „Je zbytečné léčit oko bez hlavy, hlavu bez těla a tělo bez duše.“ A: „Největší chybou lékařů je, že se snaží léčit tělo, aniž by léčili duši. Přitom tělo a duše jedno jsou. Nelze je léčit odděleně.“
Zdroje:
https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-nemoci-zpusobene-emocemi-40057879
https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-zlomene-srdce-aneb-co-se-deje-s-nasim-telem-po-rozchodu-40337987
https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/87241/krev-muze-v-zilach-hruzou-skutecne-tuhnout.html
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/wim-hof-ledovy-muz-otuzilec-zdravi-trenink-koronavirus-nachlazeni-onemocneni-prevence.A200618_085339_zdravi_bib
Zdroj: https://citaty.net/citaty/284188-hippokrates-je-zbytecne-lecit-oko-bez-hlavy-hlavu-bez-tela-a/
https://www.psychosomatika-cls.cz/jak-funguje-psychosomaticka-medicina/