Článek
První adventní neděle… Vánoce už klepou na dveře, každý rok je to stejné, příjemné očekávání a těšení se na nejkrásnější svátky roku a zároveň chvat a shon, aby se to všechno stihlo připravit a zajistit včas. Zkuste to letos změnit. Zastavte se, udělejte si pauzu, zaleťte si na víkend do nějaké netradiční destinace, která obvykle nebývá spojená s adventem, ale o to víc vás překvapí a okouzlí. Je to skvělé vybočení ze stereotypu a získáte úplně jiný neotřelý pohled na adventní zvyky a vánoční svátky rozhodně nebudou nudné. Mou destinací je Španělsko, takže já trávím advent tam. Dovolte mi tedy pozvat vás do předvánoční úžasně vyzdobené Barcelony.
Probouzím se do mrazivého rána první adventní neděle, a ještě za tmy vyrážím na letiště. Ideální konstelace pro mé předvánoční putování. Advent může začít! A s ním i pomyslné odpočítávání přibližující nás k nejkrásnějším svátkům v roce. Za vánočními trhy se jezdí do Vídně, Norimberku, Drážďan a jiných měst, ale Španělsko a Vánoce? Tahle země na jihu Evropy je spojována spíš s letní dovolenou u moře než s vánočními tradicemi. Ale je to škoda, protože i tady si umí Vánoce skvěle užít a umí tu vykouzlit překrásnou vánoční atmosféru. A co na tom, že tady nesněží, ale krásně svítí sluníčko a je příjemných 18 °C. Aspoň nebudeme mrznout, ale příjemně se vyhřívat a místo tradičního svařáku si dáme třeba osvěžující sangrii nebo kávu někde na zahrádce a budeme nastavovat tvář příjemným slunečním paprskům, které v tuto dobu nepálí, ale příjemně zahřejí!
Barcelona. O tomhle městě toho bylo napsáno už mnoho. Kdo Barcelonu někdy navštívil, jistě mi dá za pravdu, že tohle místo má neuvěřitelné kouzlo, které vás pohltí. Je toho tady tolik, že jedna návštěva rozhodně nestačí. MŮJ TAJNÝ TIP: Jestli chcete vidět Barcelonu z trochu jiného pohledu a s přidanou hodnotou, přijeďte sem o adventu! Kromě známých památek tu na vás bude čekat úžasná atmosféra nádherně osvětleného města, historické i moderní vánoční trhy, adventní výzdoba, spousta různých atrakcí, a navíc můžete pořídit netradiční vánoční dárky a seznámit se s místními zvyky a tradicemi.
Když jsem se sem poprvé vydala, abych zdokumentovala, jak si užít Barcelonu o adventu, věděla jsem, že to bude stát za to, ale skutečnost mnohonásobně předčila všechna má očekávání! Barcelona, spolu s městy Málaga a Vigo, utratí za vánoční výzdobu nejvíce ze všech španělských měst. V letošním roce (2024) investovala barcelonská radnice do vánočního osvětlení neuvěřitelných 3,3 milionů eur! Tak to už přece musí stát za to. Vánoční výzdoba se chystá už od října, aby bylo vše připraveno na slavnostní rozsvícení, a můžete si ji užít až do „Tří králů“, tedy do 6. ledna, což je pro Španěly vyvrcholení Vánoc.
Velkou nevýhodou pozdně podzimního a zimního cestování je nedostatek světla, brzy se stmívá, což není pro poznávací turistiku zrovna ideální. Ale v době adventu se tato nevýhoda jako zázrakem stává výhodou. Nedočkavě se těším, až se setmí, ulice se rozzáří vánoční výzdobou a já se budu moci vydat na procházku nasvíceným městem s vánoční atmosférou. Asi mi ta světýlka tak nějak pomáhají zahnat nedostatek světla a chmury zimních dní a je to skvělá náhražka chybějících slunečních paprsků. Tady v Barceloně v této roční době nastává soumrak kolem půl šesté večer, což je také čas, kdy se celé město rozsvítí miliony světýlek a nastává ta pravá chvíle pro nás romantiky, ideální čas na předvánočně laděnou procházku. A jestli už vás bolí nohy a nechce se vám běhat večerními ulicemi, mám pro vás řešení, jak objevovat adventní Barcelonu a vánoční osvětlení hlavních místních památek a ulic z trochu jiné perspektivy, a přitom neudělat ani krok navíc: Užijte si speciální předvánoční podvečerní vyjížďku vyhlídkovým autobusem. Z horní paluby se budete moci vánoční výzdoby v barcelonských ulicích téměř dotknout!
Kromě klasických lákadel v podobě trhů a osvětlených bulvárů a historických památek si tady pro místní i návštěvníky každoročně připraví úžasnou podívanou. Podařilo se tu spojit úchvatnou modernistickou architekturu s magickým kouzlem Vánoc a výsledek je dech beroucí podívaná, které se nebudete moci nabažit. Stará historická nemocnice Hospital Sant Pau, toto mistrovské dílo architekta Lluíse Domènecha i Montanera nacházející se jen pár kroků od slavného chrámu Sagrada Familia, nepatří k nejnavštěvovanějším barcelonským památkám, přesto (nebo právě proto) byl tento modernistický komplex vybrán jako místo konání světelné show v romantickém předvánočním duchu. A byla to skvělá volba!
Po setmění se celý areál bývalé nemocnice promění v překrásně nasvícené pohádkové kulisy. Rázem se ocitnete jakoby v jiném světě. Každý kout je zde nádherně osvětlený, každý detail vyzařuje své osobité kouzlo, zahrada hraje všemi barvami, fasády zdejších budov ožívají díky nejmodernějších technologiím, za bílého dne obyčejný trávník se po setmění promění v kouzelné místo díky neskutečné barevné produkci, která je sladěná s doprovodnou hudbou, samozřejmě nechybí spousta vánočních stromků, nejen těch klasických středoevropských, ale jsou tu třeba i krásně nasvícené pomerančovníky, kde se světýlka proplétají kolem právě dozrávajících plodů, další atrakcí bývá třeba ohromná krychle plná světýlek měnících barvy podle hudební choreografie, která vás vtáhne do svých útrob a vám se z ní vůbec nebude chtít ven (ta tady byla loni, ale třeba letos překvapí něčím jiným). Zkrátka fantastická podívaná, kterou budete sledovat se zatajeným dechem. Kdo máte stejně jako já rádi světýlka a předvánoční atmosféru, nesmíte tuto atrakci propásnout! Nebudete litovat.
K Vánocům neodmyslitelně patří i vánoční trhy, které tu mají dlouhou tradici, některé se tu pořádají již více než 200 let. Nejnavštěvovanější jsou trhy, které se konají v gotické čtvrti před katedrálou svaté Eulalie, a také ty u světoznámého Gaudího chrámu Sagrada Familia. Další tradiční vánoční trh se koná ve starém přístavu. Tento trh vám přinese netradiční spojení Vánoc a moře, kromě stánků s vánočním sortimentem zde najdete například plovoucí betlém, obrovskou osvětlenou vánoční kouli, do které můžete vejít a budete všemi těmi světýlky doslova obklopeni, historický cirkus, gastrozónu s místními vánočními delikatesami, a nechybí ani obří ruské kolo, kterým se můžete svézt a vychutnat si pohled na osvětlený přístav a město z ptačí perspektivy. Kdo by této atrakci odolal!
A co si na barcelonských vánočních trzích můžete koupit? Mají tu samozřejmě tradiční vánoční zboží, na které jsme zvyklí od nás, jen v trochu jiné podobě. Místní tu kupují vánoční stromky a další vánoční dekorace, což my asi nevyužijeme, ale nějakou tu vánoční ozdůbku nebo betlém? Proč ne. Je to krásný suvenýr, který vám každoročně o Vánocích bude připomínat vaši návštěvu předvánoční Barcelony. A můžete si z toho udělat pěknou tradici: Každý rok navštívit nějaký adventní trh a přivézt si nějakou maličkost, vánoční ozdobu nebo figurku do betlému, a ta vám ty dálky bude připomínat. A pokud sháníte nějaký dárek pro své blízké, můžete si vybrat ze spousty rukodělných výrobků místních uměleckých řemeslníků. No a samozřejmě nechybí ani sladkosti. Právě tady můžete ochutnat tradiční místní vánoční cukroví, dát si oblíbenou (nejen) vánoční dobrotu churros s čokoládou, nebo si třeba koupit čokoládu s českou stopou… (ale o tom zas někdy příště, až budu psát o španělských sladkostech, sem by se to všechno nevešlo).
Jen snad zmínka o španělském vánočním cukroví. Místní hospodyňky nepečou, netráví hodiny zpocené a upachtěné u sporáku. Vánoční přípravy pojaly naprosto odlišně. Naparádí se a vyjdou do ulic, vlítnou do krámku s turrónem, což je typická místní vánoční sladkost s různými příchutěmi, nakoupí toho plný košík, a ještě stihnou vychutnat si s kámoškou kafíčko na terase některého z místních barů. A je napečeno! Zkuste to letos také tak. Je to skvělé! (Já vím, tradice je tradice… Ale jednou to člověk může zkusit udělat trochu jinak.)
Vánoční trhy jsou také skvělou příležitostí, jak se seznámit s místními vánočními tradicemi a zvyky. Ty katalánské jsou opravdu kuriózní! Většina jich je spojených s vyměšováním, což neznalé návštěvníky dost překvapí. Děti milují kakací polínko. Má nožičky, typickou katalánskou čapku a bývá přikryté dekou. Děti si ho donesou domů, krmí ho zbytky, aby se „naplnilo“, a o Vánocích do něj mlátí klacíkem a přemlouvají ho, aby se vykakalo. Nakonec polínko „vykaká“ nějaké dobroty a malé dárečky. Na větší dárky si španělské děti musí počkat až do 6. ledna, nenosí je totiž Ježíšek, ale Tři králové. I když v posledních letech se sem pomalu vkrádá nová tradice a dárky nosí Papá Noel už 25. prosince. Dětem se prostě nechce čekat na dárky až do ledna.
Dalším překvapením jsou stánky s kadícím mužíčkem v typickém katalánském oděvu, bílé košili, tmavých kalhotách a s červenou čapkou na hlavě. Fakt je to chlap se staženými kalhotami a hnědou hromádkou pod holým zadkem! Tato figurka je součástí většiny katalánských betlémů (dokonce i těch historických). Pochopitelně se umisťuje na nějaké skryté místo, (nejen) děti soutěží, kdo ho dřív v betlému objeví. Tahle figurka umístěná v betlému by vám měla přinést štěstí! Inu, jiný kraj, jiný mrav. Já bych to nepodceňovala a raději bych si také jednoho pořídila. Jistota je jistota!
Barcelona ale není jediným španělským městem, kde si užívají předvánoční atmosféru, příští adventní víkend mě čeká další štace, takže vám budu moci ukázat, jak slaví Vánoce na Kanárech, v Madridu, nebo třeba ve slunné Andalusii.
Mějte krásné Vánoce! Nebo jak by vám popřáli tady v Katalánsku: „Bon Nadal“!