Hlavní obsah
Názory a úvahy

Rasismus je v Česku obrovský problém. Policie by jej měla začít řešit

Foto: Martin Gába s pomocí Bing Designer

Lidé všech národností stojí nad nápisem „No room for racism“

Češi a rasismus – spojení, které bohužel můžeme vídat stále častěji, ať už na sociálních sítích, nebo i přímo na některých sportovních akcích. Právě s rasismem se musí v posledních dnech a týdnech vypořádávat česká atletka Lurdes Gloria Manuel.

Článek

Už ve svých 18 letech ukazuje běžkyně Lurdes Gloria Manuel obrovský talent. Ten mohli vidět jak diváci v Ostravě na Zlaté tretře, tak také fanoušci, kteří sledovali ME v atletice z Itálie, kde právě mladičká Česka vybojovala senzační čtvrté místo v závodě na 400 metrů.

Stejně jako poznala pocit úspěchu a slávy, musí se také bohužel vypořádat s kritikou z řad českých „vlastenců“, kteří poukazují na její jméno a především barvu pleti.

Má 18 let, celý život před sebou a skvěle nastartovanou kariéru. Rodačka z Ostravy nyní žije v Táboře a může se pochlubit mj. tím, že mluví plynně pěti jazyky. Mimo češtiny ovládá také francouzštinu, portugalštinu, angličtinu a ruštinu.

To jsou úspěchy, které by jí mohli internetoví chudáci, kteří mají nutkání urážet mladou dívku na základě její barvy pleti, jen závidět. Lidé, co v životě nic nedokázali, si léčí mindráky na mladé nevinné sportovkyni, protože má pouze jinou barvu pleti.

Bohužel tyto případy nejsou ojedinělé. S rasismem se svého času musel vypořádávat třeba francouzský fotbalový útočník Jean-David Beauguel, na něhož dělaly opičí skřeky jednotky příznivců Olomouce při jednom z ligových utkání.

A další desítky případů rozhodně evidujeme nejen ve sportu, ale také v běžných každodenních situacích, které však vidí na vlastní oči jen hrstka lidí a na veřejnost se ve většině případů vůbec nedostanou.

V prosinci minulého roku zažila Praha katastrofu v podobě střelby na Filozofické fakultě UK. Poté, co bylo po všem, se na sociálních sítích začaly objevovat příspěvky a komentáře schvalující útok. Policie se těmito případy následně zabývala.

Měla by se proto snažit zabývat také těmito případy, kdy jsou mezi námi stále tací, co hrdě uznávají ideologii, která měla v minulém století na svědomí miliony obětí. Ano, určitě musí být mnohdy obtížné jakkoliv dohledat skutečnou identitu jedince, pokud se to však povede a dotyčný bude jakkoliv tvrdě potrestán, mohl by to být signál směrem k dalším podobně smýšlejícím dezolátům.

Ještě smutnější je pak uvědomění si, že tito hlupáci mají nebo budou mít někdy děti a tyto názory budou dále jejich prostřednictvím šířit i mezi další generace.

Při zjištění, kolik lidí v Česku uznává tuto ideologii a bezostyšně jí dává najevo na sociálních sítích, není divu, že lidé jako Tomio Okamura, Kateřina Konečná, Jindřich Rajchl nebo Filip Turek mají stále početnou skupinu svých podporovatelů.

Stejně jako se snaží proti rasismu bojovat sport v poslední době a za jakékoliv projevy dává dotyčným tresty, což pocítil nedávno i fotbalový trenér Petr Rada, měl by být sankciován kdokoliv souznící s touto nechutnou ideologií, která mezi námi už dávno neměla být.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz