Hlavní obsah
Lidé a společnost

Žijící skanzen - sekta na dávkách, nebo pracovití mladí lidé?

Foto: canva.com

Než jsem se vypravila do Jindřichovic pod Smrkem na festival do Žijícího skanzenu, kdosi mi ukázal pár recenzí, podle kterých skoro jako bych měla jet snad až do samého pekla. Moc jsem jim nevěřila…

Článek

... a dobře jsem udělala. Tu o bosých špinavých dětech, které nepozdraví, se mi už teď nepodařilo dohledat, ale zbývá pořád dost těch, u kterých se mohu pozastavit. Je skutečně zajímavé, jak jedno a totéž místo, a jedni a titíž lidé, mohou na různé lidi působit tak odlišně.

Jsou to pobírači dávek

V recenzích na Google mapách se dočteme: „Místo samo o sobě hezké. Budovy krásně opravené. Mlýn zajímavý. Jinak ovšem dost tristní. Všude poházena spousta věcí, jak patřících do skanzenu, tak osobních věcí lidí, co tam žijí. ‚Exponáty‘, tedy zemědělské stroje apod. pod vrstvou prachu, mezitím prázdné plastové láhve, mrtvé vosy, nepořádek.. Na dotaz, z čeho žijí, odpověď: z grantů. To myslím svědčí o mnohém…“, „Tragický pohled na život alternativní komunity. Toto asi nebyl původní záměr pana zakladatele. Budovy nejsou původní ale postavené (i z EU fondů).“ a také „Prostě normální pobíratelé dávek, akorát z EU. Nejsou schopni si vydělat na styl a způsob života, který považuji za správný.“

Musím říci, že představa, že si tam ti lidé prostě jen tak žijí (rozuměj lenoší) a peníze z EU jim padají do klína, mi přijde poněkud úsměvná. Obyvatelé skanzenu nejprve budovy opravili a postavili, věnují se ekologickému zemědělství, provádějí turisty, pořádají tematické workshopy pro školy o různých svátcích a ekologii, a také vedou komunitní Svobodnou školu Ronja. Pan recenzent možná považuje za jediný správný způsob života práci v kanceláři nebo továrně s píchačkami, pak do supermarketu, k televizi a spát. A za to jednou měsíčně výplatu. Když někdo pracuje na poli, zároveň ještě s dětmi, a k tomu udržuje kulturní dědictví - na což dostává granty, tak asi nebude „normální pobíratel dávek“.

Děti nezdraví

Na Mapách.cz, respektive v tamních recenzích, si zase můžeme přečíst: „Tak za nás zajímavý pohled, tedy vlastně asi pokus o snahu žít jinak v dnešní době, než většina lidí v ČR. Pevně věřím, že z dětí zde vyrostou lepší lidé a svět bude jednou velkou kytičkou. Zatím tedy neumí většina dětí ani pozdravit.“

Tak si prosím představte, že máte dům se zahradou, a každý den vám tou zahradou procházejí procesí turistů, která si nejen prohlížejí vaše záhony, ale nakukují i do garáže a do kůlny. Kromě toho, že už to samo o sobě zní hrůzostrašně, budete v takovém případě každého jednotlivého návštěvníka zdravit? Nota bene když budete dítě, které si na rozdíl od vás ty cizince domů nezvalo? Jak píše jeden z recenzentů: „Já nevím, jestli je to fajn, chodit někomu po hospodářství…“

Vypadá to na sektu

Další recenzent na Mapách.cz: „Na mne to působí skoro až jako sekta. Komunita vedená guru panem Vlkem. Vypadá to, že jsou vegani.“

Pracujete v kolektivu? Pak zřejmě budete mít nějakého vedoucího. I spolek Lunaria, který byl, jak se uvádí na webu skanzenu, mimo jiné jedním ze zakladatelů občanské iniciativy „Zachraňme aleje“, která na Frýdlantsku zachránila 500 alejových stromů a domluvila se s Libereckým krajem, který pak do tamějších alejí vysázel 1500 stromů nových, vytvořil přeshraniční cyklostezku „Mlýnská“, naučnou stezku „Okolím Jindřichovic za výšinami ideálů a do údolí duše“, pro děti naučnou „Motýlí stezku“, výstavy „Frýdlantsko, země alejí“ a „Nebojme se vlka nic“ o vlcích, kteří se do tohoto kraje začínají vracet – i tento spolek má přirozeně jednu styčnou osobu, totiž pana Vlka. Nu a věřím, že mezi čtenáři bude dost veganů, kteří si jistě nemyslí, že jsou proto nějací sektáři.

A nyní jak tentýž skanzen vidí zase jiní recenzenti:

„Velice milí lidé nás provedli po všech prostorách!!! Jakoby se zde zastavil čas, nastal klid a nebyl žádný shon. Moc obdivuji nadšení a  práci těchto mladých lidí.“

„Skanzen je krásně udělaný a myslím že by každý měl vidět jak se žilo a jak nádherně jednoduché principy fungovaly. Přišli jsme tam naprosto neplánovaně 15 minut před psanou zavírací dobou a velmi milá a ochotná slečna nám (byli jsme jen dva) nabídla, že nám klidně udělá i rozšířenou prohlídku. Takže naprosto neplánovaně nás tam téměř hodinu provázela, historii znala skvěle. Opravdu kdo tam ještě nebyl, doporučuji. Byla jsem nadšená jak dlouho ne!“

No a teď si vyberte. Víte, mně to připomíná jedno úsloví: Krása je v očích toho, kdo se dívá…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz