Článek
Jáchym Kondelík (Česko)
Mnoho fanoušků toto jméno možná ještě v září minulého roku ani neznalo. Po posledním extraligovém ročníku však každý ví, kdo je Jáchym Kondelík. V dresu budějovického Motoru letos nasbíral v 51 zápasech 47 bodů a platný byl především v předbrankovém prostoru, kde těžil ze svého důrazu a urostlé postavy. Jako jeden z mála zahrál dobře na Českých hokejových hrách. Pro český tým by mohl být platný ve všech herních činnostech.
Oscar Fisker Mølgaard (Dánsko)
Nejmladší člen dánské nominace se bude chtít ukázat hokejovému světu. Už před rokem byl v nominaci Dánska, ale v šesti utkáních si nepřipsal ani bod. V této sezoně se mu povedlo ve švédské lize nasbírat 24 body (9+15) a v pěti přípravných utkáních před turnajem si připsal 5 bodů (3+2). Měl by tak být tahounem dánské ofenzivy, která bude střelce, vzhledem k neúčasti stálic Jensena s Ehlersem, nutně potřebovat.
Konsta Helenius (Finsko)
Během šampionátu oslaví teprve 18. narozeniny. Přesto by měl patřit k největším hvězdám finského výběru, který je oproti minulému turnaji opět hodně obměněný. Helenius se navíc skvěle předvedl i na Českých hokejových hrách, kde ukázal svou šikovnost především v samostatných nájezdech proti Švédsku. Pokud dojde Finsko v turnaji daleko, může být jednou z hvězd celého mistrovství.
Pierre-Édouard Bellemare (Francie)
Pokud jsme u Heleniuse zmiňovali dravé mládí, tady máme pravý opak. Francouzský 39letý útočník by měl být, vzhledem k jeho neoddiskutovatelným zkušenostem z NHL a mistrovství světa, jasným tahounem týmu, jehož hlavním cílem bude záchrana v elitní skupině. Na sklonku kariéry se už od něj v zámoří nečekají bodové a gólové žně. Za to v národním týmu by měl být tahounem a Francouzi na něj budou hodně spoléhat.
Connor Bedard (Kanada)
Už ve své první sezoně v NHL ukázal, že bude hvězdou nejprestižnější hokejové ligy. Na měsíc jej sice vyřadilo zranění čelisti, ale po svém návratu se okamžitě vrátil do optimální formy. Connor Bedard disponuje vším, co by měl elitní hokejista mít. Především jeho dravé průniky do útočného pásma, rychlá a přesná střela a také šikovné ruce budou dělat obraně soupeře obrovský problém. Také on bude velmi žhavým adeptem pro All-Star tým MS.
Nikita Mikhailis (Kazachstán)
V týmu Kazachstánu se může na první pohled hledat hvězda obtížně. Pozorný hokejový fanoušek ovšem už dávno zná jméno Nikita Mikhailis. Hráč, který tradičně patří mezi nejproduktivnější hráče týmu na MS, je nebezpečný především svou střelou, kterou se vymyká ostatním spoluhráčům. Právě na něj budou Kazachstánci spoléhat, protože také u nich se očekává tuhý boj o udržení.
Elvis Merzlikins (Lotyšsko)
První a také jediný brankář v tomto textu. Právě pozice maskovaného muže je pro tým jako je Lotyšsko naprosto klíčová. Když se vrátíme o rok zpět, tak Lotyše dovedl k historickému bronzu fantastický Arturs Šilovs, který se stal MVP turnaje. Merzlikins měl letos v Columbusu slabší ročník, a také proto si bude chtít zlepšit chuť na vrcholu reprezentační sezony. Právě na něm bude hodně stát úspěch či neúspěch lotyšského týmu. Bude-li Merzlikins v brance jistý, mohou Lotyši opět dojít daleko.
John-Jason Peterka (Německo)
Na minulém šampionátu posbíral 12 bodů (6+6). Letos už je zase o rok zkušenější a sezona se mu povedla ještě více než ta předchozí. To vše naznačuje, že by i letos mohl atakovat hranici deseti bodů na turnaji a pomoci Německu proklouznout opět ideálně do finále, jako tomu bylo před rokem v Tampere. Našemu západnímu sousedovi bude chybět kvůli zranění Tim Stützle, a proto bude tíha okamžiku ležet především na útočníkovi Buffala.
Michael Brandsegg-Nygård (Norsko)
Předpokládá se, že by na následujícím draftu měl být v první desítce. Dobře se ukázal také na posledním juniorském MS, které zakončil s bilancí bodu na zápas. Povedla se mu také příprava před turnajem, když hned v prvním přípravném utkání nasázel čtyři branky do sítě Dánska při výhře 4:3. Pokud se spojí s Matsem Zuccarellem, mohli bychom sledovat velmi zajímavou dvojici.
Patryk Wronka (Polsko)
Poláci jsou velkou neznámou mezi světovou hokejovou elitou. Minulý rok postoupili a letos bude jejich cílem jednoznačně udržení. Obstarávat góly by měl především útočník Patryk Wronka. Ten se stal nejproduktivnějším hráčem letošní sezony polské hokejové ligy. Bude tak velmi zajímavé sledovat srovnání elitního útočníka polské soutěže s ostatními světovými obranami a brankaři. Poláci však budou především sázet na týmovost a soudržnost, protože jsou jednoznačným outsiderem turnaje.
Marco Rossi (Rakousko)
Nevynechal jediný zápas základní části NHL. Celkově si připsal v 82 utkáních 21 branek a 19 asistencí. Rossi je tak ve 22 letech budoucností rakouského hokeje a především on by měl pomoci Rakousku se udržet. V utkáních se slabšími soupeři by tak mohl být rozdílovým hráčem. Na něm bude stát ofenziva Rakouska.
Juraj Slafkovský (Slovensko)
Ani on nevynechal jediné utkání základní části NHL a dostal se na 20 branek. Povedenou sezonu tak chce završit úspěchem se slovenským týmem, který má letos minimálně čtvrtfinálové ambice. Hezky se trefil v přípravě proti USA, kdy si sám akci připravil a úspěšně zakončil. Jemu se povedlo už předchozí MS, které zakončil s bilancí 3+9. Letos však Slováci čekají ještě větší gólovou pomoc z jeho strany. Jako bývalá jednička draftu bude opět strhávat pozornost soupeřů a fanoušků.
Adrian Kempe (Švédsko)
Další hráč, který letos prožil životní ročník v zámoří. Už to sice není ve svých 27 letech žádný mladíček, přesto na MS byl pouze třikrát. Právě on je ovšem jedním z hráčů pamatující poslední cenný kov z MS před šesti lety. Vybrat v týmu Švédska jednoho hráče, který by měl na sebe strhávat pozornost diváků bylo obtížné, vzhledem k tomu, jaký tým letos Švédové do Česka přivezli. Na Kepmeho však padla volba právě z toho důvodu, že zažil bodově nejlepší ročník v kariéře a zároveň je v ideálním hokejovém věku. Měl by tak být jedním z tahounů týmu při cestě na nejvyšší stupínek.
Romas Josi (Švýcarsko)
Last minute posila, kterou Švýcaři vítají s otevřenou náručí. Roman Josi je už po mnoho let elitním obráncem v NHL, který skvěle vyvažuje defenzivní a ofenzivní složku ve své hře. Právě v přesilových hrách mužstva by měl být faktorem X a bude to on, kdo bude odzadu dirigovat hru týmu. Švýcaři navíc cítí, že letos je možná poslední šance na velký úspěch na MS, protože generační obměna kádru probíhá velmi pozvolna, a proto budou letos enormně toužit po úspěchu.
Cole Caufield (USA)
Také v týmu Spojených států bylo rozhodování skutečně složité, neboť letos postavili Američané vskutku našlapaný tým. Po dlouhém rozhodování tak padla volba na 22letého Caufielda, kterému se letos také velmi dařilo v zámoří a bude to pro něj první MS mezi dospělými. NHL už hraje pravidelně čtyři roky, a proto by mohl být jednou z hlavních tváří amerického výběru, který by si to měl rozdat se Švédskem o první místo v ostravské skupině. Caufield už navíc zná prostředí ostravské haly, když se zde účastnil MS juniorů v roce 2020.
Liam Kirk (Velká Británie)
Na šampionátu v roce 2021 se dělil o korunu krále střelců s Kanaďanem Mangiapanem a vysloužil si nabídku z Arizony. Když se v zámoří neprosadil, zamířil před touto sezonou do Litvínova. První polovinu soutěže měl možná trošku slabší. V té druhé, a především v play off, už všem prokázal, že je skutečným ostrostřelcem a sezonu zakončil s 28 brankami. Také letos je právě on největší hvězdou v týmu Velké Británie, jejíž cílem je jednoznačně udržení se. Bude zajímavé sledovat jeho soupeření s Marcem Rossim ve vzájemném utkání.