Hlavní obsah
Cestování

Návštěva u Báby a Dědka

Foto: Martin Kučera

Balvan dědek

Skalní útvary Bába a Dědek, které jsem navštívil, se nacházejí asi kilometr od obce Žihle v západních Čechách.

Článek

Auto jsem zaparkoval na malém bezplatném parkovišti za obcí směrem k osadě Nový Dvůr. Skalní útvary se nacházejí v přírodním parku Horní Střela, kterým prochází několik značených turistických tras. Zvolil jsem žlutou trasu ve směru: Dědek-Bába-Viklan-Hřib-Zřícenina zámku Nový Dvůr. Z parkoviště jsem k Dědkovi dorazil během chvíle. K tomuto žulovému obrovi jsem musel zdolat asi půl kilometru stoupání, ale věřte, že to rozhodně stálo za to.

Dědek je obří žulový balvan s výškou 5 metrů a šířkou 8 metrů. První co na mě vybaflo s poza stromů byl zadek Dědka. Bochníkovitý tvar tohoto kamenného obra mě zaujal nejvíce. Jen o kus dál se nachází podobný balvan. Nazval bych ho Dědkovo mladším bratrem. Oba kameny jsou si podobní, akorát ten bezejmenný je o dost menší. Dědek je miliony let starý a vznikl pomalým tuhnutím magmatu někdy na přelomu starohor a prvohor. Současnou podobu mu dalo teplé a vlhké podnebí během druhohor. Jen se tu tak líně válí už od nepaměti. A Vy si u něj můžete odpočinout v turistickém přístřešku a žasnout nad divem přírody.

Foto: Martin Kučera

Dědek

Foto: Martin Kučera

Dědkův menší brácha

K žulové Bábě jsem došel asi po dalším půl kilometru stráveném na žluté stezce. Tento také bochníkovitý gigant je 12 metrů široký a dosahuje poloviční výšky. Informace o přesných rozměrech se mírně liší ale podle většiny z nich je Bába o fous větší než Dědek a drží tak rekord největšího žulového balvanu v ČR. Z mého pohledu mi to taky tak přišlo. Na druhou stranu Dědek se mi zdál hezčí.

Foto: Martin Kučera

Bába

Foto: Martin Kučera

Cesta k Bábě

V okolí obou balvanů se nachází spoustu rozesetých „vnoučat“ a v podstatě mě jejich přítomnost doprovázela po celý výlet. Jejich tvary jsou stejně zaoblené a dle dostupných informací zde probíhala těžba žuly a mnohé balvany byli roztříštěny. V okolí Báby jsou ještě vidět pozůstatky po menších dolech, které tu kdysi byli. Bába z Dědkem naštěstí takovému osudu utekli a my se můžeme těšit z jejich přítomnosti.

Foto: Martin Kučera

Balvany v okolí

Foto: Martin Kučera

Balvanoviště

Další můj cíl bylo skalní městečko Viklanů. Viklan je rozměrný skalní blok nebo balvan, který se pouze malou částí dotýká skalnatého podloží. Název vychází ze skutečnosti ,že tyto objekty lze zpravidla s vynaložením určité síly rozkývat.

Zde najdeme jen malou skupinku Viklanů ale i tak to působí fantasticky a mě hned napadla hláška: “ a že to nespadne". Dvě lavičky umístěné hned naproti Viklanům pod vysokými stromy poskytují stín v letních měsících. Mě to taky přišlo vhod protože i když je duben tak je nezvyklé teplo. Doporučuji si skalní městečko obejít celé dokola. Z každé světové strany to má jinou atmosféru.

Foto: Martin Kučera

Skalní městečko Viklanů

Foto: Martin Kučera

Z každé strany unikát

Na chvíli jsem sešel ze žluté stezky abych se šel podívat na další místní zajímavost-balvan s výstižným názvem Hřib. Jestli chcete vidět jak příroda dokázala postupem času z obřího balvanu vytvořit velkou kamennou houbu, tak zde máte možnost. Slunce začalo solidně hřát a já byl rád že mě žlutá turistická trasa vede převážně lesem. Stále bylo na co koukat. Lesy jsou doslova posety balvany různých tvarů a velikostí. Na rozcestí u Uhlířské louky jsem odbočil doprava směrem k zřícenině zámku Nový dvůr.

Foto: Martin Kučera

Balvan Hřib

Foto: Martin Kučera

V okolí je spousta různých balvanů

Zřícenina zámečku se nachází hned vedle silnice a o její minulosti toho moc nevíme. Zámek vznikl pravděpodobně někdy v 17.století a postupně byl upravován až do 19. století, kdy dostal podobu se dvěma okrouhlými věžemi. Během 2.sv.války zde byli ubytováni francouzští a polští váleční zajatci kteří zde prováděly v okolí nucené práce. Posledním šlechtickým majitelem zámečku byl hrabě Prokop IV. Lažanský. Tomu byl majetek v roce 1945 na základě Benešových dekretů zestátněn a rodina Lažanských odešla do zahraničí. Ne dlouho po té zámeček z neznámých důvodů vyhořel a nebyl již nikdy opraven.

Foto: Martin Kučera

Zřícenina zámečku Nový dvůr

Foto: Martin Kučera

Zbytky okrouhlé věže zámečku

Od zámečku jsem se vrátil po modré stezce zpět do Žihle. Modrá turistická trasa je zde zároveň cyklostezkou a musím říct že velmi povedenou. Přírodní park Horní střela se svými balvany má co nabídnout a je to můj tip na rodinný výlet.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz