Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pot, pivo nebo párátka: Jaké jsou nejdivnější fobie?

Foto: Martin Gába s pomocí Bing Designer

Vystrašená skupina lidí

Každý z nás má z něčeho strach. Vedle známé arachnofobie nebo akrofobie však existují daleko podivnější obavy, které vás možná překvapí. Pojďme se na ně podívat.

Článek

Bromidrosifobie

Kéž by touto fobií trpěli někteří spolucestující v MHD nebo bývalí spolužáci. Svět by byl hned příjemnější – nebo alespoň voňavější. Bromidrosifobie je totiž strach ze svého potu. Snad se tato fobie co nejrychleji rozšíří, aby se pobyt ve stísněném prostoru s cizími lidmi stal snesitelnějším.

Dentoskalpofobie

Párátka jsou běžnou součástí péče o zuby, ale lidé s dentoskalpofobií se jim vyhýbají obloukem. Tento strach může mít své výhody – například se asi nemusí obávat o své dásně. Na druhou stranu, zápach z úst jim zřejmě nevadí tolik jako samotná představa párátka.

Efebifobie

Strach z mladých lidí je v poslední době poměrně rozšířený, zejména mezi starší generací. Efebifobie, neboli obava z dětí a teenagerů, je často doprovázena frázemi typu „Ta dnešní mládež!“ Tento strach je spíš společenským fenoménem než zdravotním problémem.

Fobofobie

Tohle je opravdu zajímavé. Už z názvu fobie vám možná došlo, že se jedná o strach ze strachu, tedy taková fobie na druhou. Jedinci s touto fobií mají většinou ještě nějaké další. Mají strach, že dostanou zase strach z dalšího jevu. Výsledkem je začarovaný kruh, který je velmi těžké přerušit.

Hippopotomonstrosesquipedaliofobie

Tento jazykolam označuje strach z dlouhých slov. Ironie? Ano, určitě. Kdo vymyslel tak komplikovaný název, měl zřejmě smysl pro černý humor, protože vyslovit toto slovo je pro postižené stejně hrůzostrašné jako samotná fobie.

Chrometofobie

Představte si, že máte strach z peněz. Přesně to je podstatou chrometofobie. Ačkoliv většina lidí by se spíš obávala jejich nedostatku, zde je tomu přesně naopak. Výplaty jsou pro tyto jedince noční můrou.

Nomofobie

Generace Z a Alfa pozor! Nomofobie je strach ze ztráty signálu nebo přístupu k mobilnímu telefonu. V dnešním digitálním světě se procento postižených touto fobií pravděpodobně stále zvyšuje.

Oftofobie

Těžko pochopitelné, ale skutečné – strach z otevření očí. Jak lidé s touto fobií fungují? To by vydalo na zajímavý rozhovor. Každodenní akt, který většina z nás bere jako samozřejmost, je pro ně zdrojem děsu.

Pentherafobie

Máte rádi vtipy? Pokud ano, kterou kategorii máte nejradši, a kterou naopak zcela nesnášíte? Na poslední otázku si dovolím odpovědět za vás – vtipy o tchyních. Jednoznačně netrapnější a nejméně vtipná kategorie humoru určitě nerozesměje lidi trpící touto fobii, neboť právě z tchyní mají strach. Nesnášenlivost vůči tchyním je taková paní Colubmová – spousta lidí o nich mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl.

Češtinářské okénko: Slovník spisovného jazyka českého uvádí jen slovo tchyně a varianta tchýně je zde uvedena pouze jako nespisovná varianta, spadá tedy pod obecnou češtinu. Přestože slovo vyslovujeme s dlouhým ypsilon, v psané formě bychom měli ve spisovné češtině dodržovat ypsilon krátké, tedy tchyně.

Zytofobie

Začneme stejně, jak jsme skončili – přáním, aby touto fobií trpělo co nejvíce lidí a především Čechů. Bylo by pak méně obézních, opilých a na alkoholu závislých lidí. Strach z piva však v naší zemi bohužel rozhodně nehrozí.

Češtinářské okénko: Celým článkem nás provázelo slovo fobie a možná vás napadlo, proč jej zde uvádím bez čárky nad písmenem O. Český pravopis totiž uznává jako správnou pouze podobu fobie, tedy bez čárky. Výraz pochází z řeckého fobos, proto je délka samohlásky nadbytečná, protože ani v původním slově se nevyskytuje.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz