Článek
Hradčanské stěny jsou ve správě vojenských lesů a statků ČR a musím říct, že okolní příroda je na první pohled v dobrém stavu.
Jako výchozí bod můžete zvolit záchytné parkoviště v Hradčanech. Je dostatečně velké a zdarma.
Hradčany je malá obec, která dříve byla součástí vojenského prostoru Ralsko. V době vojenského záboru zde žili zaměstnanci vojenských lesů a vojenské správy. V současnosti obec obývá civilní obyvatelstvo a prostřednictvím infocentra návštěvníkům připomíná vojenskou minulost zdejšího okolí. Je zde také vojenské letiště, které je od 90. let částečně využíváno ke sportovním účelům. Zajímavostí, že se zde natáčel oblíbený film Tmavomodrý svět.
Prošel jsem Hradčany po modré turistické trase, která mě přivedla na Hradčanskou vyhlídku. Z Hradčanské vyhlídky se nabízí nádherné pohledy do okolí. Uvidíte zde Českou lípu, Lužické hory, Ralsko, Mimoň a při dobrém počasí i Ještěd. Výstup na vyhlídku je náročný ale krátký.
Po návštěvě Hradčanské vyhlídky jsem sešel z modré turistické stezky a prošel kolem Žižkova kopce směrem na naučnou stezku Jeřáb. Tady jsem šel asi půl kilometru průchodem kamenné rokle a odbočil na rozcestí doprava na starobylé Hradčanské opevnění.
Historické opevnění Hradčany bylo zbudováno v 18.století a tvořily ho valy, příkopy a malé pevnosti. Dodnes se toho moc nedochovalo a já měl problém rozlišit, jestli kamenné útvary jsou zbylé pevnosti a nebo pískovcové skály.
Od historického opevnění jsem se vydal po stezce Via Czechia-středozemím a na druhém rozcestí jsem odbočil do Všivé rokle, směrem ke skalní bráně.
Skalní brána u Hradčan je jedna z největších u nás. Její výška je 5 metrů a šířka 4 metry. Vypadá jako miniatura Pravčické brány. Vypíná se nad skalním ostrohem, v němž se dají najít stopy z období druhohor. Cesta k bráně vede okolo pískovcového masivu a pro děti by mohla být za určitých okolností nebezpečná.
Hned za skalní bránou se nachází tajemná jeskyně Psí kostel. Tato jeskyně je velmi zvláštní, působila na mě jako všechny ty jeskyně, o kterých jsme se učili ve škole jako o příbytcích pralidí. Podle dostupných informací vznikla v pozdní době ledové. Jeskyně se jeví jako uměle vytvořená, ale archeologové zde výrazný zásah člověka nenašli. Název jeskyně vznikl z německého slova Hundkirche. Pravděpodobně sloužila jako útočiště dávných lovců zvířat, později jako skrýš loupežníků a dezertérů. Dnes je toto místo oblíbené trempy. Po průzkumu jeskyně jsem kvapně obešel vrch Jelení a došel na Starou Lipskou cestu. Měl jsem v plánu navštívit skalní útvar Tvarožník.
Hradčanské stěny jsou méně známé skalní pískovcové útvary, které zaujmou svým dokonalým souzněním s místními lesy a spíš než pro skalomilce jsou pro lidi, kteří chtějí na pár hodin souznít s přírodou a utéct od starostí všedních dní.