Článek
Předloni v létě jsem byl v rámci lázeňského pobytu ubytován v jednom z lázeňských hotelů v horní části Mariánských Lázní, odkud jsem vyrazil na výlet směrem Kladská.
Prošel jsem Martínkův park okolo hudebního pavilonu a sochy Tři múzy, a poté to stočil na Metternichovu cestu. Metternichova trasa je nenáročná a provede vás tichými lesy. Svůj název dostala podle míst kudy prochází. Dříve se tady nacházely obory knížete Metternicha. Pokud chcete dojít na Kladskou, musíte z této cesty sejít. Hned na začátku cesty mě překvapil rozsáhlý skomírající lázeňský hotel. Moc dobře to nepůsobí a celkově to vůbec nezapadá do jinak krásného lázeňského města.
U vyhlídky Karola jsem odbočil na Kubelíkovu cestu. Vyhlídka Karola vznikla na počest významné návštěvy města , bavorské královny Karoly. Její původ můžeme dohledat již v roce 1875. Momentálně je vyhlídka zachovalá. Bohužel, během mé návštěvy byla obrostlá hustým porostem, o výhledu se moc mluvit nedalo.
Metternichova cesta
Ponurost na začátku cesty která do lázeňského města vůbec nezapadá
Pokračoval jsem dál okolo hájovny Valy a po Smetanově aleji asi 3 km až na rozcestí u stohu. Zde jsem šel dál po modré turistické trase se zvláštním jménem - tanková. Šíře této cesty nabízí důvod jejího pojmenování. Již v těchto místech se příroda začíná měnit v závislosti na okolních rašeliništích. Na dalším rozcestí jsem odbočil doprava po žluté. Kdo by měl zájem může odbočit doleva a po Bašusově cestě dojít až do Lázní Kynžvart. Na křižovatce u Jedlí jsem pokračoval po zelené směrem na Kladskou. Cesta je malá asfaltová silnice s normálním provozem a dovede vás přímo k NPR Kladské rašeliny.
Tanková cesta
Kousek od rozcestí u stohu
Část od rozcestí u Jedlí až po Kladskou bych nazval muším údolím, protože po celé 2 km na mě útočili hejna otravných mušek. Do té doby jsem nikdy nic podobného nezažil. Ani pořádná dávka repelentu je neodradila. Naštěstí přímo na Kladské a v okolí byl od nich klid.
Rozcestí u Jedlí
NPR Kladské rašeliny se nachází v CHKO Slavkovský les a dělí se na pět částí: Tajga, Paterák, Lysina, Husí les a Malé rašeliniště. Zvolil jsem okruh kolem Kladského rybníka, který přímo sousedí s Tajgou. Nejprve jsem prošel kolem malých rybníčků Louka 1 a Louka 2. Zde je možnost posezení přímo u vody a věřím že nemalé části něžného pohlaví to místo učaruje.
Další zajímavost je doslova magická. Je to strom Čarověník. Čarověník je v podstatě chomáčovitá nebo metlovitá znetvořenina na stromech. Strom vás zaujme svým vzhledem už z dálky a popravdě byl jedním z důvodů proč jsem toto místo navštívil.
Čarověník
NS Kladská
Naučná stezka vede z větší části po dřevěném chodníčku a je zakázáno vstupovat mimo vyznačené trasy. Okolí Kladského rybníku je překrásné a opravdu se tam cítíte jako uprostřed severoamerické tajgy. Příroda je zde ponechána svému osudu bez jakéhokoliv zásahu člověka. Po cestě dále dojdete na rybník Bahňák, který je rozdělen hrází na horní a dolní. Právě zde nejvíc uvidíte, jak se zdejší krajina vymyká normálu klasické české krajiny, jak ji známe. Na horním Bahňáku je přístřešek s knihou návštěv, kde se můžete podělit o své pocity z tohoto místa.
Kladský rybník
Rybník Bahňák
NS Kladská je okružní a měří asi 2 km. Není náročná, nečekejte žádné kopce ani průlezy apod. Naučná stezka zde vznikla již v roce 1977 a do nynější podoby byla zvětšena v roce 2010.
Dřevěný přístřešek na Bahňáku
Na osadě Kladská se dá zaparkovat a v místní restauraci slušně najíst. Byl jsem zde během 14 dní hned dvakrát, natolik se mi okolní příroda líbila. Doporučuji návštěvu všem, kteří chtějí vidět nezvyklou přírodu na západě Čech a odnést si zážitek podobný z návštěvy severoamerické tajgy.