Hlavní obsah
Cestování

Na Kokořínsku se bude likvidovat 64 kempů, plošný zákaz kempů platit nemusí

Foto: Marta Dušková

V chráněné krajinné oblasti na Kokořínsku se z trampingu, který má u nás dlouhou tradici, stalo spíše chataření, které má negativní dopad na přírodu.

Článek

Na Kokořínsku je více než sto trampských kempů a odborná skupina, která vznikla na ministerstvu životního prostředí, v úterý představila řešení, za jakých podmínek lze zachovat tramping v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Skupina se skládá ochránců přírody, vlastníků pozemků, hospodářů, vědců i samospráv.

Podle vedoucího Jiřího Huška z Agentury ochrany přírody a krajiny je nyní k odstranění určených 64 kempů. Odborná skupina na počátku pracovala s počtem 138 identifikovaných trampských nocovišť a mezi nimi se vyskytovaly nelegální stavby srubů až po prosté ležení pod skalním převisem. Z těchto kempů bylo během posledních měsíců a let zlikvidováno už 39. Nyní tedy skupina pracuje s necelými sto kempy a z toho počtu další čtyři kempy jsou nepřijatelné a budou odstraněny v nejbližších dnech. Z celkového zbytku je potenciálně určeno k odstranění 64 kempů z důvodu nesouhlasu ochrany přírody, vlastníka lesa nebo archeologů. Se zbylými 31 kempy bude zahájen proces jejich legalizace, protože tuto chvíli není u nich žádný rozpor. Ale všechny musí být v souladu s českým právním řádem.

Podle vyjádření odborné skupiny zatím zákaz kempů v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko nemusí tedy plošně platit. Trampská tradice je stará více než sto let, ale pokud je na území vyhlášena státní ochrana přírody, je to jinak. A právě tady se už roky táhl spor a správa CHKO žádala o rychlou a úplnou likvidaci trampských nocležišť a trampové naproti tomu chtěli, aby stát postupoval výběrově a odstranil jen stavby přilepené k pískovcovým skalám pomocí montážní pěny a produkující velké množství odpadu a menší kempy zachoval.

Foto: Marta Dušková

toulky Kokořínskem

Foto: Marta Dušková

toulky Kokořínskem

Foto: Marta Dušková

Kokořínsko

K trampingovým aktivitám je CHKO Kokořínsko – Máchův máj využíváno již sto let, ale vlivem sociálních sítí, změnou trendu chování společnosti a například vlivem aplikace, která přesně lokalizuje jednotlivá trampská nocoviště, se značně zvýšil počet návštěvníků. Odborná skupina ministerstva životního prostředí hledala kompromis, jak umožnit návštěvníkům poznávání přírody, ale také snížit dopady jejich aktivit a v území zachovat prostor pro tramping.

„To, že lidé do přírody chodí, poznávají ji a na některých místech i nocují, považuji za velmi důležité. Zároveň ale tyto aktivity nesmí být v rozporu s naším právním řádem, nemohou mít negativní dopad na přírodu a neměly by být v konfliktu s vlastníky pozemků. Není to ale jen otázka státní ochrany přírody. Chtěl jsem proto, aby se všichni, kterých se to týká, posadili za jeden stůl a navrhli, jak postupovat, aby trampská tradice byla na Kokořínsku zachována navzdory měnícím se okolnostem. Jsem rád, že se během půlroční práce skupiny podařilo najít společný pohled na řešení problému a že je výsledkem konkrétní postup. Práce tímto ale nekončí, situace bude vždy jednou za půl roku vyhodnocována, a to dlouhodobě,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík.

Kokořínsko je krásné, plné krásných pískovcových skal, krásných zákoutí a za prozkoumávání určitě stojí. Nejsem fanoušek trampingu, ale rozumím této zálibě a kdysi trampoval i můj muž. Spát pod širákem a vnímat krásu okolo trochu jinak má jistě svoje kouzlo, ale ne o všech návštěvnících Kokořínska lze říct, že jsou trampové, kteří přírodu chrání.

O krásném Kokořínsku a toulkách jsem se zmínila i ve svých předchozích článcích viz odkazy:

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz